Amerika’da Vizeli Oturum Süresini Uzatmak

#image_title

ABD vizesini Amerika Birleşik Devletleri’ni terk etmeden uzatmanın yolu vardır. Bu işlem USCIS (ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi) nezdinde, Form I-539 vasıtasıyla yapılacak bir başvuru sayesinde yapılabilir. İşlemin tamamlanabilmesi için talep edilecekler ise kişinin sahip olduğu vize ve haliyle ABD’de bulunuş statüsüyle ilişkilidir.

Başvuru Öncesi Durumun Analizinin Yapılması

I-94 belgesindeki kullanım bitiş tarihi

Birkaç yıldır ABD’ye giriş yapanlara eskiden olduğu gibi kağıt bir belge verilmemektedir. Bunun yerine I-94 belgesi elektronik ortamda hazırlanmakta ve ilgili tarihler ülkeye giriş esnasında pasaporta damgalanmaktadır.

ABD’ye giriş yapan bir kişinin pasaportunda üç şey damgalanmış olmalıdır: ülkeye giriş tarihi, giriş statüsü (vize tipi) ve ülkede yasal olarak bulunabilecekleri son tarih.

Pasaportunuzun kaybolması halinde, I-94’e ait bilgiler online olarak USCIS’in sitesinden bulunabilir. Bu tip bir durumdaysanız, bu belgeye erişmek için tıklayınız.

Bulunulan Tarihin Değerlendirilmesi

USCIS vizesini uzatmak isteyenlerin başvurularını I-9 belgesinde belirtilen son kullanım tarihinden en az 45 gün önce yapmaları tavsiye etmektedir. Başvurunun son 45 gün içerisinde alınabilmesi için kişinin kontrolünün dışında gelişen durumlar olduğunu kanıtlaması gerekir.

Başvuruya Uygunluğun Belirlenmesi

Aşağıdaki kategorilerden birine dahilseniz, I-539 vasıtasıyla vizenizi uzatmanız mümkün olmayacaktır:

· Vize muafiyeti dahilinde ülkeye kabul edilmişseniz,

· Bir mürettebatın üyesi olarak, “göçmen olmayan” D vizesi aracılığıyla ülkeye giriş yapılmışsa,

· ABD’den transit geçiş yapılıyorsa (C tipi vizeyle veya vizesiz)

· Bir ABD vatandaşının nişanlısı iseniz; ya da bu nişanlının velayetinde bir kişiyseniz (“göçmen olmayan” K vizeleri için geçerli)

· Terörizm veya organize suç örgütüne muhbirlik yapıyorsanız ya da bu kişilerden birinin aile ferdiyseniz (S tipi vize)

Göçmen Olmayan Statüsü ve Kategorisinin Belirlenmesi

I-94’te belirtilen ülkeye kabul statüsüne bağlı olarak, yapılacak işlemin süreçleri de değişebilir. Bu kategoriler oldukça çeşitli olup, işlemler de buna uygun olarak fazlasıyla değişkendir. Dolayısıyla hepsine burada yer vermek anlamsız. Buradan USCIS’in resmi sitesi üzerinden gerekli işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz. Profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yapacağınız işlemlerde eşiniz ve evlenmemiş 21 yaş altındaki çocuklarınızı tek bir I-539 belgesinde belirtebileceğinizi unutmayınız. Ayrıca her aile üyesine aynı miktarda uzatma süresi tanınacağını da aklınızda bulundurunuz.

I-539 Belgesinin Tamamlanması ve Başvurunun Yapılması

Öncelikle bir önceki aşamada verdiğimiz link üzerinden; ya da bizden profesyonel yardım alarak kendi statünüze uygun olarak başvuru belgelerinizi hazırlamalısınız.

Bu belgeler genel itibariyle iş ve sosyal ilişkilerinize dair bilgiler talep edecektir. Aksi talep edilmediği takdirde belgelerin kopyasını göndermelisiniz; zira gönderilen belgeleri geri alamayabilirsiniz. Bu nedenle orijinal belgelerinizi kaybetmemek için dikkatli olunuz. Orijinal belge göndermek zorunda kalmanız halinde de başvurunuzda bu belgeyi geri istediğinizi özel olarak belirtiniz.

Yabancı dilde (örneğin Türkçe) ibraz edeceğiniz her belge için yanında onaylanmış çevirisini de vermek zorunda olduğunuzu unutmayınız. Bu belgelerin yanında çevirmenin geçerliliğini gösteren bir sertifika vb. dosya da bulunmalıdır.

Başvuru Ücretinin Ödenmesi

Başvuru statünüz veya talep edilen belgeler fark etmeksizin, I-539’un başvuruya sunulabilmesi için $290’lık bir ödeme yapılması gerekmektedir. Bu ödeme çek veya havale yoluyla yapılmaktadır.

Her ki ödeme şeklinde de alıcı için “U.S. Department of Homeland Security” yazmanız gerekmektedir. (Çekler için bu birim tarafından bozdurulabilir şeklinde belirtilmektedir.) Bu kurumun adı kesinlikle kısaltılarak yazılmamalıdır.

Belirli başvuru tiplerinde USCIS biyometrik hizmet başvurusu yapılmasını talep etmektedir. Bu durum hakkında USCIS sizi önceden bilgilendirecektir ve bulunması gereken yeri ve zamanını size iletecektir. Bunu yapmak zorunda olan kişilerin ayrıca $85 daha ücret ödemesi gerekecektir. Ödeme şekli ana ücretin ödenmesiyle aynıdır.

Başvurunun Tamamlanması

Bulunduğunuz konuma göre I-539 belgesinin nasıl ibraz edileceği değişmektedir. Bu konuda bilgi almak için, 1–800–375–5283 numaralı telefonu arayabilir veya www.uscis.gov/I-539 adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu konuda bizden de profesyonel yardım talep edebilirsiniz.

Belgeyi ibraz ederken sizden istenilen belgelerin tümünü dosyanıza eklemeyi unutmayınız.

Bazı I-539 belgeleri online olarak da başvuruya sunulabilmektedir. Bu kişinin başvuru kategorisine göre değişmektedir. Bu konuda da yine detaylı bilgi USCIS web-sitesinde yer almaktadır.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz