Company Seal (Şirket Mührü) Nedir?

#image_title

Şirket Mührü (Company Seal) Gereklilikleri

Şirkte mührü, şirketiniz tarafından çıkarılmış önemli belgelerin, şirketin yönetim kurulu tarafından onaylandığını ve üzerinde anlaşmaya varıldığını gösteren ve belgelerin damgalanmasına yarayan bir araçtır. Şirket mühründe şirketin ismi, kurulduğu yıl ve kurulduğu eyalet yer alır. Şirket mührü, bir anlamda şirket adına imza atmak anlamını taşır.

Şirket mührünün yaygın olarak kullanılabileceği belgeler şunlardır:

  • İşe alım ve bayi sözleşmeleri
  • Yönetim Kurulu toplantılarından çıkan kararlar
  • Kira sözleşmeleri
  • Satış sözleşmeleri
  • Ödünç sözleşmeleri
  • Şirkete dair diğer anlaşmalar

Her şirket, dilediği şekilde bir şirket mührü edinebilir, üzerinde değişiklikler yapabilir ve dilediği belgelerde bu mührü kullanabilir.Bu mührün kullanımına ilişkin kararlar genellikle yönetim kurulu toplantısında alınır; ve yönetim kurulu toplantısı, şirketin kurulumunu takiben en kısa süre içerisinde yapılır.

İlk yönetim kurulu toplantısının en önce gelen kararlarından birisi, şirkete ait ne kadar hisse senedinin satışa çıkarılacağı ya da limited şirketler için üyelik sertifikalarının çıkarılmasıdır. Şirket mührü, bu belgelerin damgalanmasında, yönetim kurulu başkanının imzası ile birlikte kullanılabilir.

Şirket mührünün, şirketin sekreteri tarafından tutulması ve kullanılması yaygın bir yürütmedir; ancak yönetim kurulu bu görevi herhangi bir çalışana da verebilir.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz