Halka Açık Olmayan Şirket ve Avantajları

Halka Açık Olmayan Şirket Nedir?

Halka açık bir şirketin aksine, halka açık olmayan bir şirket, şirketin tüm oy hisselerine ve çıkarlarına sahip olan birkaç kişi tarafından kontrol edilir. Herhangi bir ortağın, diğer hissedarların onayı olmadan hisselerini satması veya devretmesinin mümkün olmadığı bir hissedar şirketidir. Diğer hissedarlardan farklı olarak, şirketin yönetimi yönetim kurulu tarafından değil hissedarlar tarafından yapılmaktadır. Bunlar genellikle küçük ölçekli aile işletmeleridir.

Halka Açık Olmayan Şirketlerin Avantajları

Halka açık olmayan şirketlerin pek çok avantajı vardır. Örneğin: Voting Stock diye adlandırılan terim sahibi olan hissedarı hissedarlar toplantılarında oy vermeye yetkin kılan, tipik olarak adi hisse senetleridir. Oylama hissesi sınırlı sayıda hissedarın kontrolünde olduğu için, genel işleyişin yönetimi süreci genellikle daha basittir. Özel bir şirketin kontrolünü elinde bulunduran kişiler günlük işleyişle yakından ilgilenme eğilimindedir, bu nedenle hedefler arasında dev bir fark yoktur.

Özel şirketlerin bir başka yararı ise, şirketin karşılaştığı konularda bir uzlaşmaya varmanın daha kolay olmasıdır. Halka açık olmayan şirketlerin kontrolü seçilmiş birkaç kişinin elinde olduğundan, gelecekteki performans için şirketin en iyi şekilde nasıl konumlandırılacağı hakkında diyalog kurmak çok daha kolaydır. Genel olarak, herhangi bir resmi işlem yapılmadan önce hissedarlar arasında çok sayıda geçici tartışma olabilir. Sonuç, asgari sıkıntılarla ve bir eylem planı planlamak ve yürütmek için çok fazla zaman harcamaksızın yapılabilecek resmi iş toplantılarıdır.

Halka açık olmayan şirketler, ABD ve diğer birçok ülkede en yaygın iş modellerinden biri olmaya devam etmektedir. Özel şirketlerin kurulması nispeten kolay ve finansal çıkarlarını birkaç seçkin kişi ile sınırlı tutarak halka açık olmayan şirketi yönetmek kolay olduğu için, bu model birçok farklı alanda girişimciler için oldukça caziptir.

 

 


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz