Delaware’da Ltd. Şirket Sahibi Olduğunuzu Kanıtlamanız Gereken Durumlarda Ne Yapmalısınız?

Delaware’da Ltd. Şirket Sahibi Olduğunuzu Kanıtlamanız Gereken Durumlarda Ne Yapmalısınız?

Delaware’da en çok kurulan şirket modeli sahiplerini yasal olarak büyük bir güvence altına alması ve yönetimindeki esneklikler sebebiyle hiç şüphesiz ltd. şirket. (LLC – Limited Liability Company)

Delaware’da Ltd. şirket kurarken bilgileriniz gizli tutuluyor ve şirketin kimin üzerine açıldığı bilgisi istenmiyor. Aynı şekilde şirketin diğer üyeleri hakkında da bilgi vermenize gerek yok. Bu durum zaten güçlü olan Delaware Şirketler Hukuku’nun size fazladan bir yasal koruma sağlamasını ortaya çıkarıyor. Fakat bu aynı zamanda kimi yerlerde soru ve sorunlara da yol açabiliyor. Özellikle de şirketiniz olduğunu ya da şirketinizin yöneticisi konumunda olduğunu kanıtlamanız gereken durumlarda.

Delaware’da nasıl ltd. şirket kurulduğu hakkında diğer yazılarımızdan yardım alabilirsiniz. Delaware’da şirket kurduktan sonra, bu şirketin işleyişine dair koşulların, şirketin üyelerinin ve bu üyelerin otoriteleri ile sorumlulukları ve payları vb. konularda düzenlemelerin yapılmış olduğu bir İşletim Anlaşması (Operating Agreement) hazırlanıyor. Bu adım zorunlu değil; fakat sizin için işleri kolaylaştırmak ve sonradan çıkabilecek sorunlarda faydalanmak amacıyla İşletim Anlaşması yapmak çok önemli. Bu anlaşmaya şirketim tüm üyeleri imza atmak zorunda. Dolayısıyla, Delaware’da şirket açarken kendi üzerine bir şirket açtığınızı ya da bir şirketin üyesi olduğunuzu kayıt ettirmemiş olsanız da daha sonra bunu kanıtlamanız gereken durumlarda bu anlaşmanın bir kopyasını kullanabilirsiniz.

Bu anlaşmayla benzer şekilde, bir şirkette pay sahibi herkese verilmesi gereken üye sertifikalarını da gerekli hallerde şirket üyeliğinizi göstermek için kullanabilirsiniz. Bu üye sertifikalarında genel olarak üyelerin şirkette sahip oldukları pay oranları ya da hisse senetleri sayısı ve şirket üzerindeki sorumlulukları belirtilir.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz