Delaware ve Finansal Kuruluşlar

Çoğu önemli finans kuruluşu, dünyaca ünlü kurumsal hukuk yapısı ve iş dostu yönetmeliği dolayısıyla Delaware Eyaleti’ni evi olarak tercih etti.

Delaware’in iş dostu hukuki atmosferi, stratejik pozisyonu ve simge haline gelmiş kanunları sayesinde onlarca finans kuruluşu Delaware’i tercih ediyor. Kuruluşlar veya kazançlar yoluyla kurulan öze amaçlı bankalar da dâhil olmak üzere yeni finansal kuruluşlar Delaware’deki imtiyazlardan faydalanmaya devam ediyor.

1981’deki Finansal Merkez Gelişimi Yasası, Delaware’deki bankacılık sektörü için büyük bir teşvik sağladı. Tefecilik kanunlarının elenmesinin de buna büyük katkısı oldu. Eyalet yönetimi daha sonra eyaletin bankacılık alanındaki rekabetçi avantajlarının korunması amacıyla ek yönetmelikler de uygulamaya koydu. 1989 yılında yürürlülüğe koyulan Bankalar ve Tröst Şirketler Sigorta Gücü Yasası ile eyalet destekli bankalar ve tröst şirketler çeşitli sigortaları satma hakkı elde ettiler. 1995 yılında Olası Güçler Yönetmeliğinin yürürlülüğe girmesi ile bankaların ve tröst şirketlerin bankacılığa özgü bir takım ek aktivitelerde bulunmalarının önü açıldı. 2006 yılında ise Delaware’in vergi yapısında değişiklikler oldu. Birden fazla eyaletteki işlevleri için bankalara 3 faktörlü bir gelir dağıtımı sistemine geçme hakkı tanındı. Delaware’in bankacılık hukuku ve sisteminden faydalanmanın yararlarını gösteren konumdan faydalanma vergisi de aynı yıl yürürlülüğe girdi.

Neredeyse 30 yıldır, Delaware Eyaleti bankacılık, finansal hizmetler ve sigorta endüstrilerinin gelişmişliği ile dünyanın önde gelen yerlerinden biri halinde. Küresel çapta çok sayıda yenilikçi ve dinamik finans şirketi ile ortaklıklar kurarak Delaware, Amerikan pazarına girmeyi planlayan finans kuruluşları için önemli bir yer haline geldi. Sonuç olarak da finansal hizmetler endüstrisi Delaware’in ekonomik gücünün ve gelişiminin önemli bir parçası haline geldi.

Eyaletin en büyük özel sektör istihdam alanlarından biri olan finansal hizmetler sektörü; büyük ve birbirine bağlı kredi kartı bankaları, ticari bankalar, banka dışındaki finans kuruluşları, yatırım danışmanları, sigorta şirketleri, tröst şirketler ve hizmet sağlayıcılardan oluşmaktadır. 2010 yılında bu alanda 40 binden fazla çalışan olduğu tespit edilmiştir.

Şu an Delaware’de kurulu 70 adet banka ve tröst şirket mevcuttur. Bunların arasında full-hizmet ticari bankalar, kredi kartı bankaları, mevduat dışı ve sınırlı amaçlı tröst şirketler, toptan bankalar ile federal ve eyalet tasarruf bankaları da bulunmaktadır. Kredi kartları da sektörde önemli bir yer esahiptir ve Bank of America, JP Morgan Chase, Discover Bank, and Barclays Bank Delaware gibi önemli isimleri bulundurmaktadır. Bankacılık sektörünün diğer önemli iş verenleri arasında Wilmington Trust, M&T, PNC, ING Direct, Citigroup, WSFS, Wells Fargo ve HSBC de bulunmaktadır.