Delaware’da Ltd. Şirket (LLC) Nasıl Kurulur?

Delaware-sirket

Delaware’da Ltd. Şirket (LLC) Nasıl Kurulur?

Delaware’da Ltd. Şirket (LLC) Nasıl Kurulur?

Öncelikle neden Delaware sorusuyla başlayalım. Delaware dünyanın en güçlü şirketler hukukuna sahip yerlerinden birisidir. Bu sistem sizin işinizi her anlamda korumayabilmeniz için çok önemlidir. Ayrıca Amerika’daki şirketlerin %50’sinden fazlası ve Fortune 500 listesindeki şirketlerin de %63’ü burada kuruludur. Dolayısıyla işinizle oluşabilecek herhangi bir sorunda mahkemeler bunu alışık oldukları için kolayca halledebilir.
Son olarak şunu da belirtelim: Delaware’da eyalet dışında kazanılan gelirler için vergilendirme yapılmıyor.

Peki burada bir ltd. yada Inc şirket kurmak için neler yapmanız gerekiyor. Adım adım anlatalım.

 1. Adım: Şirket İsmi Seçmek

Delaware’da şirket kurarken atmanız gereken ilk adım şirketinize bir isim seçmek. Bu ismi daha sonra Delaware Division of Corporations’a kaydettireceksiniz. Bu kurum aynı zamanda sizin için uygun belgeyi de hazırlamış. (Belge için tıklayınız.) Daha sonra:

 1. Uygun belgeyi inceledikten sonra doldurunuz.
 2. Şirketiniz için seçeceğiniz isim başka bir şirketin ismiyle aynı olmamak ve hatta çok benzer de olmamak zorunda. Bunun için yine Delaware Division of Corporations’ın sitesindeki arama motorundan isim düşünceleriniz için kontrolleri yapabilirsiniz.
 • Şirket ismini belgeye yazarken yanında mutlaka ltd. şirket olduğunu belirtecek şekilde LLC ya da Limited Liability Company yazmanız gerekir.
 1. Ardından isim başvurusunu gönderip şirket kurmak için ödenmesi gereken meblağı (75$) ödemeniz gerekir.( Eger yakin zamanda şirket kurulusunu tamamlayacaksanız bu ücreti ödemeyiniz.)
 2. Adım: Belge İşlemleri

Tüm şirketler Delaware Division of Corporations altında belgelenmek zorundadır. Bu belge işlemlerini ve şirketinizin kuruluş sonrası tüzük ve toplantı notlarını sizin adınıza dilerseniz biz yapmaktayız. Eğer bu konuda tecrübeli değilseniz bizimle çalışmanız uygun olabilir; ancak dilerseniz, Delaware Division of Corporations’ın sağladığı kolaylıklar sayesinde, gerekli adımları takip ederek şirket kuruluş sertifikanızı kendiniz de edinebilirsiniz. Peki neler yapmanız gerekiyor:

 1. Ltd. şirketi başvuru formunu doldurunuz. Bu işlemin nasıl yapılacağını öğrenmek için bu linkteki dosyadan faydalanabilirsiniz.
 2. Başvurunuza ek bir ön yazı (cover letter) yazmanız gerekir. Temel olarak bu belgede size ait iletişim bilgileri yer alır. Bunun da uygun örneğine yine resmi sitedeki bu linkten ulaşabilirsiniz.
 • Kuruluş belgesinin çıkarılması için gerekli ücret olan 90$’ı ödemelisiniz. Bu belgenin onaylı bir kopyasını da isterseniz ek olarak 30$ daha ödemeniz gerekir.
 1. Gerekli belgeler hazırlanıp teslim edildikten sonra şirketinizin kuruluşu için yapılacak belgeleme süreci yaklaşık 4-6 iş günü sürecektir.
 2. Belgeleme işleminin daha kısa sürmesini de sağlayabilirsiniz; ancak bu durumda yüksek oranda ekstra ücretler vermeniz gerekir. Örneğin bu süreyi 1 saate düşürmenin ücreti 1000$’dır.
 3. Adım: İşletme Anlaşması Düzenlemek

Delaware Eyaleti’nde bu adım mecburi tutulmamış olsa da sizin için iç tüzük niteliğinde bir işletme anlaşması (Operating Agreement) düzenlemek faydalı olacaktır. Şirketin tek sahibi siz olsanız dahi. Bu düzenleme sayesinde kendi işinizi kendi kurallarınıza göre yönetme imkanı bulursunuz; eyaletin koyduğu kurallara göre değil. Ayrıca işletme anlaşması düzenlemek şirketinizin adi şirketlerle (proprietorship) ayrılabilmesi için de önemlidir.İşletme anlaşması düzenlemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İşletme anlaşması şunları içerebilir:

 1. Ltd. şirketin yönetim yapısı
 2. Ltd. şirketteki pay sahiplerinin pay oranlarının belirtilmesi
 • Ltd. şirketteki her üyenin görev tanımları
 1. Tüm kar ve zararlarının üyeler arasındaki paylaşım durumu
 2. Üyelerden birinin tüm hisselerinin el değiştirmesi durumu hakkında bilgi
 3. Vergiler

Yukarda belirtilen tüm işlemleri tamamladıktan sonra sıra geldi Federal Vergi Kimliği Numarası’na başvurmanız gerekip gerekmediğine. (Federal Tax Identification Number)

Amerikan vergi dairesinin kanunlarına göre (IRS-Internal Revenue Service), eğer bir şirketin çalışanları varsa ve bu çalışanlar için çalıştırma vergisi ödeniyorsa o halde Federal Vergi Kimliği Numarası için başvurmanız gerekir. Şöyle ki:

 1. Eğer ltd. şirketin birden fazla sahibi varsa bu numara için başvurulur.
 2. Eğer şirketin tek sahibi sizseniz ve herhangi bir çalışanınız yoksa bu numara için başvurmaya ihtiyacınız yoktur.

 

Sonuç olarak, Delaware’da şirket kurmak için ihtiyacınız olan şeyler başka bir yerdekine çok daha az. Yazımızdaki linklerde bulabileceğiniz bir kaç belgenin doldurulması ve makul miktardaki ücretlerin ödenmesi sonucu şirketinizi kolaylıkla kurabilirsiniz. Şirketini kurduktan sonraki vergilendirme işlemleri, işletme kanunları vb. hakkında detaylı bilgiye sitemiz üzerindeki diğer yazılardan ulaşabilirsiniz.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize aşağıdaki iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz:
TR Tel: +90 850 304 7002
US Tel: +1 302 310 2176
Email: info@enterprises.social
Address : Newark, Delaware

*(LLC – Limited Liability Company)