Amerika’da Şirket Nasıl Kapatılır?

Ne yazık ki, bazen firmalar sahipleri için daha fazla kâr üretemez ve bir anlamda süreleri dolar.

Bir Şirketi Kapatmak için Neye İhtiyacınız Var?

Şirketinizi ilk kurduğunuz zaman bir Kuruluş Belgesi (Certificate of Formation) yasal olarak size verilmişti. Şimdi şirketinizi kapatma vakti geldiği zaman da bir Kapatma Belgesi (Certificate of Dissolution for Corporations) oluşturuluyor. Ltd. şirketler içinse Feshetme Belgesi (Certificate of Cancellation) oluşturuluyor.

Şirketinizin kapatılması için gerekli evrakları hazırlamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli husus şirkete ait tüm imtiyaz vergilerinin (franchise tax) ödenmiş olması. Ardından sizin ya da şirkette hak sahibi başka birisinin imzasının bulunduğu bir Kapatma/Feshetme Belgesi hazırlamanız gerekiyor. Bu konuda yardım almak için bize danışabilirsiniz. Bu belgenin en başına konuyla ve şirketle ilgili bilgilerin yer aldığı bir ön yazı (cover memo) koyulur. Bu konuda da bizden yardım almak konusunda çekinmeyiniz. Belgeniz hazır olduktan sonra Delaware Eyaleti Division of Corporations’a teslim etmeniz gerekiyor. Dosyanın teslim edilmesi sırasında şirketinizi kapatmak için de bir ücret ödemeniz gerekiyor. Şu anki şirket kapatma ücreti 405$ + İmtiyaz Vergisi (Franchise Tax) ücretidir; ancak bu ücret yıllık olarak hesaplanır. Ödemeyi gerek teslim sırasında gerekse internet bankacılığı sistemlerini kullanarak yapabilirsiniz.

İşlemlerin tamamlanması genellikle 3-5 iş günü almaktadır.

Önemli notlar: Şirketinizi kapatmadan önce eğer şirkete ait bir banka hesabınız varsa onu kapatmayı unutmayınız. Ayrıca şirketinizi kapatma konusunda muhasebecinize ve vergi profesyonellerine mutlaka danışınız.

Şirket kapatma belgelerinin teknik detayları ve ödeme bilgileri hakkında sitemizdeki diğer yazılardan faydalanabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz