İmzaları yasal olarak tasdiklendirmek için bir belgeyi noterde tasdik ettirmeniz gerekebilir. ABD’de noter tasdiki, tasdikli belgenin yasal olarak geçerli olduğu anlamına gelmese de, üzerindeki imzaları yetkilendirir ve doğrular. Noterler, diğer birçok ülkeden farklı olarak, ABD federal sisteminde eyalet hükümetleri tarafından atanan kişilerdir ve ayrıca eyalet tarafından atanan yetkili bir eyalet görevlisi olması gerekmez.

Amerika’da Noterlik Hizmetinden Nasıl Yararlanabilirim?

Bir noterin yetkilendirilmesi eyalet hükümetlerine bağlıdır, bu da ABD genelinde farklı şartlar ve süreçler olduğu anlamına gelir. Bu bağlamda 32 eyalette, belirli bir ücret ödeyen ve bir form dolduran herkes noter olabilirken, diğer 18 eyalette bireyler bazı testlerden ve taramalardan geçmektedir. Ancak, ABD’de noter olmanın görece kolay olduğunu iddia etmek yanlış olmaz. Bunun başlıca nedeni, noterlerin genellikle çok az yasal yetkiye sahip olmasıdır, ancak yetkilerinin kapsamı eyaletten eyalete değişebilir.

Yine de, bazı durumlarda bazı belgelerin noter tasdikli olması hala gereklidir. Bunun temel nedeni, ABD’de neredeyse her sürecin iki kez kontrol edilmesi ve sorgulanmaya yatkın olmasıdır. Diyelim ki çok önemli bir iş anlaşması imzaladınız. Sözleşme belgesindeki imzalar bağlayıcı olsa da, bir kağıt üzerindeki isimlerin yetkilendirilmesi sizi sahtekarlıktan ve kimlik hırsızlığından kurtarabilir. Bu nedenle, sahip olduğunuz herhangi bir hayati belgeyi gelecekteki değerlendirmeler için noterden onaylamanız akıllıca olacaktır.

Amerika’da Noter Hizmeti Nerede Alınır?

Noter olmak kadar bir tane bulmak da kolaydır. Bankalarda, Eyalet / County ofislerinde, bazı hukuk bürolarında, bazı UPS / FedEx ofisleri, seyahat acenteleri, emlakçı ofisleri, sigorta şirketleri vb. yetkili noterler bulma şansınız yüksektir. Belgelerinizin tasdiki için bu işletmelerden herhangi birinin müşterisi olmanız gerekmez; ancak bunların hiçbiri size yetkisiz hiçbir şey sağlamayacaktır.

Daha fazla bilgi veya sorularınız için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler: Bilgi Edinme /

Subscribe To Receive The Latest News

Curabitur ac leo nunc. Vestibulum et mauris vel ante finibus maximus.

Add notice about your Privacy Policy here.