Vergi Rehberi 101

#image_title

Bir Delaware “LLC”, “Corporation” veya Kar Amacı Gütmeyen kuruluşunuz varsa, doğru ve zamanında bir vergi beyannamesi vermeniz önem arz edecektir. 1040NR, 1120, 5472 ve diğer IRS formlarını nasıl dolduracağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa ABD’de Yerleşik Olmayanlar için beyanneme vergi yükümlülüğünün karmaşık olabileceğini biliyoruz.

Bir şirketiniz olmasa bile, ancak yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ticaret veya işle uğraştıysanız bile beyanname hazırlamanız gerekebilir.

Gelir vergisi beyannamesi vermesi gereken yerleşik olmayan yabancılar şunları kullanmalıdır:

  • Form 1040NR, ABD Yerleşik Olmayan Yabancı Gelir Vergisi Beyannamesi veya,
  • Form 1040NR-EZ, kalifiye olması halinde, Bağımlı Kişisi Olmayan Belirli Yerleşik Olmayan Yabancılar için ABD Gelir Vergisi Beyannamesi.
  • Beyannamenizi son tarihe kadar yapmazsanız, kayıt için otomatik bir süre uzatımı talep etmek için Form 4868’i göndermelisiniz.

Diğer bir konu da, vergi yükümlülüklerinin, sıradan W-4 çalışanlarına kıyasla işlerini yürütmek için bir şahıs şirketi olan kişiler için farklı olabileceğidir. Vergi prosedürlerinde bulunmak için her şeyden önce bir İşveren Kimlik Numarası (EIN) edinilmelidir. İşveren Kimlik Numarası edinme süreci oldukça basittir. İki seçenek mevcuttur. Birincisi çevrimiçi başvurudur ve ikincisi bir kişi tarafından teslim edilir. Belgeleri yazdırıp dosyaladıktan sonra, IRS’a gönderilmesi gerekmektedir. Belgeler IRS’e gönderildikten sonra, başvuru zamanında işleme alınacaktır.

EIN sahip olmanın yanı sıra, serbest meslek sahipleri için başka harçlar ve vergi yükümlülükleri de vardır. Serbest meslek erbabı, gelir vergisinin yanı sıra “Serbest Meslek Harcı” da ödemek zorundadır. Bu harca sosyal güvenlik ve Medicare masrafları dahildir. Öncelikle net kar ve işletmenin net zararı hesaplanmalıdır. Gelir ve giderler bu hesaplamayla ilgilidir. Örneğin, maliyetler maaştan düşükse, fark net kardır. Değerler gelirden yüksek olduğunda, fark net bir kayıptır. Net kâr varsa, serbest meslek vergisine tabidir.

Soru-Cevap

1-) Ürünlerimi kendi ülkemden satan bir Amazon Satıcısıyım. ABD’de şirketim yok, sadece EIN’im var. Vergi beyannamelerini doldurmalı mıyım?

— Evet, vergi beyannamesi vermelisiniz .—

2-) “Dropshipping” işi yapıyorum, başka bir ülkeden alım yapıyorum ve ABD’de / ABD’de satış yapıyorum. Vergi ödemem gerekiyor mu?

— Başka bir ülkede vergilendiriliyorsanız ve ABD kaynaklı herhangi bir geliriniz yoksa. Lütfen bir vergi uzmanına danışın. –

3-) ABD merkezli LLC şirketim var ancak bu şirketle herhangi bir iş yapmadım. Vergi beyannamesi vermem gerekiyor mu?

–Evet.  IRS web sitesinde tonlarca form olduğunun fark etmiş olabilirsiniz ve bu durum hem karmaşık hem de külfetli olabilir. Vergilerinizi beyan konusunda endişelenmenize gerek yok. Size yardımcı olmamızı seçerseniz, vergi uzmanlarımız belgelerinizi inceleyecek ve süreç boyunca size adım adım yol gösterecektir.

 

Başka sorularınız mı var veya vergi beyannamesi hazırlanması sürecinde hizmetlerimizden mi yararlanmak mı istiyorsunuz? Lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!