Amerika Vize Görüşmesi Nasıl Olur?

Amerika vize görüşmesi, ABD Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilen bir mülakat sürecidir. Bu görüşmeler, farklı vize türleri için başvuran bireylerden alınan bilgileri değerlendirmek ve vize başvurusunu onaylamak veya reddetmek amacıyla yapılır. İşte genel bir Amerika vize görüşmesinin nasıl gerçekleştiğine dair temel bilgiler:

Amerika vize görüşme gününüz gelip çattı.

Vize dokümanlarınız hazır. Konsolosluğun önüne vardınız sizi bekleyen nelerin olduğunu bilmeden boş bir bakış attınız, kapıda dikili duran Amerikan vatandaşı güvenlik görevlisinin bağrışmalarıyla sıradan teker teker insanların çağırıldıkça içeriye girdiğini göreceksiniz. İsminiz içeri çağıran kişinin elindeki listede olması lazım o yüzden vardığınızda isminizi sormanızda fayda var. İsminiz okunur içeri girersiniz, yine ufak bir sırayı güvenlik şeridinden geçmek için beklersiniz eğer telefonunuz yanındaysa size bir kart vererek telefonunuzu sizin için girişte saklıyorlar. X-ray cihazından geçtikten sonra yine sıraya girersiniz.

Vize randevunuzu olabildiğince erken vakte almanız işlerinizin kısa sürede hallolmasına yardımcı olacaktır. Neyse bu sırada da ilk görüşme için beklersiniz görevli sizin ne için başvurduğunuzu, fotoğrafınızın geçerli olup olmadığına ve getirdiğiniz belgelerin önemli kısımlarına yüzeysel bir göz atıyor. Eğer fotoğrafınız uygun değilse sizi geri gönderebilmekte bunu asla unutmayın. Özellikle en son 6 ay içinde çekilmiş fotoğrafınız olduğuna ve doğru ölçülerde çekildiğinize dikkat edin. İnsan o kadar hazırlık yaptıktan sonra bu şekilde ufacık bir detaydan dolayı tekrar geri çıkıp düzeltip dönmek istemiyor morali bozuluyor. Bu kısmı da geçtikten sonra kapılardan geçip görüşme odasına geliyorsunuz. Görüşme odasının kapısında da sizi bir görevli bekliyor olacak ve size sıra numaranızı verecek.

Umarım vizeniz onaylanır ve durumu Amerika’ya vardığınızda da farkedeceksiniz, servis sağlayan yerlerde sürekli görevliler sizi olması gerektiği yerde bekler ve sizden kurallara uymanızı bekler. Bu duruma karşı bir düzensizlik göremezsiniz o yüzden varacağınız her oda, salon vb. yerlerde görevlinin sizi beklediğiniz görürsünüz bu da sizde işlerin hiçbir zaman başıboş ilerlemediği fikrini doğurur. Evet, sonunda görüşme salonuna gelmiş bulunuyoruz. Yaklaşık 7-9 arasında bölme vardır görevlilerin mülakatı gerçekleştirdiği. Dijital ekranda sıranızı ne kadar beklersiniz bilmiyorum ama beklerken sehpalarda bulunan Amerika’nın çeşitli bölgelerini anlatan tanıtım broşürlerine göz atabilirsiniz. Sonunda sıra size geldi !!!

Görevlinin karşısına geldiğinizde mümkün olduğunca gülümsemeye ve pozitif olmaya ve genel görüntünüze özen gösterin, çok uç duruşlar yada görüntünüzün şüphe çekici olması yine görevli tarafından değerlendirilecek konulardandır. İlk olarak sizden parmak izinizi hemen önünüzde bulunan yeşil optiği kullanarak okutmanızı isteyecektir. Bu işlemden sonra elinizdeki beraberinizde getirdiğiniz belgeleri isteyecektir. İngilizce ya da Türkçe den hangisiyle devam etmek istediğinizi sorarlar bu çok farkeden bir durum değildir ama genel anlamda İngilizce devam edebilecek durumda iseniz ingilizce konuşmanız tavsiye edilir. Görevli bu konuya puan veriyor.

Genellikle ilk soru Amerika’ya gidiş amacınızın ne olduğudur. Sorular görevliye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazen bunlar ne iş yaptığınızı, nerde oturduğunuzu ya da eğer okuyorsanız ne okuduğunuzu ve hatta okuduktan sonra ne yapmayı düşündüğünüze kadar uzanabilmektedir. Verdiğiniz bilgilerin birbiriyle örtüşmesine dikkat edin. Hiç beklemediğiniz bir durumla karşılaşabilirsiniz. Mülakatın sonucunda size eğer onaylandıysa vizenizin onaylandığını söylemektedirler. Vize pasaportunuza işlenip belirttiğiniz adrese gönderilmektedir.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz