L1A/L1B Şirket içi Transfer Vizeleri

L-1 Vizesi

L-1 Vizesine Başvuru Gereklilikleri

Bu vize türüne çoğunlukla eğer ABD’de de merkezi olan bir şirket tarafından, son 3 yıllık süre içerisinde en az 1 yılını yurt dışında geçirmiş olmak şartıyla, ABD’deki merkezde çalıştırılmak üzere transfer edildiğinizde ve şirket de bu durum için size sponsor olduğunda başvurulur. ABD’ye transfer edilen kişinin yönetim kademelerinden birinde yer alması da gerekmektedir.

Örneğin şu tip bir durum L-1 vizesi için en tipik tanımı oluşturacaktır: Türkiye’de iş yapan örneğin bir yazılım firması, ABD pazarına açılmak için Delaware’de bir şirket kurduğunda ve yeni bir ofis açtığında, burada çalışan yönetim kademesindeki kişiler de ABD’ye şirketle birlikte transfer edilebilir. Bu durumda vizeyi almak da oldukça kolay olacaktır; zira şirketin Amerika ayağının da bir yönetime ihtiyacı olacaktır.

Ancak diyelim ki söz konusu olan çok çalışanlı bir şirket değil de bireysel bir girişimci. Bu durumda L-1 vizesi yerine E-2’nin tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır. Aslında yapılan iş hali hazırda Türkiye’de (ya da ABD dışında herhangi bir ülkede) var olan bir şirketle ilişkili bir şekilde yürütülecekse bile, işi yapacak olan kişi bireysel bir girişimci olduğundan, E-2 vizesinin daha uzun süreli oturum hakkı tanıması onu bu durumda daha cazip hale getirmektedir.

L-1 vizesi ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, “yönetici” kelimesinin hukuki karşılığının nasıl olduğudur. Bu sıfat söz konusu vize almak olduğunda normalde anlaşıldığından daha dar kapsamlı bir anlama işaret eder. Burada belirleyici olan, pozisyonda bulunan kişinin hak, sorumluluk ve yükümlülükleridir.

Yine L-1 vizesiyle ilgili dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli durum da ABD dışında kurulmuş olan asıl şirketin bir yandan faaliyetlerine devam etmesi gerektiğidir.

 

L-1 Vizesinin Avantajları

Her iki vizeye başvuru için de uygun olunsa bile, L-1 vizesinin E-2’ye göre avantajlı olduğu noktalar vardır.

  • Bu vize ile ABD’de 3 yıl kalınabilir; ardından vizenin ikişer yıllık periyotlar halinde yenilenmesi mümkündür. Fakat yönetici pozisyonundaki bu kişiler için L-1 vizesiyle maksimum ABD’de kalma dönemi 7 yıl olarak belirlenmiştir.
  • L-2 vizesiyle, kişilerin eşleri ve çocukları da ABD’de onlara eşlik edebilir; ancak bu kişilerin eşlerine ABD’de çalışma izni verilmemektedir. Bu durumda, eğer eşin de çalışması önem taşıyorsa, E-2 vizesi için başvuruda bulunmak daha iyi olacaktır. (Elbette koşullar karşılanıyorsa)
  • L-1 vizesinin en avantajlı özelliği, bu vizenin ‘çift niyetli’ bize vize olarak kabul edilmesidir. L-1 vizesi sahibi olan kişiler ABD’de bulundukları süre boyunca Yeşil Kart sahibi olmak için de başvuruda bulunabilirler. Bu E-2 vizesi için geçerli bir durum değildir.

 

L-1 Vizesine Başvuru Yöntemi

1.Adım: Şirketin Çalışanına Sponsor Olması

Bu vizeye başvurabilmek için öncelikle çalışanlarını transfer edecek olan şirketin ABD Vatandaşlık ve Göçmen İdaresi’nden (USCIS) bu işleme dair onaylatılmış bir dilekçe alması gerekir. Bu dilekçe, Form I-129 doldurularak hazırlanır. Ardından şirket bu belgeyi USCIS nezdinde onaylatır ve vizeye başvuruda bulunacak kişi bu belgeyi vize başvurusu esnasında kullanır.

Form I-129’a ulaşmak için tıklayınız. Bu konuda yardım almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

2.Adım: Online Vize Başvurusunun Yapılması

USCIS’in başvuruyu kabul etmesinin ardından, vize için başvuracak olan kişiler internet üzerinden Form DS-160’ı doldurarak vize başvurularına başlarlar.

Bu başvuru aşamasının içerisinde, başvuranların kendilerine ait dijital formatta bir fotoğrafı yüklemeleri gerekecektir. Kriterlere uygun olan bu fotoğrafın önceden edinilmesi unutulmamalıdır. Bu fotoğrafın nasıl olacağına ilişkin bilgiler ve fotoğrafı düzenlemek için “Photo Tool” ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait bu sayfada yer almaktadır.

Online başvuru tamamlandıktan sonra sağlanan “onay belgesi” ile birlikte uygun ABD temsilciliğine vize mülakatı için başvuruda bulunulur.Bu konuda yardım almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

3.Adım: Vize Mülakatı için Hazırlık

Vize mülakatları 14 – 79 yaş aralığındaki herkes için mecburi bir işlemdir.

Vize başvurularının vatandaşı olunan ülkeden yapılması gerekir. Bu durumda Türkiye için, ABD temsilciliklerinin siteleri ziyaret edilerek, hangi temsilciliğin hangi bölgelerden sorumlu olduğu belirlenmeli ve ona göre mülakat için başvuruda bulunulmalıdır.

Bu vize başvurusu için şu an ödenmesi gereken ücret $190 olarak belirlenmiştir. Bu ödemeye ait makbuz mülakat için temsilciliğe gidildiğinde istenilen belgeler arasında talep edilecektir.

Mülakat için temsilciliğe gidilirken, vize için istenilen dokümanların tümü önceden hazırlanmalıdır.

 

4.Adım: Mülakat Aşaması

Mülakat boyunca bir konsolosluk görevlisi çeşitli sorularla başvuran kişinin vizeyi almaya uygun olup olmadığını ölçmeye çalışır. Bu durumda vizeye dair her şey artık o kişinin kararına bağlıdır; dolayısıyla mülakat boyunca takınılacak tavır, söylenecek sözler ve tutarlılık çok önemlidir. Herhangi bir şüpheli ifade (istenmeden bile yapılmış olsa) vize başvurusunun onaylanmamasına sebep olabilir.

Mülakat öncesine herkesin parmak izleri alınmaktadır. Mülakatın sonundaysa çoğunlukla konsolosluk görevlisi kişi vizenin onaylanıp onaylanmadığını derhal başvuran kişiye bildirir. Eğer yapılması gereken başka bir işlem varsa da bu konuda başvuranları bilgilendirir.

Vizenin onaylanması halinde konsolosluk görevlisi kişi ortalama bir zaman vererek vizenin ne zaman hazır olacağını söyleyebilir; ancak istenildiği halde vizenin durumu internet üzerinden de kontrol edilebilir. Amerika vizenizin durumunu öğrenmek için tıklayınız.

Vize onaylandığı zaman vizeyi almaya hak kazanan kişilerin bu işlemin tamamlanabilmesi için bir ücret daha ödemesi gerekir. Bu miktar ülkeden ülkeye değişmektedir.

 


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz