Amerika’da Şirketler için Vergi Numarası (Tax ID ya da EIN) Nasıl Alınır?

Şirketler için Vergi Numarası (Tax ID) Nasıl Alınır?

Delaware’da bir ltd. şirket kurduktan ve Kuruluş Sertifikası’nı (Certificate of Formation) aldıktan sonra yapılması gereken ilk iş bir Federal Vergi Kimliği Numarası (Federal Tax ID Number) almaktır. Bu numara ayrıca EIN (Employer Identification Number) olarak da bilinir ve Internal Revenue Service’ten (IRS) alınır.

Bu numarayı almak için bir SS-4 Formu doldurulur ve IRS’e ibraz edilir. Federal vergi kimliği numarası alınırken size SS-4 formunun tamamlanması için bazı sorular soulacaktır. Bu sorularda sorulacak bilgiler aşağıda belirtilmiştir:

Ltd. Şirketin İsmi: Delaware Division of Corporations’a bildirilmiş olan şirketin tam ismi, sonunda LLC olacak şekilde belirtilmelidir.

Tebligatların Kime Gönderileceği: IRS gerekli olan durumlarda kiminle iletişime geçmesi gerektiğini bilmelidir. Bu kişi dünyanın herhangi bir yerinde yaşıyor olabilir. Genellikle bu kişiler şirketin sahibi/yönetim kurulu üyelerinden birisi, yöneticilerinden birisi, avukatı ya da vergi danışmanı olurlar

Ltd. Şirketin Posta Adresi: Vergi ile ilişkili bildiriler ve tebligatların gönderileceği adres. Bu adres ABD’de olmak zorunda değildir.

İşin Birincil Olarak Yürütüleceği Ülke ve/ve ya Eyalet: Şirketin işini yürüteceği birincil mekan dünyanın herhangi bir noktasında olabilir.

Şirketten Sorumlu Kişinin İsmi ve Sosyal Güvenlik Numarası: Daha önce belirtildiği gibi Delaware’da kurulan bir şirketin ne sahipleri, ne yöneticileri ne de kendisi ABD’de bulunmak zorunda değildir. Dolayısıyla sorumlu kişinin sosyal güvenlik numarası (social security number) olmayabilir; bu durumda bunu belgelemeye gerek de yoktur; ancak sorumlu kişinin bir sosyal güvenlik numarası varsa bunun ibrazı mecburidir.

Ltd. Şirketin Ne Şekilde Vergilendirileceği: Bu adım çok önemlidir ve ltd. şirket üzerinde vergiyle alakalı büyük sorunlar yaratabilir. Bir ltd. şirket birden fazla üyesi olması halinde bir ortaklık olarak sınıflandırılacaktır. Eğer şirketin yalnızca bir üyesi varsa bu ltd. şirket federal vergilendirme için şahıs işletmesi (sole proprietorship) olarak sınıflandırılacaktır. IRS tarafından federal vergilendirme zamanı geldiğinde her iki türdeki şirket de aynı vergi formunu dolduracaklardır; ancak vergilendirilmeleri farklı olacaktır.

İşe Başlama Tarihi ya da İşin Başına Geçiş Tarihi: Burada Delaware’da kurduğunuz ya da devraldığınız ltd. şirketin işe başlangıç tarihibi ya da sizin devraldığınız tarihi belirtmeniz gerekir.

Muhasebe Döneminin Kapanış Ayı: Vergi danışmanları tarafından aksi tavsiye edilmediği sürece işler kolaylaştırmak için genellikle bu ay Aralık olarak seçilir.

Beklenen Maksimum Çalışan Sayısı: Bu bilgi her zaman güncellenebilir; zira şartlar değiştikçe bu sayı ve beklenti de değişebiliyor. Önemli olan tahmini olarak en uygun seçeneği işaretlemek. Formda belirtilen 12 adet ltd. şirket tipi var, bu kategorilerden size uygun olanı seçin; uygun bir kategori yoksa “diğer” (other) seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

İş Tanımının Özeti: Ltd. şirketinizin ne yapacağı hakkında IRS’i mümkün olduğunca bilgilendirmenize fayda var. 12 farklı kategorideki ltd. şirketten öncelikle size uygun olanı seçmelisiniz. Örneğin inşaat (construction) sektörünü belirlediniz; bu durumda ne tip bir inşaat yapmayı planladığınızı kısaca açıklamalısınız. Eğer “diğer” seçeneğini işaretlediyseniz daha detaylı bir açıklama yapmanız beklenebilir.

Vergilendirme konularındaki diğer sorularınız için sitemizdeki diğer yazıları okuyunuz. Daha fazla yardım almak konusunda lütfen bizimle irtibata geçmek konusunda çekinmeyiniz.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz