Delaware’de Şirket Kurarak Fazladan Harcamalardan Kurtulmak

Delaware’da Kurulan Ltd. Şirketlerin Gizlilikleri Sizi Nasıl Fazladan Harcamalar Yapmaktan Kurtarır?

Delaware’da ltd. şirket kurmanın bir çok avantajı var. Bunlardan bir tanesi de Delaware Eyaleti’nin şirket kurarken sizden çok kısıtlı bilgi istemesi.

Diğer eyaletlerde ve ya dünyanın hemen her yerinde şirket kurarken bir çok bilgi talep edilmesine ve bu bilgilerin halka açık olmasının istenmesine karşın, Delaware Eyaleti şirket kurma aşamasında sizden yalnızca şirketin ismini ve şirketin muhasebecisi olan kişi ya da kurumların isimleri ile adreslerini talep eder. Ayrıca hukuken belirtildiği üzere Delaware’da kurulmuş her şirket hukuki olmak koşuluyla, kar amaçlı olsun olmasın istediği işi yürütebilir; dolayısıyla burada yapacağınız işin tanımının yapılması da sizden her durumda beklenmemektedir.

Peki Delaware’da kurulan şirketlerin kimin tarafından açıldığı ve kimlerin bu şirketlere üye oldukları hukuken nereden anlaşılıyor?

Bu, şirket oluşturulduktan sonra her üyenin imzaladığı, aslında zorunlu olmasa da çoğu şirketin güvenlik açısından tercih ederek kabul ettiği İşletim Anlaşması ile sağlanıyor. Bu anlaşmada genel olarak şirketin üyeleri, bu üyelere üşen görev ve sorumluluklar ve üyelerin payları gibi önemli konular hakkında herkesin üzerinde anlaşmaya vardığı konular belirtiliyor.

Peki Delaware’ın ltd. şirket kurarken sağladığı bu gizliliğin size maddi olarak ne gibi bir faydası var?

Hem ABD’deki diğer hemen her eyalet hem de dünya üzerindeki bir çok devlet şirket kurduğunuzda bu şirketin çalışmalarını yürüteceği birincil mekanın adresinin, şirketi kuran ve bu şirkete üye olan kişilerin isimlerinin ve adreslerinin kaydettirilmesini ve bunun halka açık olmasını ister; ancak Delaware’da bu bilgiler siz istemediğiniz sürece şirketin kuruluş belgesinde yer almaz ve şirket içerisinde kalır. Tabi yine de bu bilgileri istediğiniz durumda Kuruluş Sertifikası’na işletebilirsiniz. Ancak gizliliğin faydası da burada ortaya çıkıyor. Herhangi bir durumda verdiğiniz bilgilerde bir değişiklik yapmak istediğiniz; örneğin şirkete yeni bir üye katılması, üye değişimi, üyelerden birine ait adresin değişikliği vb. Kuruluş Sertifikası’nda da bu bilgilerin değiştirilmesi için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Şu anda da bu belgede yapılacak herhangi bir değişikliğin başvuru ücreti $200; dolayısıyla gerek olmadığı halde bilgilerinizi işletmenin bir faydası yokken neden küçük bir değişiklik durumunda dahi para kaybedesiniz ki?

Sonuç olarak, Delaware Eyaleti’nin sağladığı gizlilik sizin uzun vadede, şirketinizde mutlak değişiklikler olacağını göz önünde bulundurarak, yüzlerce hatta binlece Dolar kaybetmenizi önler.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz