Amerika’da Kurulu Şirketler için Banka Hesapları

Amerika’da yeni şirketinizi ya da ticari firmanızı kurduktan sonra yapmanız gereken ilk işlerden birisi de bu şirket için bir banka hesabı açmak olacaktır.

Neden firmam adına bir banka hesabı açmam gerekiyor?

Genellikle Amerika’daki bankalar bir hesap açılacağı sırada şunları talep ederler: şirketin onaylanmış kuruluş sertifikası, federal vergi numarası (EIN olarak da bilinir), ve son olarak şirket kurucularından bir kişinin işlem sırasında hazır bulunması. Bankalar federal hükümet tarafından düzenleniyor olsa da, aynı zamanda eyalet içindeki bankacılık hukuku tarafından da düzenlenirler.

Her banka farklı belgelerin ibrazını isterler; bu yüzden hesap açmaya karar verdiğiniz bankaya gitmeden önce istenen belgeleri net bir şekilde öğrenmek ve sorun yaşamamak için önceden bankayla iletişime geçmekte fayda var. Bunun dışında bankaların talep edebilecekleri belgelerse şunlar:

 • Yetki Belgesi (Certificate of Authority): Yetki belgesi (Yabancı Yeterliliği – Foreign Qualification olarak da bilinir.) Yabancı Yeterliliği olarak adlandırılmasının sebebiyse bir eyalette kurulan bir firmanın diğer tüm eyaletlerde yabancı firma statüsünde olmasındandır. Bu belgeyi alarak, eğer kayıtlı olduğunuz yerden farklı bir eyalette işinizi yürütüyorsanız firmanızın kaydını resmileştirmiş olursunuz. Bir çok banka kurulu olduğu eyaletten başka bir eyalette yürütülen şirketler için bu belgeyi talep etmektedir. Yabancı Yeterliliği önemlidir, çünkü banka hesabı gelirlerin aktarıldığı yerdir ve bu işlem firmanın işlemlerinden birisi olarak değerlendirilir. Şunu unutmamak gerekir, her eyaletin farklı bir Yabancı Yeterlilik kriteri vardır. Bu konuda yardım almak için bize danışabilirsiniz; ya da konuyla ilgili yazıları sitemizde bulabilirsiniz.

 

 • Şirket Faaliyet Belgesi (Certificate of Good Standing): Bu belge aynı zamanda “Certificate of Existence” olarak da bilinir. Bu belge Delaware Eyalet Başkanı’nın ofisi tarafından şirketiniz halihazırda tüm vergi yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve muhasebe ücretlerini usulüne uygun ödediğini belirtmek amaçlı olarak verilir. Bir çok banka Şirket Faaliyet Belgesi’ni kredi başvuruları ve ticari hesap açılması sırasında talep eder. Ayrıca şirketler büyük anlaşmaları imzalamadan önce de bu belgeyi ibraz etmek durumunda kalabilir.

AVANTAJLAR

 • Tüm şirket türleri desteklenir
 • Sosyal Güvenlik Numarasına gerek yok
 • Amerika’da yazışma adresinizin olmasına gerek yok
 • Çalıştığımız bankalar (PNC Bank- Wells Fargo – Citizens Bank – TD Bank )
 • 7/24 internet bankacılığı ve ödeme hizmetleri
 • Kolayca para çekebilmeniz için özel banka kartı
 • Kolay para yatirma hizmeti
 • Uluslararası ağımız ile kolay para gönderimi ve alımı
 • IBAN ve SWIFT/BIC aracılığı ile kolay ödeme imkanı
 • Kişisel olarak  Amerika’da bulunmanıza gerek yok
 • PayPal/2CO/AdSense gibi online ödeme yöntemleri ile uyumlu

 

Delaware’da bir şirket kurarsam, yine Delaware’da bir baka hesabı mı oluşturmak zorundayım?

Hayır. İş insanları genellikle kendileri için nerede banka hesaplarını yönetmek daha kolaysa orada banka hesaplarını açarlar, bu da genellikle işlerini yürüttükleri eyalettir. Delaware merkezli şirketlerin büyük bir kısmı dünya genelinde iş yaparlar ve bankalar da bu durumu anlayışla karşılarlar. Bu yüzden Yetki Belge’nizin olması önem taşıyor; bu belge sayesinde başka bir eyalette iş yaptığınızda, yasal olarak orada iş yapma yetkisi almış oluyorsunuz.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz