Amerika’da Şirketlerin Uyumluluğu ve Yıllık Sürdürülebilirliği

Şirketin Uyumluluğu Nedir?

Şirket uyumluluğu, şirketinizin sürdürülebilirliğinin herhangi bir şekilde zarar görmemesi ya da sorunla karşılaşmaması için düzenli olarak yerine getirilmesi gereken gereksinimlerdir. Kişisel varlıklarınız için sınırlı sorumlu koruma edinebilmenin ilk adımı şirketi oluştururken yapacaklarınızdan geçer. Ancak, bu korumanın sürdürülebilmesi için şirketinizin sizden ve varlıklarınızdan bağımsız bir biçimde ve yıllık gereksinimlerinin yerine getirilmesi uygun olarak işletilmesi gerekir. Şirketin yıllık gereksinimleri; düzenli toplantılar yapılması, bu toplantılarda süre tutulması, toplantı sonu önergelerinin şirket eylemlerini düzenler biçimde çıkarılması, yasal temsilcinin bulunması (Registered Agent) ve İmtiyaz Vergisi’nin (Franchise Tax) ödenmesidir.

Yıllık Sürdürülebilirlik için Hukuki Gereksinimler Nelerdir?

Delaware Eyaleti’nde şirketinizin yıllık olarak devamlılığının sağlanabilmesi için yalnızca iki gereksinim vardır. Bunlar: (1) İmtiyaz Vergisi’nin ödenmesi ve (2) Yasal Temsilciliğin bulundurulması. Eğer bir şirket bu iki gereksinimden birini ya da her ikisini birden karşılamakta eksik kalırsa Delaware Eyaleti tarafından şirket ilk etapta hükümsüz kılınacak, ardından cezai işlemlere tâbi tutulacak ve muhtemelen fesh edilecektir.

İmtiyaz Vergisi (Franchise Tax) Nasıl Ödenir?

İmtiyaz Vergisi’nin ne olduğu, ne zaman ve nasıl ödendiği ile ilgili bilgilere sitemizdeki bu yazılardan ulaşabilirsiniz. Bu konuda yardım almak isterseniz uygun ücretler karşılığında yıllık İmtiyaz Vergisi ve Yasal Temsilcilik ücretlerinizi sizin adınıza ödeyebiliriz. Bu durumda siz de şirketinizin devamlılığı hakkında endişelenmek zorunda kalmazsınız.

İmtiyaz Vergisi ve Yasal Temsilcilik Ücretleri Ne Zaman Ödenir?

Ticari şirketler için İmtiyaz Vergileri her yılın mart ayının ilk gününe kadar ödenmelidir. Limited şirketler için ise bu süre her yılın haziran ayının ilk günü olarak belirlenmiştir. Yasal temsilcilik ücretleriyse yasal temsilciniz olan kurum tarafından belirlenir. Bizimle çalışmanız halinde bu tarihler ikili anlaşmaya göre belirlenecektir.

Neden İmtiyaz Vergisine dair Bildiri Bana Değil de Yasal Temsilcime Gönderiliyor?

Delaware’da kurulu şirketlerin yasal temsilciliklerinin belki de en önemli görevi imtiyaz vergilerine ait bildirileri doğru zamanlarda şirket sahibine iletebilmektir. Delaware’da şirket kurarken şirkette sorumlu kişilerin kişisel bilgilerinin ve iletişim adreslerinin paylaşılmaması sebebiyle, eyalete ait birimlerin şirketle ilgili bildiri, ihtarname gibi belgeleri sorumlu kişilere ulaştırmalarının en güvenli yolu yasal temsilcilikler vasıtasıyladır. Bizden alacağınız hizmet doğrultusunda İmtiyaz Verginize dair bildiri tarafımızdan size iletilecek ve son ödeme tarihinden önce devamlı olarak hatırlatılarak herhangi bir sorunla karşılaşmanız engellenecektir. Aynı zamanda İmtiyaz Vergisine dair orijinal evrağı kaybetmeniz ya da evrağın başına bir şey gelmesi halinde de sizin adınıza evrağın orijinal kopyası tarafımızdan talep edilecektir.

Şirketteki ilk Toplantı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Delaware kanunları bu konuda herhangi bir kural koymamıştır. Ancak yapılacak en mantıklı hareket şirketinizi resmi olarak kurduktan sonra en kısa zaman içerisinde bir toplantı yapmanız olacaktır. Bu ilk toplantıda, şirketin yönetimi, hisse sahibi olan kişilerin tanınması, çalışanların tanınması, halka arz edilecek hisse senedi sayısı, şirketi bağlayıcı sözleşme düzenlemeleri gibi bir çok konuda kararlar alınması gerekecektir.

Yerel Yönetimimle Nasıl Uyum Sağlarım?

ABD’de kurduğunuz bir şirket, kurulu olduğu eyalet için yerel bir işletme olarak değerlendirilirken, diğer eyaletlerde ise yabancı bir işletme olarak ele alınır. Hukuki sisteminin iş dostu olması dolayısıyla bir çok kişi Delaware’ı şirketleri için yerel sayılacağı yer olarak seçer ve işletmelerini burada oluştururlar. Ancak şirketiniz Delaware dışında bir eyalette yürütülecek ve iş yapacaksa Yabancı Yeterliliği (Foreign Qualification) alması gerekir. Bu konuyla ilgili sitemizdeki yazılardan faydalanabilirsiniz: Ayrıca hayli karmaşık bir süreç olan bu yeterliliğin alınması konusunda bizden de hizmet alabilirsiniz


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz