Duns Numarası Nasıl Alınır?

Duns Numarasına Nasıl Başvurulur?

D-U-N-S, Data Universal Numbering System (Veri Evrensel Numaralandırma Sistemi) nin kısaltmasıdır. Bu sayı, Dun & Bradstreet şirketi tarafından 1962’de dünya çapında işletmeler, kamu kurumları ve kar amacı gütmeyen kuruluşları belirlemek üzere tasarlandı. D-U-N-S numaralarına sahip olanlar, kuruluşun sahibi kim, kuruluş nasıl yapılandırıldı (örneğin, bir ortaklık veya şahıs şirketi), kredi notu ve başka bir işletmeye bağlı olması gibi demografik bilgileri paylaşmayı kabul eder. D-U-N-S numarası iş sahibini değiştirirse veya işletme son bulsa bile organizasyon ile kalır. Ayrıca Apple app store’da kişi değil de şirket olarak uygulama yayınlamak istiyorsanız bu numaraya ihtiyacınız var demektir.

1- Zaten bir D-U-N-S numaranız olup olmadığını görmek için Dun & Bradstreet kayıtlarını arayın. Dun & Bradstreet web sitesine gidin ve “Get a D-U-N-S Number” (Bir D-U-N-S Numarası Al) bağlantısını tıklayın. Şirketinizin halihazırda bir numarası olup olmadığını gösterecektir. Tek bilmeniz gereken, şirketinizin adı, şehri ve çalışma durumudur. Şirket adınız yoksa, bir D-U-N-S numarası için başvurabilirsiniz.

2- Bir D-U-N-S numarası için başvurun. Şirketinizin D & B veritabanında listelenmediğini gösteren sonuç sayfasında sarı renkteki “Get Started” (Başlayın) düğmesini tıklayın.

3- Adınızı ve soyadınızı, iş ünvanınızı, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi girin. Sonra resmi kuruluşunuzun adını listeleyin. Aşağıda, işletmenizin listelenebileceği diğer tüm isimleri belirtin. Örneğin, yaşadığınız yerde işinizin ismi “Ahmet Leziz Çikolata Dükkanı” ancak insanlar sizi Efsane Ahmet Çikolata olarak biliyor, bu durumda her iki işletme adını da listeleyin. Her iki ismin de listelenmesi, potansiyel kredi verenlerinin ve iş ortaklarının sizi bulmalarını kolaylaştırır. Eğer Amerika’da bir telefon numaranız yok ise bizimle başvurabilirsiniz. Konu hakkında bilgi almak için lütfen TR Tel: +90 850 304 7002 US Tel: +1 302 310 2176 numaralarından ya da info@enterprises.social adresimize mail atarak bize ulaşın.

4- Kuruluşun fiziksel adresini, posta adresini (farklıysa) ve kullandığınız tüm telefon numaralarını ekleyin. Bir faks makineniz varsa, o numarayı da eklediğinizden emin olun. Başvuruya devam etmek için sarı renkteki “Next” (İleri) düğmesine tıklayın. Eğer Amerika’da bir adresiniz yok ise bizimle başvurabilirsiniz. Konu hakkında bilgi almak için lütfen TR Tel: +90 850 304 7002 US Tel: +1 302 310 21 76 numaralarından ya da info@enterprises.social adresimize mail atarak bize ulaşın.

5- İşletmenin sahiplik bilgilerini sağlayın. İşletme sahibinin adını ve e-posta adresini ekleyin. Dun & Bradstreet’in gizlilik politikası, üçüncü taraflara e-posta adresleri satmayacaklarını belirtir.

6- Kuruluşun hukuki yapısını, hissedarları (varsa), işin ne zaman başladığını ve bir kadın, eski asker veya azınlık mülkü olup olmadığı bilgilerini paylaşarak mülkiyet bölümünü tamamlayın. Bu bilgileri dahil etmek ekonomik açıdan dezavantajlı işletmelere yardım etmek isteyen gruplarla iletişim kurmanıza yardımcı olabilir. Kuruluşunuz daha büyük bir şirkete ait ise, son bölümde bu bilgileri eklemeyi unutmayın.

7- İşletmeniz hakkında herhangi bir yönetim bilgisini ekleyin. Eğer varsa tüm başkan yardımcılarını, müdürleri ve direktörleri, ve kuruluşta çalışmaya başladıkları zamanı dahil edin. Bir D-U-N-S numarası başvurusuna devam etmek için sarı renkteki “Next” (İleri) düğmesine tıklayın.

8- “Primary Line of Business” (Birincil İş Hattı) bölümünde işletmenizin ne yaptığını açıklayın. Dun & Bradstreet ayrıca internet tabanlı bir iş olup olmadığınızı, nereye satış yaptığınızı ve müşterileri nasıl fatura ettiğinizi bilmek ister. Tesisinizin ne kadar büyük olduğu ve içinde ne çeşit binalar bulunduğuyla ilgili bilgileri listeleyin.

9- Sayfanızın alt kısmında sizinle paylaşılan, ana iş alanınızla ilgili ayrıntıları isteyen “Terms and Conditions” (Şartlar ve Koşullar) ı anladığınızdan emin olun. Dun & Bradstreet’in şartlarını kabul ediyorsanız kutuyu işaretleyin. Ardından, devam etmek için sarı renkteki “Next” (İleri) düğmesini tıklayın.

10- Bir D-U-N-S numarası almak için bir zaman dilimi seçeneği seçin. Numaraya 5 iş günü içinde ihtiyacınız varsa, numara atamanızı hızlandırmak için hızlı işlem ücretini belirten seçeneği seçin. Ancak, 30 gün beklemek sizin için sorun yaratmayacaksa,  “Free” (Ücretsiz) seçeneğini seçin ve bilgilerinizi kaydetmek için sarı renkteki “Next” (İleri) düğmesini tıklayın.

11- Son olarak bilgilerinizi gözden geçirin ve kayıtlarınızın inceleme sayfasını yazdırın. Atanan D-U-N-S numaranızı belirten bir e-postayı 30 gün içinde Dun & Bradstreet’den aratın.

DUNS numarası başvurusunu bizim danışmanlığımızla yapmak isterseniz, lütfen TR Tel: +90 850 304 7002 US Tel: +1 302 310 2176 numaralarından ya da info@enterprises.social adresimize mail atarak bize ulaşın.

 

 

 


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz