E-2 Vize Başvuru Reddi

E-2 Vize Başvurunuz Neden Reddedilir?

Amerika’nın gelişmiş pazarından ve yaşam standartlarından faydalanmak isteyen yabancı yatırımcılar için E-2 yatırımcı vizesi harika bir seçenektir. Ancak, bu vizeyi elde edebilmek için bir takım koşullar vardır ve bu koşulları yerine getiremezseniz vizeniz reddedilebilir.

E-2 vizesi, kısa başvuru süresi ve sınırsız yenilenme hakkı ile son derece popüler bir yatırımcı vizesidir. Bu avantajlarının yanında tabi ki karşılamanız gereken bazı gereklilikler vardır. Amerika ile arasında geçerli bir ticaret ve denizcilik anlaşması bulunan ülkelerden birinin vatandaşı olmanız gerekir. O ülkede yaşıyor olmanıza gerek yok ancak bu ülkenin vatandaşı olduğunuzu göstermeniz gerekir. Eğer bu koşulu karşılıyorsanız Amerika’da “hatırı sayılır miktarda” bir yatırım yapmanız gerekir. Bunu gerçekleştirmek için halihazırda faaliyetteki bir şirketi satın alabilir veya kendi işinizi kurabilirsiniz. Yatırım konusunda resmi olarak belirlenmiş bir alt limit olmasa da “hatırı sayılır miktarda yatırım” ile kastedilen ciddi bir miktardır. Buna ek olarak şirketinizin “marginal” olmamasıdır. Bundan kasıt şirketinizin sizin ve ailenizin yaşamınızı sürdürmesine yetecek miktarı size sağlayabilmesidir. Son olarak şirketinizi geliştirme niyetinde olduğunuzu göstermeniz gerekir. Bunu göstermek için şirketin en az %50’sine sahip olmanız beklenir.

 

E-2 Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

   1. Yatırımınızın Yeterli Miktarda Olmaması

USCIS tarafından yatırım konusunda kesin bir alt limit belirlenmemesi, yatırımın yeterli olup olmadığını anlama konusunda sizleri gerçekten zorlayabilir. Resmi siteye göre bunu anlamanın bir takım yolları var. Örneğin yatırımınızın, şirketin değeri veya kuruluş maliyetinden daha fazla bir yatırım yapmanız beklenir. Ayrıca, yaptığınız yatırımın bu işi geliştirme amacında olduğunuza dair yetkilileri ikna etmesi gerekir.

Eğer küçük bir işletmeye yatırım yapıyorsanız toplam değer içerisinde en büyük yüzdeye sahip olmanız beklenir.

    2. Şirket “Marginal” Konumda ise

Şirketin aynı zamanda sizin ve ailenizin hayatınızı idame ettirecek kadar gelir sağlaması gerekir. Aksi durumda şirket “marginal” konumda sayılır. Eğer şirket şu an için bu durumu karşılamıyorsa, şirketinizin geleceğine bakılır. Vizenizin onayını takip eden 5 yıl içerisinde şirketin yeterli geliri sağlayacak konuma gelmesi beklenir.

    3. Şirketin En Az %50’sine Sahip Değilseniz

Daha önce de belirttiğimiz gibi şirketinizi geliştirme niyetinde olduğunuzu göstermeniz gerekir. Bunu göstermenin en iyi yolu da şirketin en az %50’sine sahip olmanızdır. Eğer bu koşulu sağlamıyorsanız büyük ihtimalle başvurunuz reddedilecektir.

    4. Kendi Ülkeniz ile İlişkiniz Olduğunu Kanıtlamalısınız

E-2 Yatırımcı Vizesi size kalıcı vatandaşlık sağlayan bir göçmen vizesi değildir. Böyle bir amacınız olmadığını göstermek için kendi ülkeniz ile kişisel bir bağınız olduğunu (aile veya iş gibi) veya kalıcı bir ikametiniz olduğunu göstermelisiniz. Bu sayede Amerika’ya kalıcı olarak yerleşme niyetinde olmadığınızı gösterirsiniz.

   5.Yönetici pozisyonunun önemi

Bu kural genellikle çalışanlar için uygulanmaktadır. İşverenler gibi çalışanlar da E-2 vizesine başvurabilirler. Ancak bu durum için bir takım şartların karşılanması gerekmektedir. İlk olarak çalışan da işveren ile aynı ülkenin vatandaşı olmalıdır ve geleceği eyaletin kanunlarına göre “çalışan” tanımına uymalıdır. Ayrıca bu çalışanın “yönetici veya üst düzey yönetici” pozisyonlarından birinde olması gerekmektedir. Bu sayede Amerika’da bulunmanızın önemini göstermiş olursunuz. Aksi durumlarda başvurunuz reddedilebilir.

 

E-2 Vize Başvurunuz Reddedilirse Ne Yapabilirsiniz?

  1. Eğer ret kararının yanlış olduğunu düşünüyorsanız konuyu temyize taşıyabilirsiniz. Temyiz amaçlı, bu konuyu İdari Temyiz Birimi’ne (Administrative Appeals Office) taşımalısınız.
  2. Koşulları sağladıktan sonra bir kez daha I-129 formunu doldurarak yeniden başvurabilirsiniz.
  3. Eğer vize başvurunuz, Göçmenlik Kanunun 221(g) maddesi dahilinde idari bir sürecin ardından reddedildiyse, bunun anlamı vizenizin tamamen reddedildiği değil bu konuda daha fazla kanıt ve belge sunmanız gerektiğidir.
  4. Eğer E-2 vizesinin size uygun olmadığına karar verdiyseniz H-1B ve EB-5 vize türlerine de göz atabilirsiniz.

Benzer şekilde, eğer E-2 vizenizi uzatma talebiniz reddedildiyse sebebi büyük ihtimalle yukardakilerden bir tanesidir.

Delawaresirket.com olarak Amerika’da bulunan ofisimizde yeni gelişmeleri yakından takip ederek size veya şirketinize Amerika’da yatırımci vizesi alma hizmeti sunuyoruz. Detaylı bilgi ve danışmanlık almak için bize TR Tel: +90 850 304 7002, US Tel: +1 302 310 21 76 numaralarından ulaşabilir ya da info@enterprises.social adresimize mail atabilirsiniz.

 


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz