Amarika’da Vergi Numarası Almanın En Kolay Yolu

Bir şirket oluşturmanın ilk adımı elbette o şirketi kurmaktır. Bir şirketin oluşturulması daha sonra o şirket üzerine yapılandırılacak her şey için bir temel noktası oluşturur. Bu kuruluş işlemlerini bir anlamda şirketin doğumu olarak düşünebilirsiniz. Şirketinizi kurma işlemlerini tamamlandıktan sonra ise yapmanız gereken ilk ve en önemli şey şirketiniz için IRS ( Internal Revenue Service)’ec dolayısıyla çalışanlar işe almak, şirkete ait banka hesabı açmak, diğer firmalarla ilişkilere girmek ve tabi ki IRS aracılığıyla vergi beyanı oluşturmak mecburiyeti bulunan tüm şirketler için mecburidir.

Birçok kişi, açtıkları şirketten sorumlu pozisyonda olan birisinin (bir çok durumda kendilerinin) Amerika’da geçerli bir adresleri ve Sosyal Güvenlik Numaraları (Social Security Number) ya da Bireysel Vergi Yükümlüsü Kimliği Numarası (Individual Taxpayer Identification Number – ITIN) bulunduğu takdirde bu vergi numarası alma işlemin online olarak hızlı ve kolayca hallolacağını düşünür. Durum bazen bu kadar kolay olsa da; bir çok neden dolayı IRS’e yaptığınız bu başvuruda gecikmeler yaşanabilir.

Yeni şirket kurmuş kişiler Federal Vergi Kimliği Numarası için online başvuru yaptıklarında şu mesajı almaları aslında hiç de şaşırılacak bir durum değildir: “Yaşanan sıkıntıdan dolayı özür dileriz; fakat sağlamış olduğunuz bilgiler doğrultusunda size bu online başvuru neticesinde EIN veremiyoruz.” Bu tip bir durum oluştuğunda başvurunuzun bu defa e-mail ya da faks yoluyla IRS’e gönderilmesi ve IRS’in işlemlerinizi tamamlaması için 10-14 gün beklemeniz gerekir.

Bu mesajı almanıza yol açacak sebeplerse genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • EIN başvurusunda yabancı bir ülkeye ait adres beyan edilmesi
  • Başvuruda yabancı uyruklu bir kişinin şirketten sorumlu pozisyonda gösterilmesi
  • Birçok durumda ITIN numarasıyla başvuran kişilerden ekstra belge talebinde bulunulmaktadır; aynı zamanda IRS tarafından ITIN kartının ibrazı da istenebilir.
  • Aynı isimle, aynı eyalette ve aynı sorumlu kişilerden oluşan başka bir şirkete kayıtlı EIN numarası bulunması. Bu adımda sorun yaşamamak için bu durumdaki kişilerin önceki firmanın EIN numarasının IRS’ten feshini istemeleri gerekir.

IRS ile tek başınıza uğraşmak çoğu zaman çok yorucudur Az sayıdaki müşteri hizmetleri çalışanları ve yoğun talep sebebiyle en ufak bir sorunuza yanıt almak için bile telefonda 1-2 saat beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu işlemleri online olarak ve sorunsuzca yapmak istiyorsanız bizden yardım alabilirsiniz. Yabancı uyruklu bir kişi olarak ABD’de geçerli bir Sosyal Güvenlik Numaranızın olmayışı size büyük sıkıntı yaşatacaktır; dolayısıyla bizden alacağınız yardımla işlemlerinizi fazla zaman harcamadan ve yorulmadan yaptırabilirsiniz.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz