Amerika Vize Mülakatlarında En Çok Yapılan 10 Hata

Amerika’ya seyahat etmek isteyen birçok kişi, vize mülakatlarında bazı ortak hatalar yapabilir. İşte Amerika vize mülakatlarında en sık yapılan hatalar:

Mülakata Hazırlanmadan Gitmek

Tıpkı bir sınavda ya da iş görüşmesinde olduğu gibi, vize mülakatlarında da sorulabilecek sorulara hazırlıklı gitmek özgüven sağlıyor. Bu, hem sıkça sorulan sorulara doğru cevaplar vermeyi hem de özgüvenli duruş sayesinde mülakatı yapan kişinin güven duymasına yardımcı oluyor.

Eksik ya da Gerçeği Yansıtmayan Bilgiler Vermek

Eksik ya da yanlış bilgiler sağlamak o anki vize başvurusunu zorlaştırmak ve en iyi ihtimalle süreci uzatmanın yanı sıra, daha sonra başvurulacak vizeleri de etkiler. Bunun ötesinde, bu tip bir bilgilendirme hukuki işlemler başlatılmasına kadar kötü sonuçlara neden olabilir.

Eksik Evraklar

Vize başvurusu için gerekli belirtilmiş bütün dosyalar mutlaka isteneceği için daha önceden bu konuda dikkatli davranıp bütün evrakları tamamlamak oldukça önemli. İstenen bilgiler mümkün olduğunca açık bir şekilde hazırlanmalı. Ayrıca evrakların en düzenli biçimde ve önem sırasıyla ilgililere sunumu iyi bir izlenim için şart.

Vize Başvuru Ücretini Yanında Bulundurmamak

ABD konsolosluklarında vize başvuru sürecinde ödeme en başta gelen işlemler arasında. Başvuru yapmadan önce ödemeyi yapmak ya da ödenecek ücreti hazırlamak vize sürecinin ilk adımında sorun yaşamamak için hayati önem taşıyor.

Gereksiz Sağlanan Fazla Bilgiler

Vize mülakatlarında sorulan soruların cevaplarından fazlasını söylemek sorun yaratabiliyor. Birçok kişi vize mülakatlarında akıllıca davrandığını düşünerek fazla özgüvenli bir biçimde gereksiz detaylı cevaplar verebiliyor. Bu da sonucunda başvuran kişinin aleyhine işleyebilecek daha fazla soruya sebep olabiliyor.

Tutarsız Cevaplar

Vize evraklarında yazılı olan bilgilerle mülakatta verilen cevapların birbiriyle uyumlu olması gerekiyor. Sorulan sorulara tutarlı ve net cevaplar vererek, herhangi bir şüphe uyandırmayacak bir tavır işleri kolaylaştırıyor.

Konsolosluk Memuru ile Tartışmak

Mülakat sırasında yapılacak en yanlış davranışlardan biri konsolosluk memurları ile tartışma yaşamak. En basit tartışmanın bile vize sürecine etkisi olabileceği düşünülerek hareket edilmesi gerekiyor. Olumsuz bir durum ya da hata yapıldığı hissedildiğinde sakin ve kibar biçimde iletişim sağlanmalı.

Kötü İletişim Kurmak

İngilizce’ye çok iyi hakim olmamak ya da yabancı bir dilde iyi iletişim kuramamak vize mülakatlarında kötü bir etkiye neden oluyor. Bu tip bir durumla karşılaşmamak için tercüman talep etmek ya da mülakata Türkçe girme seçeneğini kullanmak mümkün

Gereğinden Fazla Konuşmak

Mülakat sırasında vize başvurusu yapan kişi soru sorulan kişi konumunda bulunuyor. Sorulan sorulara gerektiği kadar uzunlukta ve detayda bilgi verip, mümkün olduğunca net olmak önemli. Gereğinden fazla konuşmak iyi bir izlenim yaratmayacağı gibi daha fazla soru sorulmasına da yol açabilir.

Gergin Gözükmek

Konsolosluk memurunun evraklar ve mülakat sonucunda vize için olumlu ya da olumsuz bir karar vereceğini mülakata başlanan andan itibaren unutmamak gerekiyor. Vücut dili, anlık tepkiler, tutarlı cevaplar endişe halini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Her vize başvuru durumu benzersizdir ve her başvuru sahibi farklı bir deneyim yaşayabilir. Ancak, yukarıda belirtilen genel hatalardan kaçınmak, Amerika vize mülakatlarında başarı şansını artırabilir.

Amerika Birleşik Devletleri vizesi başvuru süreci, bazı püf noktalarına dikkat edildiğinde çok kolay bir şekilde sonuçlanıyor. Amerika vizesi ile ilgili merak ettiklerinizi şu adrese e-posta göndererek sormak mümkün. Amerika’yı keşfetmenin ilk adımının kurallara uygun bir vize başvurusundan geçtiğini unutmayın!


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz