Delaware’de Kurulan Şirket Türleri ve Karşılaştırılması

Delaware, Amerika Birleşik Devletleri’nde şirket kurma konusunda popüler bir yerdir ve birçok farklı şirket türünü barındırır. Delaware’de kurulabilecek başlıca üç şirket türleri şunlardır:

Delaware’da Kurulabilecek Üç Ana Şirket Tipinin Karşılaştırması

delawaresirket.com
Tek Kişilik Şahıs İşletmeleri (Sole Proprietorship)

Limited Şirket
(Limited Liability Company – LLC)

Halka Açık
Ticari Şirket
(General Corporation)

Kuruluş
Evrak beyan edilmesi gerekmez. Evrak beyan edilmesi gerekir. Evrak beyan edilmesi gerekir.

Mali Sorumluluk
Tam mali sorumluluk. Şirketin tüm borçlarından şirket sahibi sorumludur. Genel olarak üyeler şirket borçlarından sorumlu değildirler. Genel olarak hissedarlar şirket borçlarından sorumlu değildirler.
 

Sermaye

Kişinin kendi sermayesiyle sınırlıdır. Şirketten pay satma imkanı vardır. İşletim Belgesi’nde bu konuda hüküm verilir. Sermaye sağlanması için hisse senetlerinin satışı kullanılır.
 

Vergilendirme

Vergilendirilecek ayrı bir işletme yoktur. Tüm vergileri şirket sahibi kişi öder. Uygun yapılandırıldığı takdirde şirket nezdinde vergilendirme yapılmaz; üye kişiler vergi öder. Şirket nezdinde vergilendirme ve kârdan pay alan hissedarların vergilendirmesi yapılır.

Resmi
Yükümlülükler
En az seviyede yasal yükümlülük Eyalete raporlama gerekir. Bunun dışında az sayıda resmi toplantı ve yükümlülük vardır. Yönetim kurulu toplantıları, resmi toplantılar ve yıllık raporlama yapılır.
 

Yönetim

Şirketle bağlantılı her türlü yönetim ve işletim konularında tam sorumluluk İşletim Anlaşması’nda belirtilen şekilde yönetim şekli üyeler arasında belirlenir. Hissedarlar yönetim kurulunu; yönetim kurulu da şirketin günlük işlerini yönetecek çalışanları seçer.

Şirketin Ömrü
Şirketin sahibinin ölümü ile işletme sona erer. Aksi beyan edilmedikçe daimi Aksi beyan edilmedikçe daimi

Nakledilebilirlik
Devredilemez sahiplik İşletim anlaşmasına bağlı olarak belirlenir. Hisse senetlerinin satışı ile gerçekleşir.

 


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz