Delaware’de İşletme Lisans’ına (Business License) İhtiyacım Var mı?

Amerika'da işletme Lisansı
Amerika'da işletme Lisansı

Delaware’de İşletme Lisans’ına (Business License) İhtiyacım Var mı?

İşletme Ruhsatına İhtiyacım Var mı?

Yeni bir girişiminde bulunacaksanız, kendinize mutlaka soruyorsunuzdur: İşletme ruhsatına ihtiyacım var mı?

Cevabı ise basit: Amerika’da Kuracağınız şirket veya işletme fiziksel olarak belirli bir yerden işinizin doğası gereği faaliyette bulunacak ise işletme ruhsatına ihtiyacınız vardır. Fakat işiniz internet üzerinden yürütülebiliyor ve fiziksel bir adreste yapmıyorsanız, bu durumda işletme lisansına ihtiyacınız yoktur. Amerika’da işletme lisansı kullananlar için, bu işletme ruhsatlarının sayısı yaptığınız işe göre birden fazla da olabilir. İşletme ruhsatı konusu oldukça karmaşıktır. Aşağıdaki yazı size bu konuda yardımcı olabilir.

İşletme Ruhsatı Nedir?

İşletme ruhsatı, hükümete bağlı bir organ tarafından verilen, bir işletmenin belirli bir yargı alanında çalışmasına izin veren ve alınması mecburi olan izin belgesidir. Bu ruhsat, işletmenin eyalet organlarınca kaydettirilmesine ek olarak yapılan bir gerekliliktir. Bir işin, belirli bir ruhsata ihtiyacının olup olmadığı, bir çok etmen tarafından belirlenen ve özünde, yapılan işin doğası ile ilişkili olan bir sorunsaldır. Örneğin, satılan ürünün türü, yapılan işin yeri vb. gibi.

İşletme Ruhsatı Ne İşe Yarar?

İşletme ruhsatları, bir işi, gerçekleştirdiği faaliyetlerden sorumlu tutar ve halkın hem sağlığını hem de güvenliğini korumayı hedefler.

Profesyonel ruhsatlar, belirli bir konuda, o işi yapan profesyonelin, ne seviyede uzmanlı taşıdığını belirtir. Satış vergisi ruhsatları, vergilendirilebilir ürünlerin satışı için gereklidir. Devlet, bu ruhsatları, vergi takibi amacıyla kullanmaktadır.

Kimlerin İşletme Ruhsatına İhtiyacı Vardır?

Gelir döngüsü bulunan neredeyse her şirket/işletme, hukuka uygun ve devletin düzenlemeleriyle uyum içerisinde iş yapabilmek için çeşitli işletme ruhsatlarına ihtiyaç duyabilmektedir. Fakat işletme lisansı için profesyonel olarak yapacağınız işe bağlı olaraktan destek almanız gerekmektedir.

İşletme Ruhsatı Nereden Alınır?

İşletme ruhsatları devletin her kademesinde çıkarılabilir. Sattığınız ürüne göre, federal, eyalet ya da yerel seviyede işletme ruhsatı almanız gerekebilir. Kimi ürünlerin; örneğin silah ve alkol gibi, satışı için federal seviyede ruhsat alınması gerekmektedir. Eyalet seviyesindeki ruhsatlar ise eyaletten eyalete farklılık gösterebilir; dolayısıyla bu konuda sizin için eyaletin ne gibi bir düzenlemeye sahip olduğunu iyi araştırmanız gerekmektedir.

İşletme Ruhsatı Nasıl Alınır?

En başta, işi hangi eyalette, bölgede ve şehirde yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Eyaletlerin ve şehirlerin ruhsat hakkındaki düzenlemelerine SBA (Small Business Administration) web-sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ruhsat almadan önce, şirketinize ait Federal Vergi Kimliği Numarası’nı (Federal Tax ID Number) aldığınıza emin olun. Her iş tipi için farklı bir iş kodu bulunmaktadır; dolayısıyla ruhsata başvurmadan önce bu kodu bilmeniz gerekir. Bir ruhsata ek olarak, yaptığınız iş için ayrıca özel bir izne ihtiyacınız olup olmadığını da öğrenmeniz gerekir. İşletme ruhsatı için 50$ – 400$ arasında değişen bir meblağ ödemeniz gerekir. Yapacağınız işe ya da bulunduğunuz eyalete göre, ruhsat alma aşamasında parmak iziniz alınabilir.

İşletme Ruhsatı Almazsam Ne Olur?

İşletme ruhsatı almamanız halinde, şirketiniz belirli cezalara ya da zararlara maruz kalabilir. Bu durumda, ne siz ne de şirketiniz yerel, eyalet seviyesinde ya da federal yasadan faydalanamazsınız. Çok yüksek ihtimalle, ceza masrafları ödemeniz gerekir; hatta, şirketiniz belli bir süreliğine ya da daimi olarak kapatılabilir. Bu tip bir durumda, hatanızdan dönseniz bile şirketinizin ismi ciddi anlamda lekelenir.

İş Ruhsatı Aldıktan Sonra Ne Olur?

İş ruhsatını aldıktan sonra işiniz bitmeyebilir. Bazı ruhsatlar yıllık ya da iki yılda bir yenileme gerektirebilir. Bu durumda gerekli makamlar yenileme konusunda uyarı bildirimi gönderse de şirketler kendileri bu durumla ilgilenmekten yükümlüdürler.

 


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz