ABD’de, ülke genelinde bir şirketin nasıl kurulacağına dair genel bir kural yoktur, bunun yerine her eyalette farklı düzenlemeler mevcuttur. Tüm eyaletler genellikle “Sole Proprietorship, General Partnership, Corporation, S-Corporation, and Limited Liability Company” dahil olmak üzere temel işletme türlerine sahiptir.

Çoğu eyalet, bir iş kurmak için asgari sermayeye ihtiyaç duymaz. Yine eyaletlerde genellikle şirket kurma prosedürleri basit ve hızlıdır. Yabancı sermayeli şirketler, yerel şirketlerle ile aynı kanunlara tabidir.

Ancak eyaletler arasında farklılıklar yine de var. Bu bağlamda, Delaware eyaletinde şirket kurmak oldukça basit ve diğer eyaletlere göre daha az prosedür gerektirir. Ancak, yine de şirket kurulumu sürecini mümkün olduğunca sorunsuz bir şekilde geçirmek istiyorsanız profesyonel yardıma ihtiyacınız olabilir. ABD’de işinizi kurmak için hizmetlerimizden birini seçebilir ve daha fazla bilgi veya sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazımızda ise şirket kurma konusundaki geniş tecrübemiz doğrultusunda kendi şirketinizi kurma sürecinde karşılaşabileceğiniz hususlar konusunda size yardımcı olmak isteriz.

1 – Uygun İşletme Türünün Seçilmesi

Genelde sermaye çekmeyi planlayan girişimler “Corporation” olarak başlar. Kısa sürede para toplamak istiyorsanız, Corporation olarak başlamak size deyardımcı olabilir. Ancak, varlıklarınızı elinizde tutmanız ve anonimlik sağlamak gerekiyorsa, en iyi seçenek LLC türünü seçmek olabilir.

2 – Eyalet Seçimi

İşletmeniz için en iyi eyaleti seçmeniz gerekebilir. Genek kabul olarak, Delaware girişimciler için en iyi eyalet olarak kabul edilir. Bu nedenle, yeni başlayanlar için en popüler olanıdır. Delaware’de iş sahibi olmanın en önemli avantajı, ABD’deki en iş dostu şirket hukuku sistemlerinden birine sahip olmasıdır. Bazı durumlarda, eyaletinizi değiştirebilir ve bu sorunu aşabilirsiniz; ancak, bazı eyaletler böyle bir değişikliğe izin vermez ve kendinizi ilk dahil ettiğiniz durumda sıkışmış bulabilirsiniz. Bu nedenle, başlangıçta eyaletinizi akıllıca seçmeniz gerekir.

3 – Şirkete Uygun ve Benzersiz Bir İsim Seçme

ABD’de şirket kurabilmek için öncelikle şirket adının belirlenmesi gerekmektedir. İsim belirlenirken işletilecek ticari faaliyetin isminin yazılmasına gerek yoktur. Ancak belirlenecek isim diğer firmaların isimlerinden farklı olmalıdır. Adın halihazırda bir başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığını Eyalet web sitesi aracılığıyla kontrol etmek mümkündür.

4 – Şirket Kaydı

Çoğu eyalet, bir iş kurmak için asgari sermayeye ihtiyaç duymaz. Eyaletlerde şirket kurma prosedürleri basit ve hızlıdır.

5 – Kayıtlı Temsilci Seçme

Kayıtlı Temsilci (Registered Agent), Amerika Birleşik Devletleri’nde bir şirket kurmak için oldukça önemlidir. Kayıtlı Temsilci, şirket adına hatırlatıcılar veya diğer yasal belgeler gibi şirket bildirimlerini almaya yetkili kişidir.

6 – Vergi Yükümlülükleri

Şirketinizin, federal gelir idaresi (IRS) tarafından tanımlanması gerekecektir. Bu işlem genellikle bir İşveren Kimlik Numarası (EIN) aracılığıyla yapılır.

7 –  Banka Hesabı Açma

Bir banka hesabı açmak için gerekli olan belgeler ve prosedür bankadan bankaya değişebilmektedir. Bununla birlikte, temel olarak ABD’de bir şirket kurduğunuza dair bir belge, EIN ve pasaportunuzun bir kopyasına ihtiyacınız olacak.

8 – Uyumluluk Takibi

Şirket faaliyete geçtiğinde, şirketin yıllık raporunu eyalete sunmanız gerekecektir. Bu, öncelikle şirketin ve sicil memurunun adresini güncelleyen temel bir formdur. Şirket oluşumunun en önemli aşamalarından biri, şirket tescilinden sonra yapılacak ilk genel kurul toplantısıdır. Bu toplantıda şirket kurucusu, şirketin yönetim kurulu üyelerini belirler ve şirket oluşumunu tamamlar. Lütfen bu gerekliliklere uymamanız durumunda işletmenizin eyalet nezdinde “Good standing” durumunda olmayabileceğini unutmayın.

Sonuç

Özetle, ABD’de şirket kurulumu ve yönetimi önemli miktarda zaman ve para yatırımı gerektirecektir. Tipik olarak, ne kadar çok zaman ayırmaya istekli olursanız, o kadar az para harcarsınız ve bunun tersi de geçerlidir. Bununla birlikte, birçok işletme için, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir şirket kurmanın faydaları genellikle bu maliyetlerin ötesine geçer. ABD’de bir şirket kurarken en iyi sonuçları almak için temel noktaları aklınızda bulundurmalı ve güvenilir bir hizmet seçmelisiniz.

 

 

Kategoriler: Bilgi Edinme /

Subscribe To Receive The Latest News

Curabitur ac leo nunc. Vestibulum et mauris vel ante finibus maximus.

Add notice about your Privacy Policy here.