Girişim Sermayesi Kimler Tarafından Verilir?

Girişim Sermayesi Nedir ve Girişim Sermayedarları Yatırım Yapacakları Şirketleri Nasıl Seçerler?

 

Risk Sermayedarı Kimdir?

Risk Sermayedarı bir girişimcinin girişiminde bir hisse satın alır, finansal olarak destekler, bu girişimi başarılı bir şirket haline getirmeye ve geliştirmeye yardımcı olur.

 

Risk Sermayedarları teknoloji, SEO ve biyoteknoloji şirketleri gibi net bir yükseliş eğilimi gösteren endüstrilere yatırım yaparlar. Artan, rekabetçi dönem öncesi ve riskli erken evrelerden sonrası yani sürecin orta aşamalarında yatırım yapmayı tercih ederler.

 

Büyümekte olan, sağlam bir şirkete sahip bir girişimci, büyük ihtimalle sağlam bir Risk Sermayedarı cezbetmektedir. Krediler, yalnızca bir girişimci ve bir şirket alabilecek durumdadır ve bir girişimdeki risklerin çokluğu, yüksek faiz oranları anlamına gelir.

 

“Girişim Sermayesi, yenilikçi yatırımlar (başlıca şirketler, hükümet organları ve girişimcinin arkadaşları ve ailesi) ile geleneksel, düşük maliyetli yatırımlar arasındaki boşluğu doldurur. Bu boşluğun başarıyla doldurulması için girişim sermayesi endüstrisinin; özel sermaye fonlarının ilgisini çekecek tatmin edici bir sermaye getirisine, kendi katılımcılarını cezbedecek yatırım dönüşüne ve girişimcilerin hızlı büyüme yaratıcı fikirlerine ihtiyacı vardır. Basitçe söylemek gerekirse, riskli girişimlere yapılan yatırımlardan düzenli bir kazanç elde etmek zordur.”

– Bob Zider

 

Risk Sermayesi yatırımcıları genellikle büyük finansal firmalar, üniversite bağışları ve sigorta şirketleridir. Bu şirketlerin toplam fonlarının küçük bir kısmı, yüksek riskli Girişim Sermayesi yatırımlarına konur ve yatırım boyunca yılda %25 – %35 oranında bir getiri beklenir.

 

Bununla birlikte, Girişim Sermayedarları sadece kağıt üzerinde yatırım yapmaktan fazlasını isterler; yanında güçlü bir ekibi, tecrübeli bir yönetim kurulu ve gelişen bir şirketi olan akıllı ve merak uyandıran girişimcilere yatırım yaparlar.

 

Start-up kurucusu olarak kendini kanıtlamış girişimcilerin tecrübeli Girişim Sermayedarlarının ilgisini çekme olasılıkları daha yüksektir çünkü onlar genelde yetenekli ve etkili kişilere yatırım yapmayı tercih ederler.

 

Girişim Sermayedarları bir noktaya kadar şirket yönetimine şirketin kendisi kadar yatırım yaparlar; diğer bir deyişle, hızlı büyüme oranlarına sahip endüstrilere yatırım yapmak eğiliminde oldukları için, bu risk Yönetim Kurulu’na ve bu kurulun şirketin başarısının ve ilerlemenin devam ettirilmesi yeteneğine bağlanır.

 

Girişim Sermayedarları kazançlarını alıp, şirket çok büyümeden önce ayrılma eğiliminde olurlar; böylece mükemmel getiriler elde eder ve yatırım yapacak başka bir endüstri ve şirket bulurlar.

 

Şirket, beklenenden daha olağanüstü bir performans sergiliyorsa, Risk Sermayedarı yatırımlarını daha önce piyasanın altında olan fiyattan artırabilir ve böylece daha fazla kazanç elde edebilir.

 

Risk Sermayedarları ayrıca, diğer Risk Sermayedarları ile bir araya gelmeyi seçebilirler, dolayısıyla bahislerini kontrol altında tutarlar. Genellikle biri öncü yatırımcı olur ve diğeri (veya diğerleri) onu takip eder.

 

 

Kaynak:

Zider, Bob. ” How Venture Capitalism Works.” Harvard Business Review. Kasım / Aralık 1998.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz