İşveren Kimlik Numarası (EIN) için Ne Zaman Başvurmalıyım?

Hırslı bir girişimciyseniz ve işinizi Amerika Birleşik Devletleri’ne genişletmek istiyorsanız, işte tam zamanı! Dünyanın en büyük pazarlarından biri olan ABD’de bir şirket kurmak sizin için büyük bir fırsat olabilir. Ancak şirket kurmak, bu çabanın ilk adımlarından sadece biridir. Bir şirketin kuruluşunu takiben, yapılacak ilk şeylerden biri, muhtemelen federal gelir idaresindenden (IRS) bir federal vergi kimliği almaktır. EIN (İşveren Kimlik Numarası) olarak da bilinen, şirketinizin bu federal vergi numarasıdır.

EIN, ABD’de faaliyet gösteren her işletmeye tanımlama ve vergi amacıyla atanan benzersiz, dokuz basamaklı bir sayıdır. Bir bakıma EIN, bir işletme için gerçek kişilerin sahip oldupu Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) gibi bir kimlik numarasıdır ve bu, tüzel kişiyi bireylerden ayrı tutmak için kendi kimliğini verir. Bu numara özellikle çalışan işe aldığınızda, bir maaş bordrosu oluşturduğunuzda, özel lisanslar ve yerel izinler aldığınızda, bir banka hesabı açtığınızda vb. yararlıdır.

Kural olarak, her Inc. veya LLC (tek üyeli bir LLC dışında) bir EIN’ye sahip olmalıdır. Yine de tüm işletmelerin bir İşveren Kimlik Numarasına sahip olması gerekmez. Sahiplerinden yasal olarak ayrı olmayan işletmelerin bir İşveren Kimlik Numarasına ihtiyacı yoktur. Başvurmadan önce, işletmeniz için bir vergi numarasına ihtiyacınız olup olmadığından emin olmalısınız.

Temel olarak, EIN’nin kuruluştan hemen sonra ve mümkün olan en kısa sürede yapılacaklar listenizde olması çok önemlidir. Diğer başvuru şekilleri haftalarca sürebileceğinden, başvurmanın en hızlı ve en rahat yolu çevrimiçi başvuru olacaktır.

Artık beklemeyin. Şimdi başvurun, biz hizmetinizdeyiz.