Delaware’da Holding Şirket Olarak Ltd. Şirket Kurmak

Yeni bir işin harika bir fikriniz var; ve bir şirket kurarak kendinizi ve sahip olduğunuz varlıkları da güvence altına almaya hazırsınız. Bunun sonucunda da bir girişimcilik yaparak Delaware’da bir ltd. şirket kurmaya karar verdiniz. Fakat arkasından aklınızda sorular dönmeye başladı:

Kurduğum bu ltd. şirketle ne tip bir iş yapabilirim? 

Tek bir ltd. şirket altında en fazla kaç farklı iş yürütebilirim?

Firmamın ne iş yaptığını belirtmem gerekir mi?

Yapacağım her işin ayrı bir ltd. şirket mi kurmam gerekiyor?

Ya da dizi ltd. şirketler bu durumda bana yardımcı olur mu; yoksa geleneksel, birden fazla ltd. şirketle mi işlerimi yürütmeliyim?

Delaware’da kurulan ltd. şirketler dünyanın her yerinde yasal her türlü işi yapma yetkisine sahiptirler. Aynı anda birden çok iş yapmayı isteyen kimi iş insanları Delaware eyaletinde tek kalem muhasebeci ve vergi masrafı olduğundan, maliyet düşüklüğü sebebiyle dizi ltd. şirketi kurmayı cezbedici buluyor. Fakat yeni oluşturulmuş bu ticari işletme modelinin ne kadar başarılı olduğu henüz ispatlanmış değil; ve iş yaparken bir çok aşamada engellerle karşılaşılabiliyor. Bu sebeple bir çok kişi farklı ltd. şirketler altında farklı türde işleri yürütmeyi daha güvenli, kolay ve akıllıca buluyor. Burada yapılan işlem aslında şu şekilde: Delaware’de holding şirketi kuruyorsunuz, ardından bu şirket altında fakat ondan tamamen bağımsız özgün ltd. şirketler oluşturuyorsunuz.

Bir çok kişi, tek bir ltd. şirket altında çalışan farklı iş kolları için şirketlerinin iş görme sebebini (forming a DBA) kaydettirmeyi uygun buluyor. Bu işlemi yapmaksa şu şekilde (Forming a DBA – Doing Business as): ltd. şirketinizin sunduğu hizmet ya da ürettiği/sattığı ürün yelpazesini daha iyi tanımlayacak bir simgesel/farazi isim kaydettirmek. Ancak bu işlem, farklı iş kolları için herhangi bir hukuki ayrım sağlamaz. Yani, iş kollarından herhangi birisinin (ltd. şirketiniz altındaki farklı segmentlerden biri) başına bir iş gelmesi durumunda tüm ltd. şirket, diğer iş kollarını da içine alacak şekilde bu durumdan mesul tutulur ve etkilenir.

Şu anki durum çerçevesinde, dünya genelindeki avukatlar, iş danışmanları ve vergi profesyonelleri geleneksel yöntemlerle her iş kolu için özgün/ayrı ltd. şirketler kurmanın en tavsiye edilen uygulama olduğunu vurgulamaktadırlar. Bu şu anlama geliyor: her iş; sağlanan her hizmet türü, üretilen her ürün, sahip olunan her gayrimenkul için iş insanlarının birbirinden ayrı, geleneksel ltd. şirketler kurması gerekiyor. Bunu yapmak, farklı ltd. şirketler altında yer alan, her sahip olunan varlığın, borcun ve sorumluluğun birbirinden tamamen bağımsız bir biçimde koruma altında olması ve herhangi bir hukuki süreç işlemesi halinde yine birbirinden bağımsız ele alınmaları.

Birden fazla ltd. şirketi kurarken, ayrıntılı bir plan hiyerarşisi takip etmek ve bu sayede sahip olunan ltd. şirketlerinin arasındaki ilişki için bir örtüşme sağlamak fazlasıyla yardımcı olacaktır. Örneğin, bir çok kişi tipik olarak gayrimenkul büyütmek için pek çok sayıda ltd. şirket kurmaktadır. Bu düzen çoğunlukla hiyerarşinin en başında ‘ana’ bir ltd. şirketi -farz edelim ismi ABC Holding Şirketi olsun.- oluşturur. Ardından bu kişiler birden çok bu ‘ana’ şirkete kardeş özellikte her gayrimenkul eşyası için farklı bir ltd. şirket kurarlar. -Bunlara da ABC Gayrimenkul 1, ABC Gayrimenkul, ABC Gayrimenkul 3 vb. diyelim.- Bu durumda her ‘kardeş’ ltd. şirket yalnızca bir gayrimenkule sahip olup onu yönetecek, ondan sorumlu olacak; ancak bunların hepsi aynı holding şirkete -ABC Holding Şirketi- bağlı olmalarına rağmen bu hiyerarşik düzen sayesinde yapısal olarak birbirlerinden izole olup korunmuş olacaklardır. Bu aynı zamanda kendi şahsi varlıklarınızı da ltd. şirketiniz altındaki diğer varlıklardan ayırmak ve böylece korumak için stratejik olarak akıllıca bir hamle olacaktır.

Eğer Delaware’da ltd. şirket kurmak konusunda herhangi bir sorunuz olursa benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz