E-2 Vizesi İçin Gerekli Yatırım Miktarı

E-2 Vizesi için Gerekli Yatırım Miktarı

E-2 Yatırımcı Vizesi yabancı yatırımcılar için Amerika’da en çok tercih edilen vize türüdür. Amerika’da yeni bir iş kurmaya veya yatırım yapmaya karar verdiniz diyelim. Düşünmeniz gereken en önemli şeylerden biri de E-2 vizesi için gerekli özelliklere sahip olup olmadığınızdır. Bu vizenin öncelikle Amerika ile geçerli bir ticaret ve denizcilik anlaşması olan ülkelerin vatandaşlarına verildiğini belirtelim.

E-2 Vizesi için Ne Kadarlık bir Yatırım Yapmalı?

E-2 vize başvurusu için kanunlar tarafından belirlenmiş bir alt veya üst limit bulunmamaktadır. Ancak, yapılacak yatırımın “hatırı sayılır miktarda” ve “geri dönüşü olmayacak şekilde” olması gerektiği belirtilmiştir.

“Geri dönüşü olmayacak şekilde” cümlesinin anlamı şudur: yapılacak yatırımın boş ve öylesine bir yatırım olmadığını kanıtlamak için, işletmenin başarısız olmasıyla birlikte kaybınız olmasına yol açacak bir risk oluşturmasıdır.

“Hatırı sayılır miktarda” ifadesi ise daha genel bir kavramdır. Kanunlarda bu miktar hakkında net bir rakam bulunmamaktadır. Ancak, resmi olmayan genel bir kanıya göre bu rakam 100,000$ ve üzeri olarak kabul edilir. Bu, 100,000$ altındaki yatırımların kabul edilmeyeceği anlamına gelmese de bu miktarın altındaki yatırımların kabul edilmesi bir hayli zordur. Ek olarak, gelişme kaydettiğinizi de göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca, düşük maliyetli bir şirket için yapılan yatırımın yüzdesi, yüksek maliyetli bir şirkete yapılan yatırım yüzdesinden daha fazla olmalıdır.

Yatırımınızın “hatırı sayılır miktarda” ve “geri dönüşü olmayacak şekilde” olduğunu kanıtlamak için sunabileceğiniz bazı kanıtlar şunlardır:

  • Start-up için alınmış materyal ve ürünlerin listesi
  • İlgili finansal muhasebe belgeleri
  • Kira sözleşmesi
  • Niyet mektubu
  • Satış faturası
  • Kredi ve/veya mortgage sözleşmeleri
  • Şirket varlıkları için satın alma anlaşması
  • Hisselerin değer analizi

 

Yatırımın Finanse Edilmesi

Şirket kurmanın yanı sıra, hâlihazırda var olan bir şirketi satın almak da E-2 vizesi için bir seçenektir. Bu durumda genellikle yatırım miktarı şirketin fiyatı anlamına gelmektedir.

Konu bir şirketi satın almak için yatırımınızı finanse etmeye geldiğinde bu konuda belirlenmiş net kanunlar yoktur. Konu tamamen konsolosluk yetkilisinin inisiyatifindedir. Ancak tabi ki dikkat etmeniz gereken bazı konular ve ipuçları söz konusudur.

Normal koşullarda, milyonlarca dolarlık bir şirketi satın alıyorsanız yatırımınızın %50’sine kadarını dışardan finanse etmenize izin verilebilir (ör: kredi çekmek). Eğer satın alacağınız şirket daha küçük bir işletme ise yatırımınızın %30’una kadarını finanse etmenize izin verilir.

Örneğin: 1,5 milyon $ değerinde bir şirketi satın almak istediğinizi ve yalnızca 500.000 $ sermayeniz olduğunu var sayalım. 1 milyon $ kredi çekerek E2 başvurusu yaptığınızda muhtemelen başvurunuz reddedilecektir. Çünkü hem yatırım miktarı çok küçüktür (birkaç milyon dolarlık değildir) hem de finanse ettiğiniz miktar %66 gibi bir orana denk gelmektedir.

 

Aktif ve Pasif Yatırım

Konsolosluk görevlisine ek olarak aktif bir yatırım planı sunmanız gerekmektedir. Bunun anlamı işinizin aktif olarak yönetiyor olmanız ve Amerika’ya girişinizin ardından kısa süre içerisinde işinize başlamanız gerektiğidir. E2 başvurunuzu yaptığınızda şirketinizin çalışmaya hazır olması gerekmektedir.

Yatırımınızın 500,000 $ ve üzeri olduğu durumlarda kalıcı oturma izni için EB-5 Yatırımcı Green Card programını da düşünebileceğinizi unutmayın.

Delawaresirket.com olarak Amerika’da bulunan ofisimizde yeni gelişmeleri yakından takip ederek size veya şirketinize Amerika’da yatırımci vizesi alma, şirket kuruluşu ve vergi hizmeti sunuyoruz. Detaylı bilgi ve danışmanlık almak için bize
TR Tel: +90 850 304 7002,
US Tel: +1 302 310 21 76
Whatsapp: +90 544 392 62 24
numaralarından ulaşabilir ya da info@enterprises.social adresimize mail atabilirsiniz.

 


Bizimle Şirket Kurmanız için En İyi 5 Neden

L1A/L1B Şirket içi Transfer Vizeleri