ABD’de Şirket Satın Almak

ABD’de faaliyet gösteren bir işletmeniz olmasını istiyor, ancak kurulum sürecindeki tüm zorluklardan endişe mi ediyorsunuz? Sıfırdan başlanılan bu kuruluş aşaması gerçekten külfetli olabilir. Bu nedenle, bu duruma alternatif olarak ABD’de mevcut bir şirketi satın almayı düşünebilirsiniz. Tabii ki, bu duruma ait artılar ve eksiler mevcuttur. Bu satın alma sürecinde size yardımcı olabilecek küçük bir liste hazırladık.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Mevcut bir şirketi satın almanın birçok avantajı vardır. Örneğin, halihazırda mevcut bir müşteri grubunuz, insanların birbirini tanıdığı bir ekibiniz olacaktır ve ayrıca yeni iş kurma masraflarından kurtulacaksınız. Üstelik 100,000 $ veya üzeri değerinde mevcut bir şirketi satın alırsanız E-2 Yatırımcı Vizesi için de başvuruda bulunabilirsiniz.

Mevcut bir şirketi satın almanın eksileri de mevcuttur. Öncelikle, bir şirket satın almanın maliyeti, yeni bir şirket kurmaktan daha fazla olabilir. Çünkü alınan işletmenin yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz üzere kendine ait müşteri çevresi, marka değeri ve sair ek değerlere sahip olacaktır.

Doğru Şirketi Seçmek

Satın alınabilecek pek çok işletme türü ve şirket piyasada mevcuttur. Listeyi daraltmak için kendinize şu soruları sorabilirsiniz:
• İlgi alanlarım neler?
• Becerilerim neler?
• Bir şirkette görmek istediğim koşullar nelerdir?

Araştırmanı yap!

İşletmeyi bulduktan sonra, bu şirketin uygun fiyatını öğrenebilmek için derinlemesine ve objektif bir araştırma yapmalısınız. Mali bildirimler, vergi beyannameleri, çalışan dosyaları ve sözleşmeler gibi belgeleri gözden geçirmelisiniz.

Bu adımda bir avukattan yardım almak iyi bir fikirdir. Bir muhasebeci de mali kayıtlar konusunda size yardımcı olabilir.

Satın Alma Süreci
Şirketi almaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız satış sözleşmesi hazırlamalısınız. Bu anlaşma satın almayı düşündüğünüz her şeyi açıklamaktadır; ticari varlıklar, müşteri listeleri ve fikri mülkiyet vs.