E-2 Vizesine Nasıl ve Nereden Başvurulur ?

E-2 Vizesine Başvuru Kanalları

E-2 Yatırımcı Vizesi, Amerika ile arasında geçerli bir ticari anlaşma bulunan ülkelerin vatandaşları için geçerlidir. Bu vizeyi edinmek için Amerika’da hatrı sayılır miktarda yatırım yapmak gerekmektedir. Bu sayede yatırımcı, hem kendisi hem de eşi ve küçük çocukları için uzun süreli Amerika vizesi edinme şansı yakalar.

E-2 Yatırımcı Vizesine başvurmanın 2 farklı yöntemi vardır: Konsolosluklardan başvuru veya statü değişikliği altında Amerika’dan başvuru. Bu yöntemler hakkında sizi aydınlatmaya çalışacağız.

E-1 vizesi ile birlikte E-2 vizesi, yurtdışındaki konsolosluklar tarafından verilebilen tek iş ve yatırım vizeleridir. Konsolosluk yetkililerinin, bir yatırım miktarının yeterli olup olmadığı ve yatırımın yasal bir yatırım olup olmadığı konusunda çok geniş değerlendirmeleri vardır.

E-2 Vizesi genellikle Amerikan konsolosluklarından alınıyor olsa da bu vizeye başvurmanın bir başka yolu daha vardır. Amerika içerisindeyken durum değişikliği başvurusu yaparak durumunuzu E-2 Vizesine değiştirme şansınız da bulunmaktadır. Statü değişikliği yapmak için göçmen kişinin daha önceki vizesi altında tamamen kanunlara uygun şekilde yaşamış olması gerekmektedir.

E-2 Durum Değişikliği başvurusu USCIS merkezinde yapılır ve (“ek E“ ile birlikte) I-129 Formunun doldurulması gerekmektedir. Premium hizmet de alınabilmektedir.

Burada bir noktaya değinmekte fayda var. Yurtdışındaki konsolosluklar USCIS’in E-2 vizesi hakkında verdiği kararlardan bağımsızdırlar. Amerika içerisinde önceden durum değişikliği ile edinilmiş E2 Vizesine göre onay verme gibi bir işlemleri yoktur. Dolayısıyla USCIS tarafından verilen E-2 vizesi, yatırımcı Amerika’yı terk etmediği müddetçe geçerlidir.

Bunu da göz önünde bulundurarak kolaylık söyleyebiliriz ki E-2 Vizesi için konsolosluklarda başvuru yapmak daha fazla tercih edilen bir seçenektir. Peki, bu seçenek bu kadar avantajlıyken neden “durum değişikliği” seçeneği hala tercih edilmektedir? Özellikle 3 farklı durumdan dolayı “durum değişikliği” hala geçerli bir seçenektir:

  • Hızlandırılmış Vizeye İhtiyaç Var İse:

Bazı durumlarda E-2 vizesinin olabilecek en hızlı şekilde edinilmesi gerekmektedir. Örneğin bir şirketin satışı, yatırımcının E-2 vizesine sahip olmasına bağlı ise en kısa sürede E-2 vizesi edinilmelidir. Daha önce belirttiğimiz gibi USCIS tarafından sağlanan “Premium hizmet” ile 15 takvim günü veya daha kısa bir sürede vize edinilebilir. Konsolosluklardan yapılan başvurularda ise genellikle 6-8 hafta arası bir karar süreci gerekmektedir.

  • Yatırımın Tam Olarak Yeterli Olmadığı Durumlar

Amerikan kanunlarına göre E-2 vizesi için belirlenmiş minimum bir yatırım miktarı yoktur. Bu konudaki yeterlilik “hatrı sayılır bir miktar” olarak belirtilmiştir. Dolayısıyla çok yüksek olmayan miktarlardaki yatırımlar bile yeterli olabilmektedir. Sorun şu ki özellikle 75,000$ altındaki yatırımlarda konsolosluk yetkililerini ikna etmek son derece güçtür. Diğer yandan statü değişikliği ile E-2 vize başvurusu yapıldığında önceki statünüz de göz önünde bulundurularak yapılan bir yeterlilik testi söz konusudur ve statü değişikliğinin reddedilmesi gibi durumlarda konunun Federal Bölge Mahkemelerine taşınabilme şansı vardır. Dolayısıyla düşük miktarlı yatırımlar ile vize almak için bu yöntem daha geçerli olabilmektedir.

  • Hâlihazırda Bekleyen Bir Göçmen Vizesi Başvurusu Olması

E-2 Yatırımcı Vizesinin özelliklerinden biri de yatırımcının şirketin sahibi olmaya devam etmesi ve şirketin kanunlara uygun olarak işletilmesi koşuluyla sınırsız yenilenebilme hakkı olmasıdır. Ancak E-2 vizesi “göçmen olmayan” vize türlerine dâhil olduğundan doğrudan vatandaşlık hakkı sağlamaz. Dolayısıyla hem vatandaşlık hakkı sağlayan bir göçmenlik vizesine hem de E-2 vizesine aynı anda başvurulması tartışmalı bir konudur. Amerikan konsoloslukları, hazırda bekleyen bir göçmen vizesi başvurunuz olması durumunda E-2 vizesi başvurusuna izin vermemektedir.

USCIS ise belirli şekillerle esneklik tanıyabilmektedir. Örneğin ailevi veya iş ile alakalı göçmenlik vizelerinden faydalananların her zaman Amerika içerisinde statü değişikliği aracılığıyla E-2 vizesine başvurması gerekmektedir.

Delawaresirket.com olarak Amerika’da bulunan ofisimizde yeni gelişmeleri yakından takip ederek size veya şirketinize Amerika’da yatırımci vizesi alma hizmeti sunuyoruz. Detaylı bilgi ve danışmanlık almak için bize TR Tel: +90 850 304 7002, US Tel: +1 302 310 21 76 numaralarından ulaşabilir ya da info@enterprises.social adresimize mail atabilirsiniz.

 


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz