Delaware’de Bir LLC Kurarak Yat Sahibi Olun

Delaware’da Bir LLC Şirket Kurarak Teknenizi Koruyun

Son yıllarda bir çok kişi Delaware’da bir LLC şirket kurup hem kendilerini hem de teknelerini koruma yoluna gidiyor. Genellikle, yat ve ya tekne sahibi kişiler bu araçlarını ücret karşılığı kiraya veriyorlar. Bu durumda, kendileri bir şehirde, tekneleri ise başka bir şehirde olabiliyor; ve tekneleri daha önce muhtemelen hiç tanışmadıkları birisi tarafından işletilir durumda oluyor. Bu tip durumlarda tekneye ait mali sorumluluklarla ilgili insanların kafasında sorular olması çok normal. Ancak Delaware’da çok basit bir biçimde ve uygun yıllık masraflarla oluşturacağınız bir Ltd. şirket bünyesinde teknenizi kişisel mali sorumluluğunuzdan çıkarabilir ve herhangi bir hasar sonucu oluşabilecek soruna karşı (sizin ya da teknenizi işleten kişi tarafından) koruma altına almış olursunuz.

Bunun aynı zamanda tekne sahibinin kişisel bilgilerine de mahremiyet getirmesi gibi bir artısı var. Delaware’da Ltd. şirket kurarken tarafınızdan istenecek bilgiler çok sınırlı ve bu bilgiler sizin kişisel bilgilerinizle ilgili herhangi bir evrak gerektirmiyor; dolayısıyla şirket sahibi kişiler şirketin borçlarına karşı da korunmuş oluyorlar; aynı zamanda da tekneyle ilişkili olarak kişisel gizlilikleri korunmuş oluyor. Bunlara ek olarak, Delaware’da kuracağınız ltd. şirket sayesinde bir çok vergi yükümlülüğünden de kurtulmanız mümkün. Teknenin şirkete ait varlık olarak gösterilmesi sonucu bu tip bir kolaylık sağlanabilir; ancak bu adımı atarken yerine getiilmesi gereken koşullar ve atılması gereken adımlar ile ilgili olarak bir vergi danışmanıyla görüşmekte fayda var; zira süreç daha sonra başınızı ağrıtabilir; ancak doğru yapılması halinde de sizi bir çok masraftan kurtarabilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hizmetlerimizden faydalanmak üzere bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ltd. şirketinizi oluşturduktan sonra şirketinizi Delaware Eyaleti üzerinde lisanslı göstermek için Delaware Doğal Kaynaklar ve Çevre Kontrolü Departmanı (Delaware Department of Natural Resources and Environmental Control – DDNREC) ile yürütülecek bir sürece girmeniz gerekiyor. Bu süreç için DDNREC sizden temel olarak şu belgeleri talep edecektir: satış belgesi (faturası), tekneye ait üretim sertifikası, tekne tipi ve boyutları ve teknenin üretildiği yıl.

Teknenizi Delaware’de kayıtlı göstermek için teknenin bu eyalette geçirmesi gereken belli bir gün sayısı vardır; ancak bu çok kısadır. DDNREC bunu denetleme konusunda dikkatli davranır; dolayısıyla kurallara uygun hareket etmekte fayda var. Bu kurallara uyulmadığı takdirde mali cezalar kapınızı çalabilir.

Özetle, bir tekne sahibi olmayı düşünüyorsanız işe Delaware’da bir ltd. şirket kurarak ve arkasından Delaware’da lisanslanmış bir tekne alarak; ya da aldığınız bir tekneye Delaware lisansı çıkartarak başlayabilirsiniz. Bu sizin için hem vakitten büyük kazanç sağlayacaktır; hem de Delaware’in iş-dostu hukuk sistemi ve altyapısı sayesinde bir çok işlemi en basite indirgeyecektir; ayrıca maddi olarak da uzun vadede büyük meblağları harcamanızı engelleyecektir.

Konu hakkında detaylı bilgiye site üzerindeki diğer yazılardan ulaşabilirsiniz. Bu tip bir süreç hakkında bilgi almak ya da işlemleriniz sırasında yardımcı olmamızı istiyorsanız bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

 

Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.