Bireysel Vergi Kimliği Numarası (ITIN) Nedir ve Nasıl Alınır?

#image_title

Bireysel Vergi Kimliği Numarası (ITIN) Nasıl Alınır?

Hayatımızda artık hemen alanda olduğu gibi söz konusu vergiler olduğunda da her şirketin kendisine ait bir vergi numarası var. Nasıl bir kimlik numarası devlet nezdinde sadece sizin için kullanılıyorsa, vergi numaraları da şirketleriniz için kullanılıyor ve çok önemliler. Aynı şekilde Amerika’da vergi ödeme yükümlülüğü bulunan herkesin de kendisine ait bir vergi kimliği yani ITIN ( Individual Tax ID) numarası bulunması gerekiyor.

İki çeşit bireysel vergi kimliği numarası var ve her ikisi de aynı formata sahip: 000-00-0000.

Bu iki çeşitten birincisi Sosyal Güvenlik Numarası’dır ve bu numara yalnızca ABD vatandaşlarına, ABD’de daimi oturma izni bulunanlara ve bir çalışma izni ile sınırlı süre ABD’de bulunan kişilere verilir.

Diğer çeşit bireysel vergi kimliği numarası ise ITIN numarasıdır. ITIN kelimesinin açılımı “Individual Tax Identification Number”; yani bireysel vergi kimliği numarasıdır. Bir vergi kimliği numarasına ihtiyacı olan ancak sosyal güvenlik numarası alamayacak olan herkes ITIN için başvuruda bulunabilir. Bütün ITIN numaraları 9 ile başladığı için tanımlanmaları çok kolaydır; ve bu numaraya sahip kişiler ABD’de çalışmak için otomatikman izin almış sayılmazlar; aynı şekilde ABD’de sosyal güvenlik haklarından da faydalanamazlar. ITIN numarası Internal Revenue Service (IRS) tarafından verilir. Aşağıda belirtilen kişiler ITIN için başvurabilir:

 • Sosyal Güvenlik Numarası bulunmayan ve alamayacak olan; fakat ABD’de vergi beyan etme yükümlülüğü bulunan yabancı uyruklu kişiler
 • Sosyal Güvenlik Numarası alma hakkı bulunmayan ABD’de yerleşik bulunmayan; ancak vergi iadesi almak için vergi beyanında bulunması gereken kişiler
 • Yerleşmek maksadıyla ABD’ye gelmiş, vergi iadesi için beyanda bulunacak kişiler
 • ABD vatandaşlarının ya da ABD’ye yerleşmek maksadıyla gelmiş yabancı uyruklu kişilerin federal vergi beyannamesinde bulunma zorunluluğu olan eşleri ve/ve ya bakmakla yükümlü oldukları kişiler
 • Vergi iadesi beyanında bulunması gereken, ABD’de yerleşik bulunmayan vize sahiplerinin eşleri ve/ve ya bakmakla yükümlü oldukları kişiler
 • ABD’de ev sahibi olanlar
 • ABD’de faiz getirisi olan banka hesabına sahip kisiler

ITIN numarasının geçmişi çok eski değil; yalnızca 1996 yılında yürürlülüğe girmiş bir program. Amacı Sosyal Güvenlik Numarası olmayan kişilerin de ABD hukukuna uygun şekilde vergi beyanında bulunabilmelerini sağlamak. Unutmayın, ITIN almış olmak size ABD’de çalışma ya da gelir etme hakkını vermez; ve sosyal güvenlik haklarıyla da bir ilişkisi yoktur. Dolayısıyla sosyal güvenlik haklarından faydalanmanızı sağlamak icin ITIN almanız pek mantıklı olmayacaktır.

ITIN numarasına başvuru yapabilir misiniz, merak ediyorsanız bizi arayınız : 0850 304 7002

Eğer yukarıdaki koşullara uyum sağlıyorsanız sizin de ITIN almak için başvurmanız gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de yukarıdaki özellikleri taşıyan herkesin ITIN numarası için ayrı ayrı başvurması gerekliliğidir; yani, örneğin bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için de ayrı bir ITIN numarasına ihtiyaç vardır.

