Bir Delaware LLC Şirketi Kaliforniya’da Nasıl İş Yapar?

Bir Delaware Limited Şirketi Kaliforniya’da Nasıl İş Yapar?

Eğer şirketiniz Kaliforniya’da iş yapan bir Delaware limited şirketi ise Delaware’de yerel şirket statüsünde kabul edilirken Kaliforniya’da yabancı statüsünde bulunursunuz.

Eğer şirketiniz Kaliforniya’da fiziksel olarak işlev gören, işçi alımı yapan, banka işlemleri yapan ve hatta Kaliforniya’da geliri olan bir şirket ise, Yabancı Yeterlilik olarak bilinen bir süreç sonucunda yeterli görülmeniz gerekmektedir.

Yabancı Yeterlilik süreci bir şirketin Kaliforniya’da iş yapmasına olanak sağlar. 

Delaware Menşeili Şirketinizi Kaliforniya’da Kayıt Ettirmek İçin Gerekenler Nelerdir?

Kaliforniya, sizden kayıt formu için bir limited şirket başvurusu, onaylı “Delaware’de Şirket Kuruluşu Sertifikası” ve yine Delaware’den bir Şirket Faaliyet Sertifikası (Certificate of Good Standing) istemektedir.

Aynı zamanda sizden Kaliforniya’da kayıtlı bir acente anlaşmanızı istenecektir. Acente sizin eyalet ile resmi işlerinizi yürüteceğiniz bir aracıdır. Aynı zamanda yasal belgeleri edinmek ve eyaletten süreç ile ilgili hizmet için eyalet içerisinde gereken fiziksel adres görevi görür.

Bazıları kendi kayıtlı acentesi olmayı tercih ederken bazıları da kayıtlı Delaware acentelerinin bünyesine katılmayı tercih eder. Genellikle Delaware’de kayıtlı bir acente aynı zamanda Kaliforniya’da da hizmet sağlar. Kaliforniya’da kayıtlı acentelerin ise yeniden kayıt ve belgelerle uğraşmasına gerek yoktur.

  • Kaliforniya, şirket kuruluşuna dair eyalet kanunlarının altına imza atacak yetkili bir kişi istemektedir. Bu kişinin isim ve adresinin gerekli olduğunu unutmamak gerek.
  • Kaliforniya’ya sağlanan tüm bilgiler kamuya açık olacaktır; ancak, özellikle acentenizin bulunduğu bölge tarafından rica edilmediği sürece herhangi bir yayımlama gerekliliği bulunmamaktadır.
  • Kaliforniya’ya kayıt olması ile birlikte şirketinizin bir takım raporlama yükümlülükleri olacaktır. İlk rapor, başvuru tarihinden itibaren 90 gün içerisinde sunulmalıdır ve iki senelik raporlar kayıt olduğunuz ayın son gününe kadar gönderilmelidir.

 

Bu başvurunun ücreti ilk olarak 20$’dır ve iki yıllık raporlar için de aynıdır. Bu yükümlülüğün zamanında karşılanmaması durumunda Kaliforniya’nın 250$’lık bir ceza uygulaması olduğunu da unutmayın. Kaliforniya aynı zamanda yıllık 800$’lık minimum imtiyaz vergisi uygulamasıyla da ünlüdür.

 


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz