Delaware’de Yaşadığınızda Kendi Yasal Temsilciniz Olmanız

Kendi Firmanızın Yasal Temsilcisi Olmanın Tehlikeleri

Eğer Delaware’da bir şirket kuruyorsanız ve aynı zamanda Delaware’da yaşamaya da karar vermişseniz çok farklı bir pozisyonda bulunuyorsunuz demektir. Delaware’da kurulan her şirketin (ne tip bir şirket olduğu fark etmeksizin) yasal bir temsilcisi (registered agent) olması zorunluluğu vardır. Dolayısıyla, Delaware’da kayıtlı bir adresiniz olduğu sürece kendi firmanızın yasal temsilcisi olarak gözükebilir ve şirketiniz için mecburi harcamalardan birisi olan bu yükümlülükten kurtulabilirsiniz. Bu kağıt üzerinde çok mantıklı bir plan gibi dursa da tedbirli yaklaşmakta fayda var.

Delaware Eyalet kanunlarına göre yasal temsilci olacak kişilerin bazı özelliklerinin olması gerekiyor. Her şeyden önce, yasal temsilcinin Delaware’da kayıtlı bir fiziksel adresinin olması gerekiyor; yani, Delaware’da bir posta ofisini posta alım noktası olarak belirlemek bu durumda bir seçenek değil.

Bunun dışında, şirkete ait bu adreste bulunacak -bulunması gereken- resmi ofisin bir ofis şeklinde düzenlenmiş olması ve makul saatlerde şirketin yaptığı iş üzerine servislerine sağlanabilmesi için açık tutulması gerekiyor. Örneğin hafta içi sabah 9:00 akşam 17:00 gibi. Dolayısıyla, boş bir ofisin kiralanıp şirketinize ait yasal temsilcilik olarak gösterilmesi mümkün olmuyor. Delaware eyaleti bu durumu çok ciddiye alıyor ve şirketlerin kayıtlı resmi temsilciliklerine ziyaretler yaparak bu durumun gerçekliğini dönemsel olarak kontrol ediyor. Bu durumla bağlantılı, Delaware Eyaleti’nin bir çok düzmece ofise ziyarette bulunduktan sonra şirketlere ciddi yaptırımlar uygulandığına dair öğrnekler mevcut. Bunları göz önüne alarak, boş bir ofis kiralayıp, adresinizi ve şirketinizin yasal temsilciliğini burada göstermek ile yıllık bir ücret ödeyerek yasal bir temsilcilik tutmak arasında iyi bir karar vermeniz gerekiyor. Açıkçası yıllık ücretini ödeyerek bu işi yasal yollardan halletmek tabi ki çok daha mantıklı.

Peki diyelim ki Delaware’da yaşıyorsunuz ve buradaki evinizi de kurduğunuz şirkete ait yasal temsilcilik olarak gösterdiniz. Bu durumda sizi ne bekliyor?

Bir şirket kurduğunuzda verdiğiniz az sayıdaki bilgiden birisi de şirkete ait kayıtlı resmi temsilciliğin iletişim bilgiler. Sizin kişisel bilgileriniz şirketin kaydı sırasında paylaşılmasa da bu bilgiler halka açık olacaktır. Dolayısıyla, evinizi herhangi bir kişiye; satıcılara, telemarket satıcılarına, istenmeyen maillere, görüşmek isteyen müşterilere açmış bulunuyorsunuz.

Her yıl, Delaware Eyaleti tarafından bir tane –yalnızca bir kere– yıllık İmtiyaz Vergisine (Franchise tax) ilişkin posta kayıtlı yasal temsilciliğin adresine gönderilir. Bu posta genellikle ödeme tarihinden yaklaşık üç ay önce gönderilmektedir. Bu tek bir kağıdın onca posta arasında dikkatinizden kaçması ya da kaybolması ne kadar kolay olurdu değil mi? Farz edelim, evinizi kayıtlı yasal temsilcilik ve kendinizi de temsilci olarak gösterdiniz; bu durumda bu postanın ve gelen faturanın ödenmesi de sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Haliyle dikkatinizden kaçan bir posta ödemenin gecikesine ve bununla birlikte doğacak cezai ücretlere ve bunların faizlerinin ödenmesi zorunluluğuna yol açacaktır.

Peki ya yaşadığınız yerden taşınmanız gerekirse? Kendinizi yasal temsilci olarak gösterdiğiniz ve evinizin de yasal temsilcilik olduğu bir durumda evinizi taşımak isterseniz bu defa da bu değişikliğin yapılması için $50’lık bir dosya masrafı ödemeniz ve daha kötüsü meşakkatli bir evrak işiyle uğraşmanız gerekecektir. Bu en başta sizin için ihtimal dışı gözükse bile uzun bir süreç içerisinde yaşadığınız yerin ve dolayısıyla yasal temsilciliğin kaç defa değişmesi gerektiğin düşünün.

Bütün bu zorluklarla uğraşmak yerine Delaware’da kurduğunuz şirketin tüm işleriyle ilgilenebilecek bir firmayla çalışabilirsiniz. Biz bu konuda size yardımcı olabiliriz. İşlemlerinizle bizim ilgilenmemizi ve Delaware’daki yasal temsilciniz olmamızı isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz