Delaware’de Kurulmuş Bir Şirketi Nevada’da İşletmek

Söz konusu şirket kurmak olduğunda genellikle en yaygın tercih güçlü iş hukuku yapısı ile Delaware eyaletidir. Bu durumun Delaware’deki LLC sahipleri için anlamı şahsi kazançları için daha iyi koruma ve daha az sorumluluktur.

Bir şirket Delaware’de kurulduğunda Delaware’de yerel bir şirket olarak kabul edilirken tüm diğer eyaletlerde yabancı bir şirket olarak muamele görür. Şirketinize diğer eyaletlerde de iş yapma yetkisinin verilmesi sürecine Yabancı Yeterlilik (Foreign Qualification) adı verilmektedir.

Eğer Delaware menşeili şirketinizi Nevada eyaletine de kayıt ettirmek istiyorsanız Nevada için başvuru formunu doldurmalı ve eyalete ait ücretleri ödemeniz gerekmektedir. Bu sayede Delaware menşeili LLC şirketinizi yabancı şirket olarak kayıt ettirmiş olursunuz.

Nevada eyaletinin şartları gereği Nevada’da bir de yasal temsilciniz (kayıtlı acente) olmalıdır. Yasal temsilciniz sizin adınıza süreç hizmetleri ile ilgilenmek ve yasal belgeleri adınıza almak ile görevlidir.

Delaware menşeili LLC şirketinin üyelerinin başvuruyu imzalamaları Nevada eyaletinde mecburidir.  Aynı zamanda, umumi kayıtlara geçmesi açısından iş adreslerinin başvuruda belirtilmesi de gereklidir.

Şirketiniz Nevada eyaletinde yabancı şirket olarak kayıt edildikten sonra Delaware yıllık uygunluk ücretlerini de Nevada yıllık uygunluk ücretleri gibi ödemeye devam etmeniz gerektiğini unutmayın. Bu durum şirketinizin itibarı için önemlidir. Bu bildiriler genellikle yasal temsilcinize gönderir; temsilcinizin de size iletmesi beklenir.

Delaware menşeili LLC şirketinizin Nevada’da yabancı şirket unvanı ile iş yapabilmesi konusunda herhangi bir sorunuz var ise lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.