Amerika’da Şirketler için Ödeme Çözümleri

Start-up Rehberi: Ödeme Hizmetleri

Günümüzde, bilgi çağında, ödeme hizmetleri gittikçe önemli bir hale gelmektedir. Geçmişte, yeni açılan girişimler ancak kendi yerel bölgelerinde ürünlerinin pazarlamasını yapabilir ve ödemeyi de ancak nakit ya da çek karşılığında gerçekleştirirlerdi. Genellikle, bu tip girişimlerin pazarları kısa mesafelerde bulunduğu için ödemeleri de bu geleneksel yöntemlerle yapmak bir sorun yaratmazdı. Dolandırıcılar da, işlemlerin doğası gereği, o dönemlerde çok daha az zararlılardı.

O günlerden bugüne ticari dünya inanılmaz değişimler geçirdi ve girişimciler de artık pazarlarının, parmaklarının ucunda; yani, bütün dünya nüfusu olduğunun farkındalar. Günümüzde müşterilerin ellerinde nakit para ya da çeklele kapınıza kada geldikleri dönemler sona erdi. Çağa ayak uydurmak için girişimcilerin dünyanın her yerindeki müşterilerinden ödemeyi hızlı, etkili ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bunu başarmanın en kolay ve güvenli yoluna ise ödeme servisleri (merchant services) deniyor.

ABD’de Ödeme Servisleri, kredi ya da banka kartlarından, çevrimiçi (online) ya da satış noktaları (Point of Sales) aracılığıyla para transferi yapılmasını sağlayan, yetkilendirilmiş ve onaylı bir mali hizmet türüdür. Ödeme servislerini kullanabilmek ve müşterilerinden e-ticaret web-siteleri aracılığıyla ödeme kabul edebilmek için, ABD merkezli bir firmanın öncelikle bir ticari hesabı (merchant account) açması gerekir. Bu sayede kredi kartı ya da elektronik ödeme yöntemleriyle ödeme sağlanabilir. Bu yöntemleri kullanarak müşterilere ödeme imkanı sunmak bir çok girişimcinin sandığından çok daha kolay ve güvenlidir; ayrıca bu konuda hizmet alınabilecek bir çok nokta bulunmaktadır.

Ödeme servisleri konusunda bir çok farklı seçenek ve ödeme şekli alternatifi bulunur. Kimi iş sahipleri -özellikle bir mağaza vb. aracılığıyla satış yapanlar- bir ticari hesabın yanında aynı zamanda satış noktası (Point of Sales) sistemine de ihtiyaç duyarken, kimileri müşterilerin diledikleri her yerde alışveriş ve ödeme yapabilmelerini sağlayan mobil ödeme seçeneğine de ihtiyaç duyarlar. Bazı iş sahipleri yalnızca kendi internet siteleri üzerinden ödemenin gerçekleştirilebileceği bir sisteme ihtiyaç duyarken, bazıları -örneğin restoranlar- hizmet verilen noktada da ödeme seçeneği sunan POS sistemlerine ihtiyaç duyabilirler. Bu hizmetlerin hepsi farklı ödeme servisleri sayesinde kolaylıkla ve güvenle karşılanabilir.

Aşağıda belirtilen ve sektörde önde gelen firmaların hepsi bu ihtiyaçlarınızı karşılamak için farklı şekillerde hizmet sunarlar:

  • Flagship Merchant Services: hemen her iş tipi için kredi kartı ile ödeme hizmetleri sunar.
  • AIMsi: Satış noktası ödemeleri için yazılımsal sistemler kuran; bunun yanında muhasebe ve envanter yönetimi için de hizmet sağlayan bir şirkettir.
  • Square: Her iş tipi için mobil ödeme hizmeti sunar.
  • PayPal: Çevrimiçi ödeme (online payment) konusunda halihazırda en güvenilir firma olarak kabul edilir.
  • Touchbistro: Restoranlar için iPad üzerinden POS sistemi kuran bir şirkettir.
  • Dinerware: Restoranlar için Microsoft tabanlı POS sistemi kuran bir şirkettir.

Eğer sizin de yeni başlatacağınız iş için ödeme hizmetlerine ihtiyacınız varsa, yapmanız gereken en önemli şey internet üzerinden yeterince araştırma yapmak; hemen her firmanın sağladığı müşteri hizmetleri departmanlarıyla görüşerek sizin işiniz için en uygun seçenekleri bulmak olacaktır. Örneğin sizin iş tipiniz için gerekli ekipmanları satın almak, kiralamaktan daha uygun bir seçenek ise bu konuda firmalardan yardım almak faydalı olacaktır.

Herhangi bir hizmeti seçemeden önce, görüştüğünüz firmalara ihtiyacını olan ödeme şekillerini iyice açıkladığınıza emin olun. Bunu yaparken, müşterilere ne genişlikte bir müşteri hizmetleri ağı sağlamak istediğinize, ne tipte satış yapacağınıza, beklentilerinize ve en önemlisi yıllık olarak ödeme servislerine ne kadar yatırım yapacağınızı göz önünde bulundurun.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz