İş Dostu ve Vergi Cenneti Delaware, Şeffaflığı ile Ön Planda

Söz konusu şirket kurma olduğunda Delaware Eyaleti, 100 yılı aşkın süredir en önde gelen eyaletlerden biri. 1 milyondan fazla şirkete ev sahipliği yapan Delaware Eyaleti, aynı zamanda Fortune 500 şirketlerinin de yüzde 63’ünün evi konumundadır. Sadece geçtiğimiz sene Delaware’de 145’ten fazla şirket kurulmuştur ve bu şirketlerin yüzde 70’ini LLC şirketler (Limitet Şirket) oluşturmaktadır.

Şirketlerin çoğu zaman Delaware Eylaleti’ni tercih etmelerinin sebebi ise yasama, yürütme ve yargı organlarının şirketlere istikrar ve esneklik sağlamak amacıyla eyalet kanunlarını sürekli geliştirmeleri ve iyileştirmeleridir.

Eyaletin iş hukuku kuralları şirketlerin iç işlerine dair yasal çerçeveyi oluştururken, Eyalet Yüksek Mahkemesi ise önemli ve karışık yasal anlaşmazlıkları eşit ve etkili bir şekilde çözmesi ile bilinir. Eyaletin Şirketler Birliği Kurumu kurumsal müşterilere karşı profesyonel ve zamanlı yaklaşımı ile ünlüdür.

Eyaletin iş hukuku sistemi gerek Amerika çapında gerekse tüm dünyadan şirketleri kendine çekmektedir. Delaware Şirketler Birliği, müşterilerinin komplike ihtiyaçlarına cevap verebilmek için bir hükümet kuruluşundan ziyade bir şirket gibi çalışmaktadır. Delaware Eyaleti Şirketler Birliği, Amerika’da kağıtsız şekilde online ve hızlandırılmış hizmet sunarak bir ilki gerçekleştirmiştir.

Şirketler Birliği dünya çapında müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için haftanın 4 gecesi gece yarısına kadar açıktır ve kaliteli idare sistemini belirten ISO 9001 Sertifikası almaya hak kazanmıştır. Şirketler, diğer Amerikan eyaletlerinin ücretleri ile rekabetçi olacak şekilde ayarlanmış çeşitli başvuru ücreti ile yıllık imtiyaz vergisi ödemesi yaparlar.

Delaware Şirketler Birliği  Yöneticisi Rick Geisenberger, Delaware’deki iş ortamı hakkında şunları söylüyor: “Delaware kendini şirketler için iş dostu bir atmosfer adamaya adamış bir eyalettir. Şirket sahipleri ve yöneticileri, çabalarımız sayesinde oluşan şimdi ve gelecekte de güvenebilecekleri, adil, makul ve tahmin edilebilir yasaların ve yargı hizmetlerinin zaten farkındalar.”

Kurumsal Şeffaflık Yönetmelikleri

Yine de, Delaware’de şirket kurmak demek gizli aktiviteler yürütmek veya vergi ödemekten kaçınmak anlamına gelmiyor. Tüm diğer eyaletlerde olduğu gibi Delaware’de de bir takım yönetmelikler ve vergi zorunlulukları söz konusudur ve Delaware’de kurulan şirketlerin sıkı bildirim sorumlulukları vardır. Tüm bu gereklilikler eyaletin kurumsal şeffaflığa adanmışlığının bir parçası olarak sunulur.

Delaware Gelir İdaresi, vergi ve gelir bilgilerini şirket sahiplerinden, ortaklarından, yöneticilerinden veya Eyalet içerisinde işletilen şirket ile ilgili diğer şahıslardan toplamak ile yükümlüdür.

Delaware’de kurulan şirketler aynı zamanda Amerikan federal vergi kanunları ve başvuru gereksinimlerinden de tamamen sorumludurlar. Sahiplik bilgileri, Amerikan federal hükümeti tarafından vergi kimlik numarası başvuruları, yıllık vergi beyanları, finansal hesap raporları gibi belgeler aracılığı ile takip edilmektedir. Kazançlı sahiplik bilgisi Amerika’da genellikle vergi bilgisi olarak muamele görür ve dolayısıyla sıkı gizlilik korumalarına tabidir. Yine de bazı durumlarda kanuni uygulamalarla ve bazı yetkililer tarafından erişilebilmektedir.

Tüm diğer Amerikan eyaletlerinde olduğu gibi, Delaware’de de şirketler tüm yöneticilerinin isim ve adreslerini yıllık imtiyaz vergisi beyanında açıkça bildirmek zorundadırlar. Hem şirket kurma başvuruları hem de yıllık imtiyaz vergisi bildirimi umumi kayıtlardır.

Delaware eyaleti, kurumsal şeffaflığın önemi doğrultusunda ekstra önemli adımlar atarak alanında bir lidere dönüştü. Örneğin: şirket sahiplerine anonimlik sağlayan hamiline hisselerin satışını uzun süredir kısıtlıyor olsa da, Delaware Eyaleti 2002 yılında hamiline hisselerin satışını yasal olarak yasaklayan ilk eyalet oldu.

4 yıl sonrasında, Delaware Eyaleti şirket kurma acentelerini düzenleyen ilk ticari kayıtlı acente yasasını çıkardı. Bu yeni kanun sayesinde Delaware Şirketler Birliği ve eyaletteki mahkemeler, Delaware’deki kurumsal hizmet sağlayıcıların hileli uygulamalarına müdahale hakkında daha fazla otorite sahibi oldular. Ek olarak, Delaware’de iş yapma yetkisine sahip olan tüm kuruluşlar kayıtlı acentelerine bir iletişim kişisinin isim ve adresini belirtmek zorunda ve acenteler de bu bilgiyi tutmak zorundalar. Bu sayede kanun düzenleyiciler ve hukuk birimleri Delaware’de iş yapan şirket ile ilgili bir yetkiliye her zaman ulaşabilme şansına sahip olurlar.

Yasal incelemelerden kaçınmak amacıyla paravan şirketlerin kullanımına dair endişelerin artması ile birlikte Delaware Eyaleti, 2012 yılında “paravan şirket” veya “anonimlik ve gizlilik” reklamı yapan şirket kurma acentelerini hedef alan yeni standartlar yayınladı. Bir sonraki yıl ise hâlihazırda kurulmuş olan paravan şirketlere dair işletmelerin ilk yılı içerisinde yöneticileri seçmelerini gerektiren yeni uygulamaları yürürlüğe soktu.

Tüm bu çabaların arkasında yatan ise yöneticilerin, yatırımcıların ve hukuki birimlerin Delaware’deki şirketlerin kayıtlarına erişip incelemesini sağlayarak kuruluşların kötüye kullanımlarının önüne geçmek.