Delaware’de Kurulu Bir Şirketi Maryland Eyaletinde işletmek

Delaware şirketi Marylandte işletmek

Delaware Eyaletinde kurulan sirketler farkli eyaletlerde işletilebilir mi ? Bu soru delawaresirket.com’a oldukça sık sorulmaktadır.

Örneğin Delaware’de kurulu şirketinizde Florida’da ev alabilir misiniz, ya da Delaware’de kurulu şirketinizle Kaliforniya’da iş yapabilir misiniz yada çalışabilir misiniz ? Aslında cevap çok basit, Delaware’de kurulu bir şirket ABD’deki tüm eyaletler dahil olmakla birlikte tüm ülkelerde faaliyet gösterebilir ve calisabilirler.Aslina bakarsaniz; Delaware’de LLC ya da INC kuran insanların çoğu şirketlerini Delaware’de işletmemektedir. Bu insanlar eyaletin güçlü kurumsal hukuk yapısından ve vergi avantajindan yararlanmak için Delaware’de iş kurarlar.

 Delaware’de bir şirket kurmanın, Maryland, Florida,Nevada gibi başka bir eyaletlerde iş yapsaniz bile birçok avantajı vardır.

Maryland, diğer birçok eyalette olduğu gibi, orada çalışan Delaware şirketleri için de bir başvuru işlemi vardır ve bir eyalet ücreti almaktadır. Bir Delaware LLC’nin Maryland’de kayıt işlemine Yabancı Yeterlilik(Foreign Qualification) denir. 

Delaware LLC şirketinizin Maryland’de iş yapmasını isterseniz, LLC’niz Delaware’de yerli ve Maryland’de yabancı şirket olacak, bu yüzden Yabancı Yeterlilik, Maryland’in şirketinize bu eyalette bir Delaware LLC ile çalışma izni vermesi işlemidir.

Maryland Foreign LLC Kayıt formuna ek olarak, Maryland ayrıca Delaware’den Certificate of Good Standing belgesi vermenizi de ister. Bu kaydı kabul eden kurum Maryland Eyalet Değerlendirme ve Vergi Dairesidir.

Kayıtlı bir temsilcinin (Bu hizmeti biz sagliyoruz.) kayıt formunda listelenmesi gerekir. Maryland tüm yasal belgeleri ve yazışmaları Kayıtlı Temsilcinize gönderir. Maryland’da fiziksel bir adresiniz varsa, kendi Kayıtlı Temsilciniz olarak hareket etmeniz de mümkündür.

Maryland Eyaleti, Kayıtlı Temsilcinizin bulunduğu ilçe için özel olarak talep edilmediği sürece, başvurunuzu yayınlama zorunluluğu yoktur.

Bir Maryland Yabancı Yeterlilik müracaat için normal işlem, sekiz hafta, artı posta gönderi süresi alabilir; birçok kişi ek bir ücret karşılığında işleme süresini hızlandırmayı seçmektedir, böylece tüm evraklarını en kısa sürede edinirler.

LLC, Maryland eyaletinde yabancı bir kuruluş olarak kayıt olduktan sonra, Maryland eyaleti yıllık bir rapor isteyecektir. Bu rapor her yıl 15 Nisan’a kadar geçerlidir, bunun yanı sıra 300 ABD Doları tutarında bir ücret gerektiriyor ve devlete gönderilmesi gerekiyor – (e-postayla gönderilemiyor). Yıllık rapor, vergi beyannamesine benzemektedir ve birçok müşteri yardım almak için bir vergi uzmanının asistanlığına başvurmaktadır.

Bizimle çalışırsanız sizin için kayıt formunu hazırlayabilir, Delaware’den Certificate of Good Standing belgenizi alabilir, bütün dosya işlemlerinizi ve ödemelerinizi Maryland’in gerektirdiği zamanlarda gerçekleştirebiliriz.

Hizmetimizden yararlanırsanız olağanüstü bir durum olmadığı sürece onaylanan belgelerinizi yaklaşık 10 iş günü içinde alacaksınız.

Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz