Apostil Nedir? Hangi Durumlarda İhtiyacım Olur?

The Hague, Netherlands cityscape

Apostil, bir devlet kurumu tarafından verilen ana belgenin resmi bir belge olduğunu onaylayan bir süreç ve belgedir. “Apostille” Lahey Sözleşmesi’ne taraf olan herhangi bir ülke başka bir ülkede apostillenmiş bir belgeyi resmi belge olarak kabul edecektir. Öte yandan, Lahey Sözleşmesine üye olmayan ülkeler, devlet tarafından verilen belgelerin devlet tarafından onaylanmasını ve ülkelerin Washington DC’deki büyükelçiliği tarafından yasallaştırılmasını zorunlu kılabilir.

Delaware’de apostil yapılabilecek belge türleri nelerdir?

– Devlet tarafından verilen kurumsal belgeler:

  • Kuruluş Belgeleri (Certificate of Formation ile Certificate of Incorporation gibi
  • “Good Standing” belgesi

– Devlet tarafından verilmiş kişisel belgeler:

  • Doğum belgeleri
  • Ölüm Belgeleri
  • Sürücü Belgesi

Ne zaman Apostile ihtiyaç duyarım?

Bir örnek olarak Delaware’de kayıtlı bir şirketiniz varsa, Amerika Birleşik Devletleri dışında bir banka hesabı açmak veya şirketinizi diğer eyalet/devletlerde kayıt etmek için için şirket kuruluş belgelerinizi yasallaştırmanız gerekebilir.

Apostil nasıl alınır?

İlgililer, belgenin düzenlendiği eyaletin Dışişleri Sekreteri aracılığıyla ile apostil başvurusunda bulunabilirler. Delaware Dışişleri Sekreterliğine gönderilen belgeler için bir Delaware apostil hizmeti talep edildiğinde, her belge ayrı ayrı onaylanmalıdır. Yabancı dilde olan herhangi bir belgenin ekinde İngilizce tercümesi olmalıdır. İngilizce versiyonu noter tasdikli olmalıdır.

Onaylı Kopya nedir?

Onaylı kopya, tamamen yasal bir belge olduğunu göstermek için noter tarafından imzalanmış orijinal belgelerin kopyasıdır. Örneğin, bir banka hesabı açarken, işletme ruhsatları alırken veya belirli kurumlarla iş yaparken, onaylı bir kopya vermesi istenecektir. Onaylı kopya, filigranlı ve durum mühürlü bir sertifikadır. Onaylı bir nüsha almak için e-posta, telefon görüşmesi veya çevrimiçi sohbet yoluyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Lahey Sözleşmesine Taraf Ülkeler

Arnavutluk, Andorra, Arjantin, Ermenistan, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Beyaz Rusya, Belçika, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Burkina Faso, Kanada, Şili, Çin (Çin Anakarası değil, Yalnızca Hong Kong ve Makao), Kosta Rika , Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvador, Mısır, Estonya, Finlandiya, Kuzey Makedonya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, Hindistan, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Ürdün, Kazakistan, Kırgızistan, Letonya , Litvanya, Lüksemburg, Malezya, Malta, Meksika, Mauritius, Monako, Karadağ, Fas, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Panama, Paraguay, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Moldova Cumhuriyeti, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Afrika, Güney Kore (Cumhuriyeti), İspanya, Sri Lanka, Surinam, İsveç, İsviçre, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Büyük Britanya Birleşik Krallığı ve Kuzey İrlanda, Amerika Birleşik Devletleri, Uruguay, Venezuela , Vietnam, Zambiya