İmtiyaz Vergimi Ödemezsem Ne Olur?

Delaware’de her şirket, Eyalet Sekreteri ile şirketlerini yenilemek zorundadırlar.  Delaware Eyaletinde bir anonim şirket veya limitet şirket yürütmek için uymanız gereken birkaç kural vardır.

  1. Delaware Eyaletinde fiziksel olarak bir Yasal Temsilci bulundurmanız gerekir. Yasal temsilci Delaware Eyalet Sekreterinden gelen tüm yazışmaları, işlemleri şirketinizin adına gerçekleştirir.
  2. Delaware İmtiyaz Verginizi mutlaka ödeyin. Delaware Limitet Şirketler ve Komandit Şirketler, gelirlerine bakılmaksızın her yılın 1 Haziran’ında veya öncesinde 300 ABD Doları öderler.
  3. Yıllık raporunuzu sunmayı ihmal etmeyin. Tüm müdürlerin iş yerlerinin, adlarının, unvanlarının ve adreslerinin ve bir yetkilinin adının, unvanının ve adresinin bildirilmesi gerekir. Delaware Eyaleti ayrıca brüt varlıklar ve ihraç payları için güncel rakamlar talep eder.

Peki İmtiyaz Verginizi Ödemezseniz Ne Olur?

Tüm bu şartları yerine getirmezseniz ne olur? Umuyoruz ki böyle bir şey asla başına gelmez, ama olursa şirketiniz nelerle karşı karşıya kalır bir bakalım.

Eğer aktif olarak Delaware’de bir Yasal Temsilci bulundurmazsanız ve Delaware İmtiyaz Verginizi düzenli olarak ödemezseniz, şirketiniz Delaware Şirketler Dairesi tarafından hükümsüz addedilecektir.

Delaware Yasal Temsilciniz size hizmet etmeyi bırakırsa, Delaware Şirketler Dairesinin resmi yazışmaları iletecek yeri olmayacaktır. Bu bir zorunluluk olduğundan, şirket geçersiz olarak işaretlenecek ve etkin olmayacaktır. Bu resmi bir şirket feshi ile karıştırılmamalıdır.

Tüm bunlara ek olarak, eğer bir Delaware limitet şirket, anonim şirket ya da komandit şirketiniz için imtiyaz vergisini ödemeyi kaçırırsanız veya yıllık raporlamayı unutursanız, bu durum daima Delaware Şirketler Dairesi tarafından bir kenarda not olarak tutulacaktır. Dolayısıyla, eğer birileri şirketi araştırırsa, şirket tarihinde kaçırılmış bir imtiyaz vergisi ödemesi bulunacaktır. Söz konusu durum ise potansiyel yatırımcılarınızın kulağına çok da hoş gelmeyebilir.

Ayrıca, Delaware limitet şirketinizin imtiyaz vergisini üst üste üç yıl boyunca ödemezseniz, Delaware Eyaleti şirketinizin feshini isteyecektir.

Aynısı Delaware anonim şirketiniz için de geçerli. Eğer iki yıl boyunca Delaware imtiyaz vergisini ödemez ve yıllık faaliyet raporunu sunmazsanız, şirketinizin Delaware Eyaleti idaresi tarafından feshi talep edilecektir.

İşiniz için en doğrusunun ne olduğuna dair sorularınız var ise bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin.

 

 

Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz