EB-5 Göçmen Yatırımcı Programı

EB-5 Göçmen Yatırımcı Programı

Bu program dâhilinde, girişimciler (ve eşleri ile 21 yaş altı evlenmemiş çocukları) aşağıdaki koşulları sağladıkları durumlarda kalıcı ikamet için (yeşil kart) başvurabilirler:

Amerika’da bulunan bir işletmeye gerekli yatırımı yapmak

Kalifiye Amerikan işçilere yönelik 10 adet tam zamanlı iş fırsatı yaratmak

Başvuru Süreci

Yabancı girişimci tarafından Form I-526 doldurulmalıdır. Ardından, duruma göre  Form I-485 veya DS-260 doldurulmalıdır.Bu konuda bizimle iletisime gecebilirsiniz.

Vize Sınıflandırması

Tüm EB-5 yatırımcıları aşağıda koşulları belirtilen “yeni bir ticari işletmeye” yatırım yapmalıdır

  • 29 Kasım 1990 tarihinden sonra kurulmuş veya
  • 29 Kasım 1990 tarihinden önce kurulmuş, ancak; yeniden yapılandırılarak yeni hale getirişmiş veya net değeri yada işçi sayısında en az %40 büyüme sağlamış işletmeler.

İş İmkânları Yaratmak İçin Talimatlar

Bir EB-5 yatırımcısı en az 10 kalifiye elemana iş imkânı yaratacak yeni bir ticari işletmeye gerekli miktarda sermaye yatırmalıdır.

  • Bölge merkezi dışarısında bir işletme için bu iş imkanları doğrudan şirket sahipleri tarafından yaratılmalıdır.
  • Bölge merkezinin içerisindeki bir işletme için işveren ve çalışanın doğrudan irtibat içerisinde olduğu pozisyonların yanı sıra yeni işletmenin dışında pozisyonlar da üretilebilir.
  • Kriz içerisindeki bir şirkette pozisyonların ve işçi sayısının korunması yeterli olabilir. Yatırımcının, işçi sayısının yatırım öncesi miktarın altına inmeyeceğini göstermesi gerekmektedir.

Gereken Minimum Yatırım Miktarları

  • Genel olarak geçerlidir. A.B.D.’de minimum yatırım miktarı 1,800,000 USD olarak belirlenmiştir.
  • Belirli bir bölgeye yönelik yatırım (Yüksek İşsizlik Olan Bölgeler veya Kırsal Alanlar). Bu bölgelere minimum yatırım miktarı 900,000 USD olarak belirlenmiştir.