Franchise Tax’e Dair Tüm Bilgiler (İmtiyaz Vergisi)

Franchise Tax'e Dair Tüm Bilgiler

İmtiyaz Vergisi (Franchise Tax) Nedir?

İmtiyaz Vergisi Delaware Eyaleti tarafından burada şirket sahibi olma hakkına karşına talep edilen ücret olarak düşünülebilir. Delaware’de kurulan şirketler için temel bir vergidir. Bu verginin şirketin faaliyetleri ve gelirleriyle bir ilgisi yoktur; yalnızca eyalet tarafından şirketinizin işler durumda olmasını devam ettirebilme amacıyla konmuştur.

Ne Zaman Ödenir?

Verginin ne zaman ödeneceği şirketin tipine göre değişiklik gösterir.

Ticari firmaların (corporate) vergilerini ödemesi için son tarih her yılın Mart ayının birinci günüdür. Verginin bu tarihe kadar ödenmemesi halinde Delaware eyaleti 125$’lık gecikme cezası verir ve gecikilen her ay için de toplam alınacak meblağa %1.5’lik bir faiz koyar. İmtiyaz vergilerinin ltd. şirketler için (LLC) son ödeme tarihi her yılın Haziran ayının birinci günüdür. Komandit şirketler [limited partnership (LP)] için de son ödeme tarihi her yılın Haziran ayının birinci günüdür. Bu verginin zamanında ödenmemesi halinde eyalet 200$’lık gecikme cezası verir ve gecikilen her ay için %1.5’lik faiz talep eder.

Ticari firmalar, ltd. şirketler ve komandit şirketler bir önceki takvim yılı için vergi öderler.

İmtiyaz Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Delaware’da kurulu bir ltd. şirket ya da komandit şirket için imtiyaz vergisi yıllık sabit 300$’dır. (1 Temmuz 2014 itibariyle)

Ticari firmalar için imtiyaz vergisi hesaplamasıysa biraz daha farklı ve karışıktır. Bu tip şirketler için vergi hesaplaması şirketin sahip olduğu hisselere göre yapılır. Ticari firmaların imtiyaz vergileri yıllık bir raporlama ücreti ve hesaplanmış verginin toplamından oluşur. Kar etmeyen firmalar (non-stock/non-profit) Delaware’da vergiden muaf sayılır ve yalnızca yıllık raporlama ücreti verirler. Bu da şu an itibariyle 25$’dır.

5.000 ya da daha az hisse senedi bulunan bir şirket 50$ raporlama ücreti ve 175$ vergi, toplamda 225$ vergi öder. 5.001 ve ya daha fazla hisse senedi bulunan şirketler ise yıllık 50$ raporlama ücretinin yanı sıra 200$ – 180.000$ arasında değişen bir vergi öderler. Bu vergiyi hesaplayabilmek için de iki yöntem vardır. Bunlar:

  • Kayıtlı Sermaye Metodu
    (The Authorized Shares Method)

Hesaplama şu şekilde yapılır:

  • 5,000 hisse senedi ya da daha az: 175$
  • 001-10.000 hisse senedi: 250$
  • Her fazladan 10.000 hisse senedi ya da pay için: 75$
  • Maksimum yıllık vergi 180.000$

Not: Bunlara ek olarak 50$ yıllık raporlama ücretini de hesaplamaya katmayı unutmayın.

  • Kabul Edilen Nominal Hisse Senedi Değeri Metodu
    (The Assumed Par Value Capital Method)

Delaware eyaleti size daha aşağıda bir değer veren iki hesaplama yönteminden biriyle ödeme imkanı sunar. Bu yüzden tarafınıza yüz binlerce dolarlık bir vergi faturası gönderilirse her iki yöntemle de verginizi hesaplamanız yararınıza olacaktır. Bu metodla hesaplama yapmak için şirketinize ait tüm varlıkların ve tüm hisse senetlerinin sayısının çıkarılması gerekir. Ancak hesaplamanın yapılış şekli hayli karmaşıktır. Bu yöntem için bizden yardım isteyebilirsiniz.

İmtiyaz Vergisi ile Kayıtlı Muhasebeci Ücretini de Kapsar mı?

İmtiyaz vergisi ile kayıtlı muhasebeci ücreti birbirinden farklı iki ayrı ödemedir. İmtiyaz vergisi Delaware eyaleti tarafından istenirken ve oraya ödenirken; kayıtlı muhasebeci vergisi sizin kullandığınız muhasebe şirketine ya da muhasebecilere ödenir.

Bizlerden Muhasebe Hizmeti satın alabilir ve yıllık vergi ödemelerinizi bizimle yapabilirsiniz.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz