E-2 Vizesini Green Card’a Dönüştürme

E-2 Yatırımcı Vizesi, özellikle Amerika’da yatırım yapmak isteyen yabancılar için son derece çekici bir seçenektir. Bu vizeyi edinmek kalıcı bir Amerikan vatandaşlığı sağlamasa da E-2 vizesini Green Card’a dönüştürmenin bazı yöntemleri vardır.

Kısaca E-2 Vizesi

E-2 yatırımcı vizesi, yatırımcılara Amerika’da bir şirket adına çalışma hakkı sağlar. Bu vizeye hak kazanmak için belirli bir miktar yatırım yapılması şartı vardır. Vizenin geçerlilik süresi 5 yıl olsa da, işletmeleri düzenli olarak çalışmaya devam ettiği sürece yatırımcılar bu vizeyi sınırsız sayıda yenileme hakkına sahiptirler.  Yine de unutmamak lazım ki bu vizenin süresinin 5 yıl olmasına karşın, I-94 Formu yalnızca iki yıl geçerlidir. Dolayısıyla I-94’ün uzatılması gerekmektedir. Aksi takdirde elinizde bulunduğunuz statüyü kaybedebilirsiniz.

E-2 Vize Şartları

  • Başvuran kişi, Amerika’nın geçerli bir ticaret ve denizcilik anlaşmasına sahip olduğu ülkelerden birinin vatandaşı olmalıdır
  • Başvuran kişi, Amerika’da hatrı sayılır miktarda yatırım yapmalıdır
  • Başvuran kişinin yatırım yaptığı işin geliştirilmesini hedeflediği kanıtlanmalıdır. Bunu, şirketin en az %50’sine sahip olarak veya yönetim kurulunda önemli yetkiye sahip olarak sağlayabilir.

E-2 vizesi alan kişinin eşi ve 21 yaş altı çocukları da bu vizeden faydalanabilirler. Onay almaları durumunda E-2 vizesi sahibi şahsın eşi ve çocukları da aynı süre ile bu vizeye sahip olurlar. Bu kişiler aynı zamanda Amerika’da çalışma izni için de başvurabilirler.

 

E-2 Yatırımcı Vizesinin Green Card’a Dönüştürülmesi

E-2 yatırımcılarını doğrudan green card’a yönlendiren bir uygulama yoktur. Ancak, E-2 vizesine sahip bir şahıs kalıcı oturma izni istiyorsa EB-2 Milli Çıkar programını veya EB-5 Yatırımcı programını düşünebilir

  1. EB-5 Green Card: Eğer Amerika içerisinde 1 milyon $ değerinde yatırım yapar (kırsal alanlarda yapılacak yatırımlar için bu miktar 500 bin $) ve belirli bir miktar istihdam sağlarsanız (genellikle 10 adet iş imkânı) EB-5 programı altında Green Card edinebilirsiniz. Oluşturulacak istihdam fırsatları doğrudan sizin şirketiniz tarafından oluşturulmalıdır ve bu pozisyonlar tam zamanlı olmalıdır. Eğer yatırım yaptığınız şirket “zararda” görünen bir şirket ise, yatırım yaptığınız şirketin çalışan sayısını sonraki iki yıl boyunca sabit tutmak zorundasınız.
  2. Bir Aile Üyesinin Sponsorluğu: Eğer Amerika’da yaşayan bir aile üyesine sahipseniz bu şahıs size sponsor olabilir ve sizin adınıza başvuru yapabilir.
  3. Amerikan Bir İşverenin Sponsorluğu: Eğer sizin için Çalışma Bakanlığı’ndan alınan PERM İşçi Sertifikasını doldurabilecek bir işveren bulabilirseniz iş amaçlı göçmenlik programı kapsamında green card edinme şansı yakalayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu şu ki: bu şansın size verilmesi için, işe alınacağınız pozisyonda çalışabilecek herhangi bir Amerikalı’nın olmadığının patronunuz tarafından yoğun bir sürecin ardından kanıtlanması gerekmektedir.

 

Eğer olağanüstü bir yeteneğe sahip iseniz (örneğin Oscar’lı bir oyuncu iseniz), önemli bir dereceye veya diplomaya sahipseniz veya vereceğiniz hizmetin Amerika’ya büyük katkıları olacaksa Ulusal Çıkardan Feragat (National Interest Waiver) başvurusu yaparak PERM İşçi Sertifikasını devreden çıkarabilirsiniz. Bu durumun gerçekleşmesi için girişiminizin Amerikan halkına, ekonomisine, eğitimine, teknolojisine, bilim veya kültürüne çok önemli bir katkı sağlayacak olması veya bir girişimin geliştirilmesinde tecrübenizin, eğitiminizin veya geçmiş başarılarınızın eşsiz bir öneme sahip olması gerekmektedir.

 

  1. EB-1 Green Card: Eğer “olağanüstü yeteneklere sahip bir yabancı”, “önemli bir araştırmacı veya profesör” yahut “çokuluslu bir yönetici” iseniz bu seçeneği düşünebilirsiniz. Yabancı bir şirket için yönetici pozisyonunda çalışmış olan yatırımcılar için saydıklarımız arasından üçüncü seçenek daha önemli olabilir.

 

Başvurabilmek için, EB-1 başvurusundan önceki 3 yılın en az 1 yılını çok uluslu bir şirkette çalışarak geçirmiş olmanız gerekmektedir. Yöneticilerin, çalışanların işe alınması veya çıkarılması gibi günlük görevleri de yerine getirebilir olması gerekmektedir. Üst düzey yöneticilerin şirket hakkında herhangi bir supervisor olmadan önemli kararlar verebilmeleri gerekmektedir.