Delaware’de Kurulu Şirketler için KDV Bilgilendirmesi

Delaware’de kurulu şirketler’de “sales tax” genel olarak şirket sahiplerinin kafasında hep bir sorun olarak kalıyor. Eyalette vergi yok fakat başka bir eyalete satış yaptığınızda sales tax toplamalı mısınız ? Bu konularda yazımızı okuduktan sonra aklınızdaki diğer soruları da info@enterprises.social ya da +1 302 442 08 12‘den whatsaap üzerinden sorabilirsiniz.

Satış Vergilerinin Online Olarak Toplanması

Eğer fiziksel olarak satış yapan mağazalara sahip bir şirket işletiyorsanız satış vergilerinin toplanması doğrudan ve basit bir şekilde halledilir: işinizin kurulu olduğu bölgenin gerektirdiği satış vergisini müşterilerinizden alırsınız. Örneğin, Maryland’de bir perakende mağazası işletiyorsanız satış vergisini mağazanızdan mal alımı yapan müşterilerinizden alırsınız.

Peki ürünlerinizi online olarak sattığınız durumlarda ne olur? Satış vergisini mağazaya gelen müşterilerde olduğu gibi müşterilerinizden mi alırsınız? Bu, duruma göre değişebilir.

Online Satış Vergisi Ne Zaman ve Nasıl Toplanır?

Eğer işletmenizin bir eyalet içerisinde fiziksel bir yeri mevcutsa (mağaza, ofis, depo gibi) uygun eyalet ve yerel satış vergilerini müşterilerinizden toplamalısınız.Bu konuda business license olmak zorundadır. Eğer belirli bir eyalette fiziksel bir yeriniz yok ise satış vergisi almanıza gerek yoktur.

Yasal olarak bu fiziksel yer “nexus” olarak bilinir. Her eyaletin nexus tanımı farklı olsa da tüm eyaletler bir ofis, mağaza veya benzerlerinin nexus olarak kabul edildiğinde hemfikirlerdir. Eğer şirketinizin tanımlara göre “nexus” sahibi olup olmadığı konusunda emin değilseniz söz konusu eyaletin ilgili gelir dairelerine başvurmak mantıklıdır. Eğer bir eyalette fiziksel bir yeriniz yok ise o eyalette müşterilerinizden satış vergisi toplamanıza gerek yoktur.Nexus konusunda detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Kanunlara göre eyalet birimleri, posta ile ticaret yapan işletmeler ve ek olarak online satıcılardan söz konusu eyalet içerisinde fiziksel bir yerleri yok ise satış vergisi toplamaları talebinde bulunamazlar.

İstisnai Eyaletler

Unutmayın ki her eyalet veya bölgede satış vergisi olmak zorunda değildir. Alaska, Delaware, Hawaii,  Montana, New Hampshire ve Oregon eyaletlerinde satış vergisi yoktur. Ek olarak, çoğu eyalette gıda ve giyim gibi bazı ürünler için vergi istisnaları bulunmaktadır. Eğer satış vergisi alıyorsanız, uygun oranlardan da haberdar olmalısınız.

Hangi satış vergisini almanız gerektiğini belirlemek zor olabilir. Çoğu online satıcı satış işlemleri için “alışveriş sepeti” yazılımlarını kullanmaktadırlar. Bu yazılımların çoğu sizin adınıza satış vergisini hesaplamak üzere programlanmışlardır.

Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz