Nerede Şirket Kurmalı: NEVADA vs. DELAWARE

Girişimciler ABD’de şirket kurmak istediklerinde ön plana çıkan en önemli iki eyalet vardır: Delaware ve Nevada. Birçok kişinin Nevada’nın da Delaware kadar girişimci dostu olduğunu düşünmesine rağmen aslında durum öyle değildir. Bu yazıda Nevada ve Delaware arasındaki farkları bulabilir ve aslında Nevada’nın Delaware’e kıyasla daha az girişimci dostu olduğunu anlayabilirsiniz.

Delaware’de şirket kurmak hakkında daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

________________

Son 13 yıldır, Delaware her sene en güçlü şirketler hukuku yapısına sahip eyalet olarak seçilmektedir.

Bu sırlamada aynı zamanda eyaletin güvenilirliği konusunda Delaware 1. sıradayken Nevada 35. sırada kendisine yer bulmaktadır.

Yine aynı şekilde, yargıç ve hakimlerin meziyetleri açısından Delaware 1. sırada yer alırken, Nevada tüm eyaletler arasında ancak 38. sırada bulunmaktadır.

Son olarak, haksız muameleye karşı mahkemelerin güvenilirliği ve davaların hukuk yoluyla çözümü konusunda da Delaware ilk sırada yer alırken, Nevada ancak 34. sırada yer almaktadır.

 

Bütün bu girişimciler açısından güvenilir ve sürdürülebilir ortam düşünüldüğünde, birçok yatırımcının bir şirkete sermaye yatırması için ön koşul olarak Delaware’de kurulmuş olmasını beklemesi herhalde şaşırtıcı olmasa gerek. Nevada’nın dâhil olduğu diğer tüm ABD eyaletleri, girişimciler ve yatırımcılar açısından Delaware kadar güven arz etmemektedir ve profesyonellik açısından da bir marka değeri taşımamaktadırlar.

 

Mahremiyet söz konusu olduğunda da Delaware Nevada’ya göre bir öne çıkıyor. Delaware’de kurulan bir limited şirketin (LLC) üyelerinin herhangi bir halka açık bilgisi paylaşılması gerekmezken, Nevada’da kurulan limited şirketlerde tüm üyelerin isimleri, şirketteki pozisyonları ve adresleri halka açık olarak paylaşılır.

 

Şirketin işleyişi açısından da mali olarak Delaware daha kârlı olan eyalettir; zira Delaware’de kurulmuş şirketler eğer yine Delaware içerisinde işletilmiyorlarsa herhangi bir iş ruhsatına da ihtiyaç duymazlar ve bunun için yıllık bir ücret de ödemezler. Buna karşın, Nevada’da her durumda bir işletme ruhsatına ihtiyaç vardır ve bu da sermaye şirketleri için yıllık $500, diğer tip şirketler için ise $200 yıllık ekstra sabit masraf anlamına gelmektedir.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz