Delaware Franchise (İmtiyaz) Vergisi Nedir?

Franchise (“İmtiyaz”) Vergisi, şirketlerin Delaware’deki işlerini sürdürmek için ödeyecekleri sabit bir ücrettir. Yani kısaca bu yıllık ücrete bir anlamda Delaware’de bir iş sahibi olmanın eyalet  nezdindeki maliyeti de diyebiliriz. Bu vergi, herhangi bir gelir veya şirket faaliyetine göre hesaplanmaz.

Söz konusu meblağ işletmenin faaliyetlerine veya gelirine bağlı olmadığından, belirtildiği gibi, sabit bir tutardır. Bu nedenle, bu yıllık ücret tipik bir harç/vergiden çok şirketin Delaware eyaleti nezdinde itibarını korumak için gerekli olan bir ücrettir.

Bu bağlamda ayrıca, Delaware’de kurulu “Corporation” türü şirketler, şirketin nerede iş yaptığına bakılmaksızın, Yıllık Franchise Vergi Raporu da sunmalıdırlar.

Yıllık Franchise Vergi Raporu Nedir?

Bu rapor yıllık olarak şirketin (Corporation) yüm yöneticilerin işyerlerini, isimlerini, unvanlarını ve adreslerini ve bir memurun adını, unvanını ve adresini bildirmeyi amaçlar. Delaware Eyaleti ayrıca brüt varlıklar için cari rakamları da isteyebilmektedir.

Ne zaman ödenmeli ve rapor sunulmalıdır?

Tüm şirketler, türleri ne olursa olsun, bir önceki takvim yılı için vergilerini öderler. Öte yandan, ödeme için son tarih, şirketin türüne bağlıdır.

“Corporation” için son tarih her yıl 1 Mart’tır. Tutar bu güne kadar ödenmemişse, ödemenin geciktiği her ay için 125 $ ‘lık gecikme cezası ve % 1.5 faiz uygulancaktır. Ayrıca, Faaliyet Raporu ve vergiler ertesi yıl 1 Mart tarihine kadar beyan edilmez ve ödenmez ise, şirket geçersiz ilan edilecektir. Takip eden yılın 1 Mart tarihine kadar, bu raporu doldurduğunuz sırada şirketin tüm direktörlerini bir görevli ve adresleriyle birlikte listeleyen bir rapor sunmanız gerekir.

LLC’ler için son tarih her yıl 1 Haziran’dır. Sınırlı Ortaklıklar için de süre aynıdır. Tutar bu güne kadar ödenmemişse, ödemenin geciktiği her ay için 200 $ ‘lık gecikme cezası ve % 1.5 faiz uygulanacaktır.

Bu ücretin ödenmemesi ve diğer tali yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda, Delaware Şirketler Departmanı, Delaware Franchise Verginizi ödemediğiniz ve aktif bir Kayıtlı Temsilciyi bulundurmadığınız sürece şirketinizi geçersiz kılacak veya iptal edecektir. Ek olarak, Delaware Corporation, LP veya LLC’niz için bir Franchise Vergisi ödemesini kaçırırsanız veya Delaware Corporation Yıllık Raporunu dosyalamazsanız, bu her zaman Delaware Şirketler Bölümünün kayıtlarında yer alacaktır. Dolayısıyla, birisi şirketinizi araştırırsa, şirketin geçmişinde kaçırılmış Franchise Vergisi ödemesini görecektir. Bu, potansiyel yatırımcılar için çekici olmayabilir.

Ayrıca, Delaware Franchise Verginizi LLC / LP için art arda üç yıl (Delaware Corporation için iki ardışık yıl için) ödemezseniz, Delaware Eyaleti şirketinizi feshedecektir.

Nasıl Ödenir?

Buraya tıklayarak güncel Delaware Franchise Vergisi bilgilerini kontrol edebilirsiniz. (Bu uygulama her gün Doğu Saati ile 08:00 ile 23:45 arasında mevcuttur. Veri girerken yalnızca İngilizce karakterleri kullanmaya dikkat edin, aksi takdirde Yıllık Raporunuzda yanlış bir kayda neden olabilir.) Delaware Franchise Verginiz için bir ceza ve faiz ödemeniz gerekiyorsa, Delaware Eyaleti Vergi Dairesi ile iletişime geçmeniz ve cezanızı ve faizini ödemeniz gerekir.