EIN Nedir? | EIN ve ITIN Arasındaki Farklar

EIN Nedir? | EIN ve ITIN Arasındaki Farklar

EIN Nedir?

EIN ve ITIN Arasındaki Farklar nelerdir?, Ein Nedir: kısaca Amerikadaki tüzel kişiliklere ve şahış olarak ticaret faliyetlere IRS nezlinde tanımlanan ticari vergi kimlik numarasıdır.

 

İki Vergi Kimliği Numarası Arasındaki Fark Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerek bireylerin gerekse şirketlerin tanımlanabilmesi açısından kullanılan çok sayıda kimlik numarası bulunmaktadır. Ülkemizdeki T.C. Kimlik Numarası’na denk olarak düşünülebilecek Social Security Number başta olmak üzere, ehliyet, pasaport numarası gibi daha birçok kimlik tıpkı ülkemizdeki gibi ABD’de de geçerli kimlik numaralardır.

Yine bu kimlik numaraları içerisinde en çok karşılaşılan ve konuya vakıf olmayanların sıklıkla karıştırdığı diğer iki önemli numaraysa ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) ve EIN (Federal Employer Tax ID Number)’dır.

 

İşveren vergi kimlik numarası olan EIN

İşveren vergi kimlik numarası olan EIN, Amerikan Vergi Dairesi (IRS) tarafından verilir ve şirketlerin vergilendirilmelerine ilişkin işlemlerde kullanılır. En temel özellikleriyle, bu vergi kimlik numarası şirketlerin ABD’de hukuka uygun biçimde işleyebilmesi, şirkete ait banka hesapları açılabilmesi, yeni çalışanlar alınabilmesi ve şirkete ait ödemelerin gerçekleştirilebilmesi gibi işlemler için gereklidir. Bu vergi kimlik numarası bir anlamda şirketlere ait Social Security Number gibi düşünülebilir. (Ein Nedir ?)

 

Bireysel vergi mükellefi kimlik numarası olan ITIN

Bireysel vergi mükellefi kimlik numarası olan ITIN ise yalnızca ABD vatandaşı olmayan belirli kişilerin alabildiği bir kimlik numarasıdır. Yalnızca şu kişiler ITIN için başvuruda bulunabilir:

  • Sosyal Güvenlik Numarası bulunmayan ve alamayacak olan; fakat ABD’de vergi beyan etme yükümlülüğü bulunan yabancı uyruklu kişiler,
  • Sosyal Güvenlik Numarası alma hakkı bulunmayan ABD’de yerleşik bulunmayan; ancak vergi iadesi almak için vergi beyanında bulunması gereken kişiler,
  • Yerleşmek maksadıyla ABD’ye gelmiş, vergi iadesi için beyanda bulunacak kişiler,
  • ABD vatandaşlarının ya da ABD’ye yerleşmek maksadıyla gelmiş yabancı uyruklu kişilerin federal vergi beyannamesinde bulunma zorunluluğu olan eşleri ve/veya bakmakla yükümlü oldukları kişiler,
  • Vergi iadesi beyanında bulunması gereken, ABD’de yerleşik bulunmayan vize sahiplerinin eşleri ve/veya bakmakla yükümlü oldukları kişiler.

ITIN numaraları 9 rakamdan oluşmaktadır ve hepsi 9 ile başlar, şu şekilde ifade edilir: 9XX-XX-XXXX.

ITIN ABD’de şirket kurmak isteyen çoğu kişi için alınması mecburi olan bir vergi kimliği numarasıdır. Bu durum kişi ABD’de yaşayacak olmasa bile gerekli olabilir. Buradaki kriter, kişinin IRS nezdinde bir vergi beyanında bulunma zorunluluğu bulunup bulunmamasıyla ilgilidir. Eğer bu şekilde bir vergi beyanı yapılması gerekiyorsa ITIN alınması da gereklidir.

Örneğin, bir şirket ABD’den kaynaklı gelirler, kârlar veya zararlar elde ediyorsa ve bu meblağlar şirket üyeleri veya hissedarları üzerinden işlem görüyorsa, bu durumda şirket sahibi olan kişilerin ITIN alması gerekecektir; zira bu kişiler IRS nezdinde vergi beyanında bulunmak zorundadırlar.

Tekrar belirtmekte fayda var; ITIN göçmenlik statüsü fark etmeksizin IRS nezdinde vergi beyanı yapacak herkes için alınması zorunlu bir kimlik numarasıdır.

Her iki numarayı da edinmek için bizden hizmet alabilirsiniz.

 


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyamız

Instagram


Delawaresirket.com