Amerika’da Şirket Kurmadan Önce Yapılan Hatalar

#image_title

Amerika’da Şirket Kurmadan Önce En Yaygın Yapılan Hatalar

Tıpkı günlük hayatta olduğu gibi, yeni bir işe başlarken de çeşitli hatalar yapılması normaldir; ancak kimi hatalar hem fazlasıyla zaman kaybettirici hem de masraflı olabilir. Start-up aşamasındaki en yaygın 4 hatayı ele aldık; sizler de okuyunca bu hataların aslında kaçınılması oldukça kolay olan hatalar olduklarını anlayacaksınız.

 

Şirketin Kurulacağı Eyalet

Yeni bir iş kuranlar arasındaki en yaygın hatalardan birisi ve aslında en başta geleni, şirketin kurulacağı eyalet konusunda hangi eyaletin en iyisi olduğunun kararının verilememesidir. Geleneksel olarak, Delaware Eyaleti girişimciler tarafından en iyi eyalet olarak değerlendirilir. Bundan dolayı, Delaware aynı zamanda start-up’lar için en popüler eyalet konumdadır. Risk sermayesi yatırımı yapacak olanlar içinse tek seçenektir.

Delaware’da şirket kurmanın en büyük faydası, bu eyaletin en güçlü ve güncel şirketler hukukuna sahip olmasıdır. Dolayısıyla, Delaware Eyaleti, ABD’deki 50 eyalet içerisinde en iyi varlık koruma sistemine de sahip olandır. Özünde, Delaware Eyaleti, sizin kişisel varlıklarınız ile, kuracağınız şirket arasında tam anlamıyla yıkılmaz bir duvar örer. Bu anlamda, şirketinizi Delaware’da kurmamanız demek, kişisel varlıklarınızı potansiyel bir risk altında bırakmak anlamına gelir.

Kimi durumlarda bu hata, şirketin kurulu olduğu eyaletin değiştirilmesi ile çözülebilir. Ancak, bazı eyaletlerde bu tip bir dönüştürmeye izin verilmez ve şirketinizi ilk kurduğunuz eyalette sıkışıp kalabilirsiniz. Her şeye en baştan başlamaya karar verip, eski şirketinizi kapatıp Delaware’da yeniden şirket kurmaksa olukça fazla zamanınızı alabilir; dolayısıyla ilk etapta iyi düşünüp taşınarak ve şirketinizi Delaware’da kurarak sorunu en baştan çözmelisiniz.

 

İşletmenin Türü

Bir diğer çokça yapılan ancak kaçınılabilir olan yanlış ise açılacak olan işletmenin türünün yanlış seçilmesidir. Genel olarak, sermaye toplamayı hedefleyen bir çok start-up, C Corporation kurar. (C Corporation hakkında detaylı bilgilere site üzerindeki diğer makalelerden ulaşabilirsiniz.) Bu tip, sermaye toplanması hedeflenen durumlarda, limited şirket (LLC) ya da kâr amacı gütmeyen bir şirket kurmak, en başta şirketin kurulmasında hedeflenen amacı tam olarak karşılamaz. (Şirket tipleri ve bunlar hakkında detaylı bilgilere site üzerindeki diğer makalelerden ulaşabilirsiniz.)

Ancak, özel/şahsi işler ve ya gayrimenkul ya da diğer varlıkların elde tutulması gibi durumlar söz konusu olduğunda limited şirketler en geçerli tercihtir.

Yeni bir işe başlayanlar, kuracakları şirket için en uygun olan şirket modelini çok iyi değerlendirmeli, bu konuda profesyonel yardım almaktan kaçınmamalılardır.

 

Hisse Senetlerinin Sayısı

Yeni kurduğunuz şirket için olması gerektiği kadar mi hisse senedini satışa çıkardınız? Bu konuda doğru olanı yapmanız oldukça önemli. Eğer şirketiniz olması gerekenden fazlasına sahipse, ödeyeceğiniz imtiyaz vergisi tutarı da ödemeniz gerekenden fazlası olacaktır. Ancak, aksine az sayıda hisse satışa çıkarılması da ilkinden çok daha büyük bir problem açığa çıkarır. Bu durumda hisse senetlerinin sayısını artırmak için şirketin kuruluş Belgesi’ne bir düzenleme (amendment) yapılması gerekir ki bu da oldukça masraflıdır.

 

Şirketin İsmi

En başta bakınca konuyla ilgisiz gibi görünse de, şirketiniz için seçeceğiniz isim daha sonra girişiminiz için en büyük problemlerden birisine dönüşebilir. Şirketin Kuruluş Belgesi’ni hazırlamadan önce şu soruları kendinize sormalı ve cevaplamalısınız:

  • Şirket ismi ile uyuşan domain adresi kullanıma açık mı?
  • Şirket için seçtiğiniz isim, şirketi kuracağınız eyalet içerisinde kullanıma uygun mu?
  • Şirket için seçtiğiniz isim, şirketin gerçekte iş yapıyor olacağı eyalet ya da eyaletlerde kullanıma uygun mu?
  • Halihazırda ihlal ettiğiniz herhangi bir ticari marka isim hakkı var mı?

Şirketinizi kurmadan önce, şirket ismine dair her konuda araştırmayı yapmanız çok önemlidir.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz