Amerika’da “Doing Business as” (DBA) nedir ?

America doing business as

Amerika’da “Doing Business as” (DBA) nedir ?

Amerika’da “Doing Business as” (DBA), bir şirketin kendine ait ismin altında yapmış olduğu farklı iş kollarını yürütmek için kullandığı bir diğer isim olarak da tanımlanabilir. DBA konusu gerek Amerika’da ve hatta şirketlerin çoğunlukla kurulduğu Delaware eyaletinde şirket sahibi olan bir çok kişinin dikkatini çeken bir konu olmuştur. Bu konuda sizleri biraz aydınlatmaya çalışalım.

Şirket sahipleri farklı yatırımları için farklı isimlere sahip işletmeler altında iş yapmayı tercih edebilmektedirler. Örneğin, ABC Şirketi, inşaat işleri için XYZ İnşaat, Inc. gibi farklı bir isim kullanma ihtiyacı hissedebilir. Böyle bir durumda XYZ İnşaat Inc. yasal
olarak ABC Şirketi’ne bağlı olarak kabul edilecektir. Bu bağlılığa rağmen, yine de bu yeni isimlerin hangi sektör için kurulduklarına dair ipucu belirtmeleri (Örneğin, bu durumda “inşaat” sözcüğü gibi) potansiyel müşteriler için iyi olacaktır. Bu durumda
XYZ İnşaat, Inc. için DBA görevi görmektedir diyebiliriz.

Son zamanlarda, şirketler doğrudan tek ve gerçek bir isim altında Delaware’deki şirketlerini kurmayı tercih edebilmektedirler. Bunun sebebi ise artık bu şirketlerin farklı işlerini de sergileyebildikleri bir internet sayfasına, markaya veya logoya sahip olmalarıdır. DBA , markayanlamı Nedir?

benzer bir işlevi olmasının yanıda kıyaslanacak olursa şirketin iç yapısındaki işlerin birbirinden etkilenmemesini sağlamak adına işe yaramaktadır. Fakat marka ise yaptığınız işe almış olduğunuz özgün marka ile dışarıya karşı olarak bir koruma sağlamaktadır. Yine de hala çok sayıda şirket sahibi DBA tercih etmektedir.

Genellikle Delaware için DBA kaydı şirketin ağırlıklı olarak işlerini yürüttüğü eyalette tamamlanır. Peki DBA kaydını Delaware’de de gerçekleştirmeniz gerekiyor mu? Eğer şirketiniz fiziksel olarak Delaware’de bulunup iş yapıyor ise cevap evet.

Delaware’de bir DBA oluşturmak için online başvuru formumuz doldurarak gerçekleştirebilirsiniz. Şirketinizin Delaware’in, New Castle, Kent veya Sussex gibi hangi idari bölgesinde yer aldığını öğrenmeniz gerekmektedir. Şirketinizin hangi idari bölgede yer aldığını bilmiyorsanız. Bize danışabilirsiniz.

İhtiyacınız olabilecek bazı bilgiler şu şekildedir:

  • Corporation veya LLC türü şirketinizin isim ve adresi
  • Kuruluş tarihi
  • DBA (veya simgesel isim)
  • Yaptığınız işin niteliği (tanımı)
  • Üyelerin/Yöneticilerin/Müdürlerin isim ve adresleri
  • İletişim numarası
  • Belgeyi ve noter onayını imzalayan yetkili şahsın ismi

Daha fazla bilgi ve destek almak istiyorsanız bizimle info@enterprises.social adresinden veya telefon numaralarımız aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

DBA Online Başvuru Formu

Eğer şirketiniz Delaware de değil de başka bir eyalette faaliyet ediyorsa çoğunlukla yine aynı kurallar geçerli olur. Çünkü DBA işlemleri ile eyalet seviyesinde ilgilenilir. Delaware’de kurduğunuz şirketiniz başka bir eyalette de iş yapıyorsa, DBA başvurusundan önce Foreign Qualification (Yabancı Yeterlilik) belgesi için başvurmanız gerekebilir.

Foreign Qualification belgesi veya DBA ile ilgili sorularınız için bizimle info@enterprises.social adresinden ya da herhangi bir sorunuz varsa bize aşağıdaki iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz:

Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz