Delaware, Blockchain Sistemine Geçiyor

Delaware Blockchain Sistemine Geçiyor

Delaware Eyaleti Valisi Jack Markell yaptığı açıklama ile Delaware Eyaleti’nin blockchain teknolojisine geçiş yapmakta olduğunu onayladı.Blockchain teknolojisine ilk adım 2017 yılında atılacak ve sonraki birkaç yıl içerisindeadım adım yaygınlaşacak.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain teknolojisi (diğer adıyla “bitcoin 2.0” veya “DLT”) hemen hemen her tür işlemi hızlıca, kolay bir şekilde ve her bir katılımcı için kalıcı kayıtlar oluşturacak şekilde halletmenin bir yöntemi.Özetle blockchain teknolojisi kişi ve kurumlara, maliyet ve gecikme olmadanvarlıklarını doğrudan birbirlerine aktarma şansı tanıyor.

Blockchain teknolojisi, evraklı işlemlerin alışageldik maliyet ve gecikmelerini aşağı çekecek. Kişisel varlıklardan ticari varlıklara, ve hatta hisselere kadar hemen hemen tüm varlıklar rakamlara dönüştürülebildiğinden, blockchain teknolojisi bir çok sektördeki aracı ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Blockchain teknolojisi onaylara ihtiyaç duymuyor (bu sayede gecikmelerin önüne geçilebiliyor). Bunun yerine “kanıt” prensibine dayanıyor. İşlemlerin gerçekliği ve güvenilirliği bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilen matematiksel işlemler ile onaylanıyor. Dolayısıyla bu teknoloji Delaware’deki şirketler, bankalar ve hukuk büroları arasında güvenilir ve gerçek zamanlı işlemler gerçekleştirme potansiyeline sahip. Yasal talepler dahi sayısallaştırılabilmekte olduğundan hukuk bürolarının da bu yeni dijital belge paylaşım türünden etkilenmeleri sürpriz olmaz.

Delaware Blockchain Girişimine yön vermek adına Delaware Eyalet Birimi, Vali’ninofisi ile iş birliği içerisine girdi.

Bu yeni girişimin öncelikleri şu şekilde:

  •  Blockchain teknolojisinden faydalanan işletmelerin Delaware’de sürpriz yönetmeliklerle karşılaşmasını önlemek
  •  DLS olarak da bilinen yeni sistemin yerleşmesine yardımcı olacak Delaware iş hukukunda yapılacak değişiklik için Vali’nin desteği
  •  Yeni sisteme öncülük edecek bir Delaware Blockchain Denetçisi (Andrea Tinianow) ve bir Delaware Elçisi (Marco A. Santori)
  •  DLS sistemi için blockchain teknolojisine dair hizmet sunan Symbiont adlı şirket ile işbirliği

 

Distributed Ledger Shares (DLS) Faydaları Nelerdir?

Öncelikle “Distributed Ledger Shares” ne anlama gelmekte bir bakalım. Blockchain teknolojisi kullanılarak merkezi olmayan elektronik ağlar üzerinden transfer edilebilen ve kayıt edilebilen hisse senetlerine “distributed ledger shares” (DLS) adı verilmektedir.

Bu sistemin birçok faydası vardır. En önemlisi, hissedarların oylama, yönetim ve hisse işlerini gerçekleştirebilecekleri ortak bir veri tabanına sahip olmaları. Tüm bu işlemler için herhangi bir aracıya ihtiyaç duyulmaması ise bir başka artı. Blockchain’deki tüm verilerin bir arada tutulması sayesinde veri tabanının diğer veri tabanını güncellemesine gerek yok. Sayısal olmayan veri tabanları kendi başlarına yer aldığından böyle bir durum söz konusu oluyor ve bu da gecikmelere sebebiyet veriyordu.

Blockchain teknolojisinin hızlı ve etkin sistemi şu an bankaların, şirketlerin ve hukuk bürolarının kullandığı etkisiz, yorucu ve tahmin etmesi güç transfer sistemlerinin kökünü kazıyacak gibi görünüyor. Delaware’de bir işlemin gerçekleşmesi artık günler sürmeyecek; dolayısıyla halka açık ve özel Delaware şirketleri DLS siteminden faydalanabilecekler.

Blockchain teknolojisinin kullanılabilmesi için Delaware iş hukukunda da değişikliklerin yapılması gerekiyor. Bu girişimin yetkililerine göre kanundaki değişiklik bu yılki en önemli 3 önceliklerinden biri.

Blockchain teknolojisi henüz dört dörtlük bir sistem değil. Delaware Blockchain Girişimi hem teknik hem yasal engellerle karşılaşacaktır. Ancak, Symbiont ve bu girişimin yetkilileri birlikte çalışıp bu sorunların üstesinden gelebilirlerse getirileri çok büyük olacaktır (örneğin, Delaware eyaleti ile iş yapan daha çok Avrupalı şirket gibi).

Delaware Blockchain Girişimi hakkında daha fazla bilgi için lütfen takipte kalın.