Amerika’da Bir Şirketi Satın Almak

Hands with house and money bag. Exchanging concept. Flat design style.

Amerika’da yatırım yapmaya hazırsınız, ama sıfırdan başlamaktan çekiniyor musunuz? Amerika’da hâlihazırda var olan bir şirketi satın almayı düşünebilirsiniz. Bu durumun, kendi işinizi kurmaya göre bazı artıları ve eksileri vardır. Nakit ödeme ya da bir ödeme çeki yazıp ofisin anahtarını teslim alabileceğinizi düşünmeyin.

Artıları ve Eksileri Göz Önünde Bulundurun

Hâlihazırda işlevsel bir şirketi satın almanın birçok pozitif yanı vardır. Örneğin: hazır müşteri kitlesi, yeni bir iş kurmanın masraflarından kurtulmak ve birbirini tanıyan çalışanlardan kurulu bir ekip. Hazırda bulunan envanter ve alacaklar sayesinde doğrudan nakit akışı ile işinize başlayabilirsiniz.Ayrıca aktif bir şirketi satın alarak yatırımcı vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

Ancak tabi ki var olan bir şirketi satın almanın negatif yanları da vardır. Öncelikle, satın alma ücretinin yeni bir şirket kurma ücretinden daha fazla olabilme ihtimalini göz önünde bulundurun. Çünkü bu şirket halihazırda bir iş konseptine, müşteri zeminine, marka değerine ve diğer temel şeylere sahiptir. Aynı zamanda şirket ile ilgili olası problemleri de araştırdığınızdan emin olun (örneğin şirketin borçları).

Şirket Seçmek

Satın alabileceğiniz birçok potansiyel şirket türü vardır. Listeyi daraltmak için kendinize şu soruları sormalısınız:

  • İlgi alanlarım neler? : Eğer ne işle uğraşmak istediğinize dair net bir fikriniz yoksa önce istemediklerinizi eleyerek başlayın.
  • Yeteneklerim neler? : Tecrübe yetenekleriniz konusunda dürüst olmak gerçeklikten uzak iş yatırımlarını elemenize yardımcı olur.
  • Bir İşletmede Aradığım Koşullar Neler? :Şirketlerin size göre hoş olmayan özelliklerine dikkat edin (örneğin: konumları).

Araştırmanızı Yapın

Satın almak istediğiniz şirketi bulduktan sonra, bu şirketin satın alınması için gereken adil ücreti görme konusunda tarafsız bir araştırma son derece önemlidir. Vergi beyanları, finansal bildiriler, çalışan dosyaları, sözleşmeler ve bunlar gibi diğer önemli dosyaları incelemelisiniz.

Bunları incelemesi için yasal bir avukattan yardım almanız sizin için iyi olacaktır. Aynı şekilde bir muhasebeci tarafından da finansal kayıtlar konusunda destek alabilirsiniz.

Şirketi Satın Alma

Bir şirketi satın alma konusunda kesin karara vardıysanız “Satış Sözleşmesi” bu satışı tamamlamak için ihtiyacınız olan belgedir. Bu sözleşme, satın almaya niyetlendiğiniz her şeyi tanımlamaktadır; şirket varlıkları, müşteri listeleri, fikri mülkiyet gibi… Bu konuda size yardımcı olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şirketin Kapatılması

Satın alma işleminin son halkası şirketin kapatılmasıdır. Tabi ki, işletmenin transferi konusunda da yasal danışmanlık almanız son derece önemlidir.

Eğer sıfırdan iş kurmak yerine var olan bir işi satın almanın sizin için daha iyi olabileceğini düşünüyorsanız, sorularınız için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

 

Varolan Bir Şirketi Satın Almanın Avantajları Nelerdir?

Sıfırdan bir şirket kurduğunuzda her ne kadar kendi markanızı yaratıp stratejilerinizle şirketinizi büyütme şansınız olsa da sektörde bir süredir var olan bir şirketi satın almanın da kendine has avantajları vardır. Bir şirketi satın aldığınızda o şirketin müşteri portföyü ve bilinirliliğini de satın almış olursunuz. Bu durum tabi ki maliyeti arttırmaktadır, ancak uzun vadeli getirisi düşünüldüğünde boş bir yatırım olmadığı da aşikardır. Elinizde hazırda bulunan müşteri portföyü sayesinde müşteri araştırması, reklam ve pazarlama gibi masraflarınızı kısabilirsiniz.

Sektörde belirli bir süredir yer alan bir şirketi satın alarak yatırımcı vizelerinden de faydalanabilirsiniz. Örneğin; 100,000 USD ve üzeri bir fiyat ile satın aldığınız bir şirket size E-2 vizesine başvurma fırsatı da getirecektir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak Amerika’da bir şirket satın almaya karar verirseniz bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.