Franchise Tax Vergisi Delaware Eyaleti tarafından burada şirket sahibi olma hakkına karşına talep edilen ücret olarak düşünülebilir. Delaware’de kurulan şirketler için temel bir vergidir. Bu verginin şirketin faaliyetleri ve gelirleriyle bir ilgisi yoktur; yalnızca eyalet tarafından şirketinizin işler durumda olmasını devam ettirebilme amacıyla konmuştur.

LLC şirketler her yıl 1 Haziranda 300$ Franchise tax ödemesi yaparak şirketlerini ‘good standing’ statüsünde tutmalıdır.

Verginin zamanında ödenmesi çok önemli olup geç kalınması ya da ödenmemesi durumunda şirketiniz cezai yaptırımlara maruz kalabilir hatta faaliyetleri durdurulabilir.

Verginizin 1 hazirandan sonra ödenmesi durumunda 200$ ceza ve verginin ödenmediği her ay için verginize ek olarak faiz eklenmektedir.

2 yıl üst üste ödememesi durumunda ek faiz uygulaması devam eder, sonrasında da şirketiniz eyaletteki good standing statüsünü kaybeder. Bu durumda şirketiniz daha masraflı bir süreçle karşı karşıya kalabilir hatta faaliyetleri durdurulabilir.

Bu durum Corporation türü şirketlerde de geçerli olup buna ek olarak şirketine ait yıllık rapor ile beyanında bulunması gerekir. Eğer şirketinizdeki hisse sayısı 1500’den fazla veya par value atanmışsa eyalet her yıl sizden kaç hissenin atandığını ve bunlara ait bilgileri talep eder.

Eğer corporation türü bir şirkette binlerce dolar borç görüyorsanız, atanmış hisse bilgilerinizi girip “recalculate tax” butonuna basarak güncellenmiş rakamı görüntüleyebilirsiniz. Ardından güncellenmiş borç tutarını ödeyip eyalete olan borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Subscribe To Receive The Latest News

Curabitur ac leo nunc. Vestibulum et mauris vel ante finibus maximus.

Add notice about your Privacy Policy here.