Bunlara ek olarak ITIN’e ihtiyacınızın olabileceği bir kaç farklı durum daha vardır ve bunların tümü vergiler ile alakalıdır. Örneğin, şirketinize ait bir banka hesabı açmak istediğinizde, banka sizden yaptığınız işe dair bir vergi kimliği numarası isteyecektir. Bunun yanında, banka aynı zamanda bu hesabı açan kişilere ait vergi kimliği numaralarını da isteyebilir; bu durumda da ITIN kullanmanız gerekir.

ITIN’in gerekli olabileceği durumlardan bir kaçını sıraladıktan sonra bu numaranın kesinlikle kullanılmayacağı alanları da belirtmekte fayda var. İsminde de geçtiği üzere, ITIN bir vergi kimliği numarasıdır; dolayısıyla bütün işlevi vergi ile alakalıdır. Bu numara vergi işlemleri dışında başka herhangi bir Birleşik Devletler kuruluşu tarafından kullanılmaz. Örneğin Göç Ofisi gibi birimler bu numarayı herhangi bir işlem için talep etmez. Bu numara ile ABD hükümeti ve Gelir Dairesi (IRS) ABD’de gelir elde eden herkesin hukuka uygun olarak vergisini de verdiğinden emin olmak istemektedir.

Eğer daha önce ITIN numaranızı aldıysanız yıllık gelir vergisi beyanınızı aksatmamak konusunda dikkatli olunuz. ITIN numaranız art arda 3 yıl boyunca federal vergi beyanı için kullanılmazsa süresi otomatik olarak dolacaktır.

ITIN Nasıl Alınır?

ITIN numaranızı alma konusunda yardıma mı ihtiyacınız var?
Bu numara IRS’in sitesi üzerinden doldurulacak bir form (W-7) aracılığıyla posta yolu ile alınabiliyor olsa da, formun karmaşıklığı ve sürecin yabancı birisi tarafından kolayca bilinemeyecek olması sebebiyle yardım almakta çoğu zaman fayda var. Eğer siz de işlemi gerçekleştirirken sorun yaşıyorsanız; ya da ilk etapta yardım almak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçekten çekinmeyin.

Delawaresirket.com olarak ITIN alma surecimiz 2023 eylül itibari ile 8-12 hafta sürmektedir.

ITIN Başvurusu için yapılması gerekenler adım adım aşağıdaki gibidir. ITIN başvurunuzu online olarak buradan yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar

 1. Şirket Kuruluş Belgesi (Articles of Organization, Certificate of Formation vs.) (Ya da Federal Gelir Vergi beyani)
 2. Şirket Yetki Beyanı (Initial Resolutions, Statement of Organizer, Statement of Authorized Person vs.)
 3. Vergi numarası IRS çıktısı (EIN Notice, 147C veya CP575).
 4. Pasaport fotokopisi taranmış ve yüksek kaliteli. (kırpılmamış, her kenarı görünen)
 5. Varsa sahip olunan ABD vizesi taranmış ve yüksek kaliteli. (kırpılmamış, her kenarı görünen)
 6. Online ITIN başvuru formu‘nun doldurulması ile ödeme’nin yapılması

İşlemler tamamlandığında size ulaştıracağımız W-7 formunu imzalayarak iki nüsha halinde bize geri göndermeniz gerekmektedir. Şirketimizin hem ABD’de hem de İstanbul’da ofisleri bulunduğu için, imzaladığınız W-7 formunu size en yakın olan ofisimize iletebilirsiniz.

** ITIN numaranızın aciliyeti olması durumunda belgeler IRS ulaştıktan 3-4 hafta sonra IRS’i dogrudan arayarak telefonda ITIN numaranızı alıp size teslim edebiliriz. Fakat belgenizin basili halinin gelmesi biraz daha vakit almaktadır.

ITIN almadan önce sorularınız varsa buradan görüşme planlayabilirsiniz.

 

Son güncelleme (12 Kasım 2023 @ 18:54:12)